Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Tysiąc osób na Pomorzu może stracić pracę

Magdalena Sapkowska
Na Pomorzu niepełnosprawnych zatrudnia ok. 1,6 tys. firm
Na Pomorzu niepełnosprawnych zatrudnia ok. 1,6 tys. firm fot.m.olica soto
"Jeśli pracujesz, mimo że jesteś osobą niepełnosprawną, pamiętaj, że możesz stracić pracę w wyniku zmiany prawa" - ogłoszenie tej treści pojawiło się w prasie.

Zamieścili je pracodawcy, którzy obawiają się zmian, jakie proponuje projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Chodzi głównie o likwidację ulg i dofinansowania, które dotąd przysługiwało przedsiębiorcom zatrudniającym niepełnosprawnych.

Pomorski oddział Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych szacuje, że jeśli zmiany wejdą w życie, tylko na Pomorzu pracę może stracić nawet tysiąc niepełnosprawnych.
Firmy, z którymi rozmawialiśmy, zapewniają, że na razie redukcji zatrudnienia nie będzie.

- W przyszłym roku zwolnień nie planujemy, jak będzie później, trudno powiedzieć - mówi Erwin Szwoch, z zarządu Spółdzielni Inwalidów "Pomorzanka" w Starogardzie Gdańskim.

- Zmiany nie będą skutkować zwalnianiem - zapewnia Krzysztof Stefaniak z firmy Vectra SA. W samej gdyńskiej centrali firmy 60 proc. zatrudnionych osób stanowią niepełnosprawni.

Iwona Guzowska (PO) z sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny zapewnia, że w sprawie planowanych zmian w prawie nikt się do niej nie zgłaszał. - Rozmawiamy z samorządami o możliwościach wsparcia i zabezpieczenia środków na rehabilitację osób niepełnosprawnych, która pozwoli zwiększyć ich aktywizację zawodową. Zmiany są konieczne, bo bardzo często mamy do czynienia z zatrudnieniem fikcyjnym.
Dotyczy to na przykład osób z prawem do emerytury pracujących jako ochroniarze. Do zwolnień osób, którym praca jest potrzebna, dojść nie musi - dodaje Guzowska.
Z kolei poseł Piotr Stanke (PiS) podkreśla, że dostaje pisma od organizacji pozarządowych, które się obawiają zmian. - Spotkałem się z przedstawicielami Spółdzielni Inwalidów w Chojnicach, którzy się obawiają, że mogą mieć problem z utrzymaniem zatrudnienia, po czym skierowałem pismo z zastrzeżeniami odnośnie niektórych zapisów do posła Marka Plury, przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych - mówi Stanke.
Jan Zając, prezes POPON, podkreśla, że projekt nowelizacji ustawy poszukuje oszczędności w "złych kieszeniach".
- Proponowane zapisy odbierają wsparcie pracodawcom już zatrudniającym osoby niepełnosprawne - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki