Poznaliśmy zwycięskie projekty w gdyńskim Budżecie Obywatelskim! Pula na obywatelskie inicjatywy to ponad 10 milionów złotych

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Zaktualizowano 
Gdynia właśnie poznała zwycięskie projekty Budżetu Obywatelskiego, które zostały zakwalifikowane do realizacji. W tegorocznej edycji pula pieniędzy na inicjatywy obywatelskie wyniosła 10 158 500 zł.

W tegorocznym głosowaniu mieszkańcy mieli możliwość wyboru spośród 260 nadesłanych projektów dzielnicowych. Gdynianie zadecydowali, iż zostanie zrealizowanych 109 inicjatyw dzielnicowych (w tym 28 tzw. dużych projektów). Najdroższy pomysł zostanie zrealizowany w dzielnicy Chylonia.

Budowa boiska ze sztuczną nawierzchnią do piłki nożnej przy SP nr 40 pochłonie bowiem aż 527 670 zł.

Natomiast w przypadku najbardziej popularnych inicjatyw zwyciężył projekt „Miejsca zabawy i rekreacji – plac zabaw/strefa starszaka ul. Gulgowskiego, zjazd linowy/tyrolka ul. Borowikowa, sprężynowiec/bujak sześcioosobowy na placu SP16”. Na tę pozycję zagłosowało 1579 mieszkańców Pustek Cisowskich – Demptowa.

W przypadku projektów miejskich, zgłoszonych podczas warsztatów, wyłoniono jednego zwycięzcę. Najwięcej, bowiem przeszło 13 tys. głosów uzyskał projekt "Zakup nowoczesnego, w pełni wyposażonego ambulansu ratunkowego z zabudową medyczną, zgodnego z wymogami Ministerstwa Zdrowia, dla Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gdyni". Jego koszt to 520 tys. zł.

- Dziękuję za udział w głosowaniu. Budżet Obywatelski to dobra debata o mieście, to forma partycypacji, która interesuje określoną grupę osób - powiedział prezydent Wojciech Szczurek podczas konferencji podsumowującej edycję 2019 Budżetu Obywatelskiego.

W głosowaniu wzięło udział przeszło 31 tys. osób, co oznacza, że z elektronicznego wyboru skorzystało około 13,5 % mieszkańców. Jest to nieznacznie lepszy wynik od tego z poprzedniej edycji, bowiem w ubiegłym roku swój głos oddało 13%. Warto podkreślić, że tym razem najlepiej wypadł Mały Kack, gdzie zagłosowało niespełna 39% mieszkańców. W nagrodę dzielnicy przysługuje realizacja dodatkowego projektu, w tym wypadku będzie to „Rodzinny park wypoczynku i sportu przy ul. Spokojnej (przy wejściu do lasu) z terenem rekreacji, sportu oraz strefą seniora”.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie