Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Powstanie Warszawskie" od piątku w kinach. Fabularny dokument

Henryk Tronowicz
Film zmontowany został z materiałów dokumentalnych. W kadrze - Stanisław Firchał, ps. Wicher. W powstaniu walczył  w III Obwodzie "Waligóra" w plutonie 323. Zmarł w 2007 roku
Film zmontowany został z materiałów dokumentalnych. W kadrze - Stanisław Firchał, ps. Wicher. W powstaniu walczył w III Obwodzie "Waligóra" w plutonie 323. Zmarł w 2007 roku materiały muzeum powstania warszawskiego / dystrybucja next film
Wchodzący od piątku na ekrany film "Powstanie Warszawskie" ma charakter zupełnie niezwykły. Dzieło zostało zmontowane z ocalałych materiałów archiwalnych Powstańczej Kroniki Filmowej. Taśmy dokumentalne po zabiegach restoringu, pokolorowano i zmontowano, nadając filmowi formę narracji fabularnej.

Film zrealizowano dla upamiętnienia 70 rocznicy powstańczego heroizmu. Dzieło zostało zmontowane z ocalałych materiałów archiwalnych Powstańczej Kroniki Filmowej. Zdjęcia do kroniki kręcono na polecenie Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej. Trzy pokazy kroniki zorganizowano już w czasie powstania - w dniach 13 i 21 sierpnia oraz 21 września 1944 roku, w stołecznym kinie Palladium.

Do czasów współczesnych udało się ocalić niewielką część powstańczych materiałów. Komplet filmów (122 kręgi taśmy filmowej) został ukryty przed upadkiem powstania przez żołnierzy z Oddziału "Chwaty", w piwnicy domu przy ul. Wilanowskiej 1. Szpule z taśmami zostały umieszczone w szczelnie zabezpieczonych gazogeneratorach samochodowych. Po odkopaniu w roku 1946 taśmy poddano konserwacji, po czym Wacław Kaźmierczak zmontował z nich film "Warszawa walczy". Dokument ten jednak nie doczekał się pokazów publicznych. Został zdeponowany w archiwum. Wybrane chaotycznie fragmenty emitowano w 1956 roku.

Wchodzący od piątku na ekrany film "Powstanie Warszawskie" ma charakter zupełnie niezwykły. Ukazując przebieg tragicznego powstańczego zrywu, stanowi nie tylko autentyczne świadectwo historyczne.
Niezwykłość tego utworu polega dodatkowo na tym, że taśmy dokumentalne po zabiegach restoringu (ręcznym usuwaniu zanieczyszczeń i uszkodzeń) pokolorowano i zmontowano, nadając filmowi formę narracji fabularnej. Film łączy gatunek dokumentu, kina wojennego i opowieści dramatycznej.

Bohaterami filmu są dwaj bracia, operatorzy BIP-u, którzy otrzymują zadanie dokumentowania powstania. Mają kręcić reportaż z "prawdziwej" wojny, toteż usiłują przyłączyć się do jednego z powstańczych oddziałów. Lecz żołnierze nie godzą się na ich obecność w ogniu walki. Początkowo zatem dokumentują życie cywilne, działalność kuchni, pieczenie chleba, prace w warsztatach rusznikarskich itp. Takiej dokumentacji oczekuje od nich dowództwo, kierujące się zamiarem przygotowania kroniki, która ma być wyświetlona w kinie Palladium. Wreszcie operatorzy dołączają do jednego z oddziałów, któremu towarzyszą w akcji zbrojnej.

W kręceniu zdjęć powstańczych uczestniczyła ekipa kilkunastu filmowców z reżyserem Antonim Bohdziewiczem na czele. Reżyserzy Jerzy Gabryelski i Jerzy Zarzycki. Operatorzy i montażyści: Wacław Kaźmierczak, Leonard Zawisławski, Seweryn Kruszyński, Andrzej Ancuta, Roman Banach, Ryszard Szope, Henryk Vlassak, Antoni Wawrzyniak, fotografowie Sylwester Braun i Joachim Joachimczyk. Film powstał na zamówienie Muzeum Powstania Warszawskiego.

Autorem pomysłu na fabułę jest Jan Komasa (twórca filmu "Sala samobójców").
Dialogi napisali Joanna Pawluśkiewicz i Michał Sufin. Koloryzacja zdjęć - Piotr Sobociński Jr. Muzyka - Bartosz Chajdecki. Udźwiękowienie - Bartosz Putkiewicz.

Montaż - Joanna Brühl, pod opieką merytoryczną Milenii Fidler. Czas trwania filmu - 85 minut.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki