Potrzebne miliony na kościoły

  Potrzebne miliony na kościoły

  Mateusz Węsierski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Na własną rękę albo z pomocną dłonią samorządu - księża z regionu słupskiego wezmą się za odnawianie kościołów. Łączny koszt wszystkich robót może sięgnąć nawet kilku milionów złotych.
  Źródłem funduszy ma być Regionalny Program Operacyjny. Wniosków będzie sporo, bo oprócz projektów jednostkowych pojawiają się grupowe. Np. w powiecie człuchowskim skumulowano remonty 11 zabytkowych kościołów. Odnowiona ma być świątynia w Czarnem, Debrznie, św. Jakuba w Człuchowie, Polnicy, Brzeziu, Pieniężnicy, Gwieździnie, Olszanowie, Pietrzykowie i dwa kościoły w Przechlewie.

  Zakres robót jest bardzo zróżnicowany. W niektórych kościołach będą prace konserwatorskie, remonty kompleksowe, albo tylko drobne naprawy.

  - Sprawa wynikła na konwencie wójtów i burmistrzów. Księża alarmowali, że wiele kościołów jest w fatalnym stanie. To zabytki, więc trzeba je odnowić - tłumaczy Ewa Zagórzańska z Urzędu Gminy w Czarnem, który pilotuje projekt renowacji kościołów w pow. człuchowksim.

  Wnioskodawcy liczą nawet na milion euro dofinansowania. - Czekamy na decyzję. Ja jestem takim szczęśliwcem, że na terenie swojej parafii mam aż cztery zabytkowe świątynie. Ten projekt dotyczy jednego kościoła, więc nawet jak się uda, to i tak jeszcze wiele pozostanie do zrobienia - mówi ksiądz Dariusz Gojko, proboszcz parafii w Debrznie.

  W zdobyciu wkładu własnego duchownym pomaga też społeczeństwo. Tak jest w Trzebielinie (pow. bytowski).

  - Zorganizowaliśmy festyn na którym uzbieraliśmy 3,6 tysiąca złotych. Liczymy też na pomoc gminy, bo do wkładu własnego potrzeba 300 tysięcy złotych - mówi Zenon Kiżewski z parafii Cetyń.
  Całkowity koszt remontu miejscowego kościoła to prawie milion złotych. Do pracy wziął się już ksiądz Włodzimierz Malinowski, który ma zamiar sam napisać projekt odnowienia świątyni w Cetyniu. - Jesteśmy na etapie jego tworzenia - zapewnia proboszcz.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo