reklama

Pomorze: Zapraszamy na przejazd szynobusem!

Paweł RydzyńskiZaktualizowano 
Ten szynobus, spółki Arriva PCC, weźmie udział w promocyjnym przjeździe 12 września<br>
Ten szynobus, spółki Arriva PCC, weźmie udział w promocyjnym przjeździe 12 września Arriva PCC
Samochodem z Kartuz do Trójmiasta w godzinach szczytu jedzie się nawet półtorej godziny. Pociągiem już za parę lat będzie się jechać 45 - 50 minut...

Wielu mieszkańców Trójmiasta, Kartuz, Kościerzyny czy Bytowa czeka więc na Pomorską Kolej Metropolitalną. Okazja do poparcia jej budowy nadarza się w sobotę 12 września.

Tego dnia w Kartuzach odbędzie się happening promujący Pomorską Kolej Metropolitalną. Specjalny szynobus zapewni chętnym dojazd z Trójmiasta do Kartuz, a potem zabierze ich w dalszą podróż. Trasa jest bardzo atrakcyjna - szynobus przejedzie kilkoma liniami, na których od wielu lat nie jest prowadzony ruch pasażerski. W programie jest też m.in. rajd pieszy szlakiem dawnych linii. "Polska Dziennik Bałtycki" jest współorganizatorem imprezy. Poniżej szczegóły happeningu oraz wycieczki pieszo-kolejowo-autobusowej, którą można rozpocząć i zakończyć w Gdyni bądź Kartuzach.

W Kartuzach
Happening w Kartuzach odbędzie się 12 września w godz. 9.45 - 13. Jego główna część jest zaplanowana w godz. 10 - 12.

O godz. 10 na stacji PKP nastąpi uroczyste powitanie pierwszego, "historycznego" pociągu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, który przyjedzie do Kartuz. Później impreza przeniesie się na Rynek. Ok. godz. 10.20 rozpocznie się spotkanie z politykami i samorządowcami (obecni będą m.in. wiceminister infrastruktury Anna Wypych-Namiotko, wicemarszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk, poseł Stanisław Lamczyk i burmistrz Kartuz Mirosława Lehman), a ok. godz. 10.35 zobaczymy prezentację multimedialną o Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. O godz. 11.15 w Bibliotece Miejskiej w Kartuzach zaplanowano wernisaż wystawy "Od parowozu do szynobusu". Przebieg happeningu ubarwią m.in. pokazy młodych florecistów - uczniów gdańskiej szkoły, którą kończyły m.in. Sylwia Gruchała i Anna Rybicka.

Przejazd i rajd
Specjalny szynobus zapewni dojazd z Gdyni do Kartuz na happening. Pasażerowie, z Trójmiasta i z Kartuz, będą też mieli możliwość przejazdu po liniach, na których od lat nie ma ruchu pasażerskiego: Somonino - Kartuzy - Stara Piła - Kokoszki, a także Osowa - Matarnia (do skrzyżowania ul. Słowackiego i Radarowej). W programie jest też rajd pieszy (ok. czterech km), z przewodnikami z Kokoszek do Matarni, skrajem lotniska w Rębiechowie, po śladzie dawnej linii Kokoszki - Osowa.

Skąd - dokąd?
Przejazd szynobusem jest bezpłatny. Każdy uczestnik musi się jednak zarejestrować, wybierając jeden z poniższych wariantów wycieczki (o tym gdzie można się zarejestrować, informujemy w ramce powyżej), i mieć ze sobą aktualne (z 11 lub 12 września) wydanie "Polski Dziennika Bałtyckiego" (1 egzemplarz na 1 uczestnika!).
Wariant 1 Miejsce rozpoczęcia i zakończenia: Gdynia. Wyjazd z Gdyni Gł. (peron 5): g. 8.50. Przebieg: przejazd szynobusem Gdynia - Somonino - Kartuzy; uczestnictwo w głównej części happeningu w Kartuzach; przejazd szynobusem Kartuzy - Stara Piła - Kokoszki; rajd pieszy Kokoszki - Matarnia; przejazd szynobusem Matarnia - Osowa - Gdynia Gł. Zakończenie wycieczki: g. 17.40. Na trasie Somonino - Kokoszki planowane są "foto-stopy".
Wariant 2 Miejsce rozpoczęcia i zakończenia: Kartuzy. Wyjazd z Kartuz: g. 12 (wcześniej jest możliwość uczestnictwa w happeningu). Przebieg: przejazd szynobusem Kartuzy - Stara Piła - Kokoszki; rajd pieszy Kokoszki - Matarnia; przejazd szynobusem Matarnia - Osowa; powrót z Osowy do Kartuz autobusem - Ikarusem. Zakończenie wycieczki: ok. g.17.30. Na trasie Kartuzy - Kokoszki planowane są "foto-stopy".
Wariant 3 Miejsce rozpoczęcia i zakończenia: Kartuzy. Wyjazd z Kartuz: g. 12 (wcześniej jest możliwość uczestnictwa w happeningu). Przebieg: przejazd szynobusem Kartuzy - Stara Piła - Kokoszki i z powrotem. Zakończenie wycieczki: g. 15. Na trasie Kartuzy - Kokoszki planowane są "foto-stopy".
Wariant 4 Miejsce rozpoczęcia i zakończenia: Kartuzy. Wyjazd z Kartuz: g. 15.15 (wcześniej jest możliwość uczestnictwa w happeningu). Przebieg: przejazd szynobusem Kartuzy - Somonino - Osowa - Matarnia; powrót z Matarni do Kartuz autobusem - Ikarusem. Zakończenie wycieczki: ok. g. 17.30.
Wariant 5 Miejsce rozpoczęcia i zakończenia: Kartuzy. Wyjazd z Kartuz g. 11.05 (wcześniej jest możliwość uczestnictwa w happeningu). Przebieg: przejazd szynobusem Kartuzy - Somonino i z powrotem. Zakończenie wycieczki: g.11.45. Po zakończeniu wycieczki będzie możliwość obejrzenia wystawy "Od parowozu do szynobusu" w Bibliotece Miejskiej.

Jak się zarejestrować?
Liczba biletów jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Zgłoszenia na warianty 1, 2, 3 i 4 przyjmuje Paweł Rydzyński wyłącznie drogą e-mailową - p.rydzynski@ prasa.gda.pl. Rejestracja na te warianty rozpoczyna się w piątek 28 sierpnia o godz. 13. Z jednego adresu e-mail można zgłosić nie więcej niż trzy osoby.
Zgłoszenia na wariant 5 przyjmowane są wyłącznie w oddziale "Polski Dziennika Bałtyckiego" w Kartuzach, telefonicznie (058 681 18 92) lub osobiście (ul. Jeziorna 2). Zgłoszenia na wariant 5 przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godz. 9 - 17.

Odbiór biletów
Osoby zarejestrowane na przejazd szynobusem otrzymają specjalny bilet, który będzie sprawdzany przy wsiadaniu do pociągu. Bilety na wariant 1 będą do odbioru 12 września na stacji Gdynia Gł. (peron 5), przed odjazdem szynobusu, od godz. 7.45. Bilety na warianty 2, 3, 4 i 5 będą do odbioru w redakcji w Kartuzach (ul. Jeziorna 2) w dniach 9 - 11 września (środa - piątek) w godz. 13 - 17.

Poszukujemy pamiątek na wystawę
12 września w Kartuzach zostanie otwarta wystawa "Od parowozu do szyno-busu", dokumentująca historię kolei w Kartuzach (i nie tylko). Trwa poszukiwanie pamiątek.

W związku z tym Pomorskie Stowarzyszenie Sympatyków Transportu Miejskiego, które jest organizatorem tej wystawy, zwraca się za naszym pośrednictwem z prośbą do Czytelników - jeśli macie Państwo jakieś ciekawe pamiątki, które można by pokazać na wystawie, prosimy o kontakt - 058 300 33 67 lub p.rydzynski@prasa.gda.pl.
"Polska Dziennik Bałtycki" jest współorganizatorem i patronem medialnym imprezy. W jej organizację zaangażowane są następujące instytucje:
*Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego (partycypuje w kosztach uruchomienia szynobusu, wespół z "Polską Dziennikiem Bałtyckim" przygotowuje materiały na imprezę - plakaty, ulotki informacyjne itp. - i patrycypuje w kosztach ich druku, przygotowuje prezentację multimedialną o Pomorskiej Kolei Metropolitalnej)
* Urząd Gminy w Kartuzach (patrycypuje w kosztach uruchomienia szynobusu, udostępnia miejsce i przygotowuje happening od strony techniczno-organizacyjnej oraz artystycznej, udostępnia miejsce na wystawę "Od parowozu do szynobusu", zapewnia oprawę artystyczną)
* Arriva PCC (udostępnia szynobus i partycypjuje w kosztach jego uruchomienia)
* PKP Polskie Linie Kolejowe (nieodpłatnie układają rozkład jazdy szynobusu, nieodpłatnie udostępniają tory oraz nieodpłatnie oddelegowują pracownika, którego zadaniem będzie pilotowanie przejazdu)
* PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście (partycypuje w kosztach druku plakatów i udostępnia miejsce do ich wywieszenia)
* Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej (przekazuje materiały promocyjne na imprezę)
* Pomorskie Stowarzyszenie Sympatyków Transportu Miejskiego (organizuje wystawę "Od parowozu do szynobusu", członkowie PSSTM stanowią służbę porządkową poczas przejazdu i rajdu)
* Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych (członkowie PTMKŻ stanowią służbę porządkową poczas przejazdu i rajdu)
* BIEG 2012 (udostępnia dmuchany namiot w kształcie budowanego stadionu na Letnicy - będzie to jedno ze stoisk podczas happeningu)
* Sietom AZS AWFiS Gdańsk (floreciści i florecistki z tego klubu, w ramach częsci artystycznej happeningu, zaprezentują pokazowy trening)

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie