Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Właściciele działek położonych nad wodą domagają się zmiany prawa

Edyta Okoniewska, Joanna Surażyńska
Przed zakupem ziemi nad wodą warto sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
Przed zakupem ziemi nad wodą warto sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Archiwum PP
Znaczna część właścicieli działek położonych w bliskim sąsiedztwie jezior, rzek i innych zbiorników wodnych chce zmiany uchwały Sejmiku Województwa Pomorskiego. Zgodnie z prawem, na terenie obszarów chronionych i parków krajobrazowych nie można budować domów w odległości mniejszej niż 100 metrów od linii brzegów.

W najgorszej sytuacji są ci, przez których działki przebiega nawet kilka specjalnych stref. Na Kaszubach takich terenów nie brakuje.

- Mam działkę nad jeziorem Drzęszcz, którą w 1997 roku dostałem od matki - mówi Jan Gromowski z Kościerzyny. - Wystąpiłem o warunki zabudowy i zmianę planu zagospodarowania przestrzennego. Okazuje się jednak, że moja działka znajduje się na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, Borów Tucholskich, Doliny Rzeki Wierzycy i programu Natura 2000. W takiej sytuacji mam związane ręce, moje prawa są ograniczone. To krzywdzące nie tylko dla mnie, ale i dla wielu innych właścicieli podobnych działek. Dawniej nabywano je z zamiarem zabudowy. Niestety, w międzyczasie natworzyło się mnóstwo stref specjalnych, które wprowadzają wiele ograniczeń.

Nie zawsze jednak przepisy prawa były tak rygorystycznie przestrzegane. Okazuje się, że jeszcze kilka lat temu nie wszystkie zbiorniki wodne znajdowały się na mapach, którymi dysponują obecnie inspektorzy środowiska. Wiele domów pobudowano w bezpośrednim sąsiedztwie wód.

Od dwóch lat jednak inspektorzy baczniej się przyglądają planom dotyczącym powstawania nowej zabudowy. Nie ma mowy, aby na terenach parków i obszarów chronionych powstawały nowe obiekty w odległości mniejszej niż 100 metrów od wody. Wyjątek stanowią tylko miejsca, w których istnieje już zwarta zabudowa.

Podobne przepisy obowiązują w całej Polsce, jednak nie wszyscy odczuwają je tak dotkliwie. W województwie pomorskim jedna trzecia obszaru to tereny chronione.

- Myślimy o powołaniu komitetu lub stowarzyszenia osób pokrzywdzonych przez wprowadzone po uchwale Sejmiku Województwa Pomorskiego przepisy - mówi Jan Gromowski. - Zastanawiamy się, czy jest jakaś możliwość, aby je zmienić. Jeśli trzeba będzie zebrać odpowiednią liczbę podpisów właścicieli działek, z pewnością tak zrobimy.

Urzędnicy gmin i inspektorzy środowiska podkreślają, że wiele problemów właścicieli gruntów wynika z... ich niewiedzy. Szczególnie zaniepokoić ich powinny niskie ceny ziemi. Kupując taką nieruchomość, ryzykują, że budowa wymarzonego domu nigdy nie dojdzie do skutku, co więcej - może się zdarzyć, że problemem będzie postawienie na niej namiotu.

Dlatego też przed zakupem ziemi należy sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Warto wiedzieć, że nawet domek letniskowy można wybudować tylko na działce położonej na terenie rekreacyjnym z pozwoleniem na zabudowę letniskową.

W najgorszej sytuacji są osoby, które przed laty wybudowały domy w pobliżu zbiorników wodnych i nie zadbały o wymagane zezwolenia. Teraz raczej nie mają co liczyć na ich legalizację.

Procedura ta, choć bardzo kosztowna (ok. 25 tys. zł), nie zawsze jest możliwa. Inspektorzy nadzoru budowlanego zwykle decydują o rozbiórce. Jak pokazują statystyki, o samowolkach budowlanych najczęściej dowiadują się po zgłoszeniach od "życzliwych" sąsiadów właścicieli nielegalnych domów.

Można złożyć skargę do sądu

- Zakaz budowania nowych obiektów budowlanych w pasie szerokości 100 m od linii brzegów rzek i jezior, jak również 200 m od krawędzi brzegów klifowych oraz w pasie technicznym brzegu morskiego obowiązuje w parkach krajobrazowych województwa pomorskiego od 2006 roku. Każdy, kto ma w tym interes prawny, może wnieść skargę do sądu administracyjnego - mówi Małgorzata Pisarewicz, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Możesz wiedzieć więcej! Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki