Mateusz Pietras
Serb Novak Djokovic pierwszym finalistą Wimbledonu
Serb Novak Djokovic pierwszym finalistą Wimbledonu PAP/EPA/ISABEL INFANTES
Serb Novak Djoković pokonał Włocha Jannika Sinnera 6:3, 6:4, 7:6 (7-4). Tym samym wygrał trzydzieste czwarte spotkanie z rzędu w turnieju Wimbledon. W niedzielę powalczy o swój dwudziesty czwarty wielkoszlemowy tytuł, a ósmy tej imprezy. Dla 36-latka będzie to trzydziesty piąty finał Wielkiego Szlema, a dziewiąty na wimbledońskiej nawierzchni. Tenisista wygrywał cztery ostatnie edycje.

Novak Djoković po wyeliminowaniu w ćwierćfinale Rosjanina Andrieja Rublowa 4:6, 6:1, 6:4, 6:3 awansował do dwunastego w karierze półfinału Wimbledonu. Ze wszystkich, wygrał siedem. Rywalem na drodze do piątego finału z rzędu był Jannik Sinner. Włoch po raz pierwszy w karierze wystąpił w tej fazie wielkoszlemowego turnieju. W poprzednim roku tenisiści zmierzyli się w ćwierćfinale turnieju rozgrywanego na kortach na trawiastych. Serb pokonał Włocha w pięciu setach 5:7, 2:6, 6:3, 6:2, 6:2.

Dwa kontrolowane sety

Już inauguracyjny gem pierwszego półfinału mógł przynieść pierwsze przełamanie dla Sinnera, lecz Djoković dwukrotnie obronił się przed utratą serwisu. Co nie udało się Włochowi w pierwszym, udało się Serbowi w drugim, w którym pierwszą szansę na objęcie prowadzenia 2:0 w secie wykorzystał. Do końca pierwszej partii siedmiokrotny mistrz Wimbledonu utrzymał własne podanie, choć ponownie musiał walczyć o zachowanie serwisu w piątym gemie. Natomiast Jannik Sinner pozwolił rywalowi na break pointa, który zaważył o losach seta. Serb wygrał 6:3. Obaj tenisiści nie popełnili ani jednego podwójnego błędu serwisowego.

Drugi set również stał pod znakiem jednego przełamania. W gemie numer trzy rozstawiony z numerem ósmym utracił własny serwis. Od stanu 2:1 w drugim secie Serb nie pozwolił się dogonić. Triumfował 6:4, serwując dwa asy w dziesiątym gemie. W tej partii doszło do niecodziennej sytuacji. Podczas wymiany Serb wydał zdaniem sędziego zbyt długi okrzyk, co spowodowało wręczenie punktu dla rywala. Sam obrońca tytułu był tym faktem zaskoczony.

Przypieczętowanie piątego finału z rzędu

W trzeciej partii kibice zgormadzeni na korcie centralnym oglądali wyrównane spotkanie. Obaj tenisiści pewnie zwyciężali gemy przy własnym podaniu, choć w trzecim Djoković miał, aż trzy szanse na przełamanie Sinnera. Od stanu 0:40, serwujący zdobył pięć punktów z rzędu. W gemie dziesiątym włoski tenisista zmarnował dwie okazje nie tylko na przełamanie, ale i na wygranie pierwszego seta w tym meczu.

W tie-breaku to ,,Nole" czerpał punkty po błędach 22-letniego Włocha i zwyciężył 7-4.

W swoim dziewiątym finale na Wimbledonie zagra ze zwycięzcą meczu Carlos Alcaraz - Daniił Miedwiediew.