Pożyczka dla Różyckiego. Prokurator generalny zażądał wyjaśnień

Tomasz Słomczyński
Prokurator generalny Andrzej Seremet Bartek Syta
Prokurator generalny Andrzej Seremet zażądał wyjaśnień od Prokuratury Apelacyjnej na temat okoliczności udzielenia pożyczki prokuratorowi okręgowemu w Gdańsku Dariuszowi Różyckiemu - poinformował Maciej Kujawski z Biura Prokuratury Generalnej.

To efekt naszej publikacji z 10 października br., w której opisaliśmy kontrowersyjną "potrzebę mieszkaniową" szefa gdańskiej Prokuratury Okręgowej. Skorzystał on z pożyczki od Skarbu Państwa przeznaczonej na "poprawę warunków mieszkaniowych". Zgodnie z zasadami ma być ona udzielana tym prokuratorom, którzy wykażą "potrzebę mieszkaniową". Przy jej przyznawaniu zaś należy brać pod uwagę sytuację materialną ubiegających się o nią śledczych.

Prokuratorskie małżeństwo Danuty i Dariusza Różyckich otrzymało pożyczkę w maju 2010 roku, po 200 tys. zł. każde z nich. W tym czasie mieli już prawie 70-metrowe mieszkanie na gdańskim Chełmie. Potrzebowali jednak drugiego lokum. - Chciałem zostawić mieszkanie na Chełmie swojemu dorosłemu dziecku, muszę mu zapewnić jakąś przyszłość - tłumaczył Różycki, nie kryjąc faktu, że pożyczka miała posłużyć na zakup drugiego mieszkania - tak, żeby "zapewnić dziecku start". Jak ustaliliśmy, obecnie mieszkanie na Chełmie jest wynajmowane.

Prokuratorską pożyczkę udziela zwierzchnia nad "okręgówką" Prokuratura Apelacyjna. W skład komisji wchodzi kilku funkcyjnych prokuratorów, na czele z najwyższym rangą śledczym w terenie -prokuratorem apelacyjnym.

Nie ulega wątpliwości, że w przypadku prok. Różyckiego pożyczkę udzielały mu osoby, które świetnie znał, wiele z nich codziennie spotykał na korytarzu budynku przy ul. Wały Jagiellońskie.

Kiedy kilka dni temu pisaliśmy o kontrowersyjnej pożyczce prok. Różyckiego, zamieściliśmy również wypowiedź anonimowego prokuratora, który stwierdził: - Pożyczki na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych nie są dostępne dla wszystkich. Obowiązuje zasada - najpierw funkcyjni, a potem liniowi.

Postanowiliśmy to sprawdzić. Okazało się, że w Gdańsku w latach 2009 - 2011 udzielono w sumie 47 pożyczek. Jednak bardziej znaczące są dane dotyczące negatywnego rozpatrzenia wniosków - w ciągu trzech lat odmówiono udzielenia pożyczki 25 razy, z czego ani razu nie odmówiono śledczemu z prokuratury apelacyjnej, trzykrotnie odmawiano śledczym z prokuratury okręgowej i 22 odmowy kierowano do prokuratorów z prokuratur rejonowych. Dodajmy, że ci ostatni - co do zasady, są w najtrudniejszej (stosunkowo) sytuacji materialnej - to oni zarabiają najmniej.

Możesz wiedzieć więcej! Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

FLESZ: Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 7

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

D
Dempsey

Takie prawo wymyslili jacyś idioci , co z tym zrobisz? Skorzystał ze swojego i tyle , napewno są ważniejsze sprawy o ktorych sie nie rozmawia...

j
jzw

Pozyczka nieoprocentowana dla wybrańców palancie.

D
Dempsey

Jesli komus przysluguje prawo do takiej pozyczki to jaki jest problem? Pozyczka to nie darowizna takze bedzie splacona , tak mi sie przynajmniej wydaje, wiec co to za afera? Czasem mam wrazenie ze wymyslane sa problemy "z d***" zeby nie pisac o wazniejszych sprawach.

K
Krytyk

Któż by to nie chciał "zapewnić dziecku start" ze środków budżetowych! W PRL-u robili to czerwoni bonzowie a teraz
bez skrupułów robią to publiczni funkcjonariusze. Czy to
duża różnica? A może Prokurator Generalny zechce przyjrzeć
się sprawie i dowiedzieć się jak publicznymi pieniędzmi gospodarzą się inne Prokuratury.

G
Gość

"EFAS". Tu nie ma co wyjaśniać.Sprawie należy nadać urzędowy bieg.Dlatego też 19 X 2012 roku Stowarzyszenie Przeciwdziałania Korupcji,Niegospodarności,Obrony Praw Człowieka "EFAS" z s. w Rumi skierowało do Prokuratora Generalnego RP Pana Andrzeja Seremeta: // Zawiadomienie o uzasadnionym a wręcz niezbitym popełnieniu przestępstwa w zw. z art. 231 par. 1. przez Dariusza Różyckiego pełniącego funkcję Prokuratora Okręgowego w Gdańsku.Naszym zdaniem należałoby rozważyć w tym postępowaniu kwestie dotycząca wyłudzenia kwoty w wys. 400.000 złotych przez tegoż na "poprawę swoich potrzeb mieszkaniowych.". //. I tyle. Oczywiście należałoby się zająć także prokuratorami będącymi członkami komisji,która tę "potrzebę mieszkaniową" tak przychylnie potraktowała z dobroci serc swoich. Tak więc teraz należy prowadzić postępowanie w tej sprawie Panie Prokuratorze Generalny. A jeżeli Pan boi się narazić "władczej pajęczynie" to należy złożyc rezygnację z pełnienia tej funkcji... Zarząd Stow. "EFAS"

d
daaaaa

ble, ble ..., a ile było tych wniosków od apelacyjnych i okręgowych? Poziom tekstu!!!!! A swoją drogą mają szczura w środowisku

s
sg

Przeciez to jest Sitwa Gdanska ktora ma tutaj swoj Matecznik...

Dodaj ogłoszenie