Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. W Łebie powstanie port serwisowy dla farm wiatrowych

Robert Gębuś
Robert Gębuś
W Warszawie podpisano porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. W pracach nad nim aktywnie uczestniczyła także gmina miejska Łeba, w której zaplanowano budowę portu serwisowego dla morskich farm wiatrowych wraz z infrastrukturą dostępową.

W porozumieniu, podpisanym w Warszawie przez stronę rządową i grupy zainteresowane budową i rozwojem morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, zawarto zapisy o współpracy obliczonej na maksymalizację „local content”, czyli udziału polskich przedsiębiorców w łańcuchu dostaw dla morskich farm wiatrowych powstających w polskiej strefie ekonomicznej. Ich częścią ma być Łeba, gdzie podobnie jak w Ustce, w 2026 roku mają już działać terminale serwisowe dla Morskich Farm Wiatrowych. Budowę portu instalacyjnego zaplanowano w Gdyni.

W pracach nad porozumieniem uczestniczyli reprezentanci administracji rządowej, samorządów, inwestorzy, operatorzy morskich farm wiatrowych w Polsce, a także przedstawiciele łańcucha dostaw i usług, jednostek naukowo-badawczych oraz instytucji finansowo-ubezpieczeniowych.

-Porozumienie sektorowe było inspirowane brytyjskim porozumieniem tzw. Offshore Sector Deal. Zostało wypracowane dzięki dobrej woli wielu stron działających zgodnie w niewiele ponad rok. To przykład bardzo dobrej współpracy między rządem a obecnymi i przyszłymi inwestorami i operatorami morskich farm wiatrowych w Polsce oraz przedsiębiorcami zaangażowanymi w dostawy dla przygotowania, realizacji i eksploatacji projektów offshore wind. Oprócz zapewnienia terminalu instalacyjnego, który zostanie uruchomiony w Porcie w Gdyni, to kluczowy element budowy i rozwoju krajowego łańcucha dostaw

- informuje Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.

Budowa portu serwisowego w Łebie ma kosztować ok. 437 mln euro i zostanie sfinansowana z pieniędzy pochodzących z Krajowego Planu Odbudowy. W odległości ok. 22 km d brzegu powstanie ok. 100 turbin wiatrowych Orlenu, Equinoru i Polskiej Grupy Energetycznej. Z Łeby do planowanych inwestycji jest najbliżej i to było głównym powodem lokalizacji portu serwisowego. Ma on zostać dostosowany do obsługi farm wiatrowych jednocześnie przy zachowaniu jego rybackiego charakteru. Projekt przebudowy portu, którego wstępną koncepcję wykonała gmina Łeba i przesłała do Urzędu Morskiego w Gdyni, gwarantuje m.in. odpowiednie głębokości na torze podejściowym, budowę nowego basenu technicznego, wyremontowanie i skrócenie starego falochronu wschodniego oraz budowę i przesunięcie nowego falochronu.

Skorzysta region

Przy okazji tej inwestycji samorządy powiatu lęborskiego zabiegają o modernizację linii kolejowej 229 do Łeby oraz budowę obwodnicy wschodniej Lęborka. Po uruchomieniu portu serwisowego do kasy Łeby wpłyną dodatkowe dochody z tytułu podatków od nieruchomości. Powstaną także nowe miejsca pracy w których zatrudnienie będą mogli znaleźć mieszkańcy powiatu lęborskiego. Do tego potrzebne są w lęborskich szkołach nowe kierunki kształcące przyszłych pracowników portu serwisowego.

-W ramach prowadzonych negocjacji zawalczyliśmy o to, żeby w Lęborku w oparciu o technikum powstała klasa w której kształciliby się przyszli pracownicy morskich farm wiatrowych i która miałaby praktyki w porcie serwisowym w Łebie

- mówi Andrzej Strzechmiński, burmistrz Łeby.

Obecnie w lęborskim PCE działa klasa o profilu Technik Urządzeń Systemów Energetyki Odnawialnej.

- Jesteśmy zainteresowani praktykami w Łebie i jeśli będzie taka możliwość, to z niej skorzystamy

- mówi Artur Obolewski, dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji w Lęborku. -

Byłoby świetnie, gdybyśmy mieli także możliwość obserwowania budowy portu serwisowego na każdym etapie jego powstawania.

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie