Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porozumienie w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie. Będzie mniej zwolnień

Joanna Surażyńska/ mk
Joanna Surażyńska
Związki zawodowe podpisały w piątek porozumienie z zarządem Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie w sprawie zwolnień grupowych. Udało się zmniejszyć liczbę zwolnień w placówce, którą zakładał plan naprawczy, przygotowany przez firmę zewnętrzną Know How. Pracę miało stracić ponad 230 osób. Dzięki porozumieniu udało się uratować miejsca pracy dla 100 osób.

- Zgłosiliśmy jeszcze kilka uwag, które zarząd zaakceptował - mówi Andrzej Pufelski, przewodniczący Międzyzakładowej Komisji NSZZ Solidarność w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie. - Nie do końca jesteśmy zadowoleni z tego porozumienia. Udało się uratować część pracowników, ale nie wszystkich. Niestety, związki zawodowe działają pod presją okoliczności. Szpital może stracić płynność finansową. Do końca marca ordynatorzy i oddziałowe mają przygotować listy osób, które mogą stracić pracę.

Będzie to 100 osób, które są zatrudnione na umowach o pracę na czas nieokreślony, a także 32 osoby, które pracują na czas określony. Niestety, największą część będą stanowić pielęgniarki.

- Zwolnieni pracownicy otrzymają pomoc w zakresie doradztwa zawodowego - informuje Małgorzata Pisarewicz, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. - W tym celu, już 3 marca br. na terenie szpitala w Kościerzynie, otwarte zostanie „Mobilne centrum wsparcia”, w ramach projektu realizowanego przez Urząd Marszałkowski pn. „Na pomoc pracy”. Umożliwi on osobom zwalnianym, oprócz doradztwa zawodowego, wsparcie psychologiczne. Ponadto dla każdej z osób, które zechcą skorzystać z tych porad, zostaną opracowane indywidualne plany działania i zostanie ustalona ścieżka pomocy poprzez m.in. szkolenia, pośrednictwo pracy.

Możliwe będzie także uzyskanie bezzwrotnej dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej do kwoty 40 tys. zł, a także dla tych osób, które zdecydują się na to otwarcie własnej firmy - wsparcie pomostowe (finansowe, np. składki na ZUS) i doradcze przez rok od rozpoczęcia tej działalności. Samorząd województwa pomorskiego przeznaczył na ten cel 2 miliony zł.

- Zwolnienia nie obejmą m.in. pracowników w wieku przedemerytalnym, osób przebywających na urlopach macierzyńskich, kobiet w ciąży, osób będących jedynymi żywicielami rodziny oraz tych, które wychowują dzieci posiadające stopień niepełnosprawności - informuje Małgorzata Pisarewicz.

- Cieszę się, że organizacje związkowe wykazały zrozumienie dla tych procesów wobec trudnej sytuacji szpitala i udało się wspólnie skutecznie prowadzić dialog społeczny – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

[email protected]

O porozumieniu piszemy też w papierowym, sobotnio-niedzielnym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" z 22-23.02.2014 r.

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki