Pożegnanie Güntera Grassa. "Chcę być pochowany z workiem...

  Pożegnanie Güntera Grassa. "Chcę być pochowany z workiem orzechów"

  rozm. Jarosław Zalesiński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Gdyby Günter Grass nie miał tak kontrowersyjnych poglądów i skomplikowanego charakteru, nie byłby może tak ciekawym pisarzem - mówi prof. Norbert Honsza, biograf i przyjaciel zmarłego w poniedziałek noblisty.
  Günter Grass

  Günter Grass ©Archiwum DB

  Z Günterem Grassem spotkał się Pan jesienią w Gdańsku, na festiwalu Grassomania. To było ostatnie Wasze spotkanie?
  Ostatnie. Grass w czasie tego spotkania miał świadomość, że jego charakter jest zupełnie inny niż tego, które się odbyło w Gdańsku w 2007 roku, z wielką pompą, na 80. urodziny Grassa. Wtedy gościliśmy byłych prezydentów i ministrów spraw zagranicznych, polityków, dziennikarzy, krytyków. Uniwersytet Gdański zorganizował znakomitą sesję naukową z udziałem "grassologów" z wielu krajów. Odbyły się imprezy towarzyszące, wystawy, spektakle teatralne, w których Grass uczestniczył. Natomiast jesienią ubiegłego roku Günter Grass był zupełnie inny, bardzo wyciszony, do przesady refleksyjny. Spodziewałem się tego zresztą, bo byłem z Grassem w bezpośrednim kontakcie. Ale również z jego bardzo bliskim współpracownikiem profesorem Dieterem Stolzem z Berlina, który od wielu lat czuwa nad edycjami jego książek w Steidl-Verlag. Właśnie on sygnalizował mi, że Grass przyjeżdża w melancholijnym nastroju.

  Skąd ta melancholia?
  Spotkaliśmy się wtedy parokrotnie, przy różnych okazjach. Przy kolacji Grass sam mnie zapytał, czy zdaję sobie sprawę z tego, że to zupełnie inne spotkanie. - Oczywiście - opowiedziałem - mamy inny czas oraz charakter tej wizyty jest również inny, bardziej prywatny. A Grass na to: to jest moja ostatnia podróż do Gdańska. Żegnam się z tym miastem. Dlatego przyjechałem tu busem, z krewnymi i wnukami, bo ja do tego miasta już nie wrócę.

  Przejmujące
  Bardzo smutna zapowiedź, syndrom przemijania. Sygnały tego można odnaleźć w jego tekstach już wcześniej. W tomiku "Rzeczy znalezione dla tych, co nie czytają" Grass umieścił znamienny wiersz.
  "Chcę być pochowany
  z workiem orzechów
  i najnowszymi zębami.
  Jeśli potem w miejscu mego spoczynku
  rozlegną się trzaski,
  będzie można się domyślać:
  To on,
  to wciąż on"

  Typowa dla Grassa autoironia. Odszedł jeden z najwybitniejszych pisarzy światowych, jeden z najbardziej oryginalnych, o niepospolitej wyobraźni i ekspresji słownej. Jak prawie nikt w literaturze niemieckiej (może poza Heinem) posługiwał się ironią, autoironią, groteską i parodią. Był mistrzem prowokacji literackiej. Prowadził z czytelnikiem przekorny dialog, puszczał oko do niego, posługując się soczystą prozą i oryginalną narracją: "Jak długo opowiadamy historie, żyjemy".

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo