Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Szadółki przygotowują się do budowy spalarni śmieci

Kazimierz Netka
Szadółki czy Kwidzyn? Wciąż nie wiadomo z całą pewnością, gdzie w Pomorskiem powstanie spalarnia śmieci. Wiadomo natomiast, że bardziej prawdopodobne staje się ulokowanie zakładu termicznego unieszkodliwiania odpadów w Szadółkach niż w Kwidzynie.

Zakład Utylizacyjny sp z o.o. w Gdańsku przygotowuje właśnie komplet dokumentów niezbędnych przy staraniach o pieniądze z Funduszu Spójności UE. Na wrzesień planuje natomiast między innymi przeprowadzenie konsultacji społecznych dotyczących projektu, poprzedzone kampanią informacyjną wśród zainteresowanych mieszkańców. Zorganizowany ma też zostać wyjazd studyjny do istniejącej spalarni w Premnitz w Niemczech. Chętni do udziału w nim mogą przesyłać zgłoszenia pod adres: [email protected].

Konsultacje na temat miejsca powstania takiej istalacji zaczęto już w październiku ubiegłego roku. Wybrane w wyniku przetargu przedsiębiorstwo, zaproponowało kilka możliwych lokalizacji tego obiektu: czyszczalnia ścieków "Wschód" w Gdańsku, Zakład Utylizacyjny w Gdańsku Szadółkach, Eko-Dolina w Łężycach, działka GPEC w Gdańsku Szadółkach, teren EC-2 w Gdańsku, teren Elektrociepłowni -3 w Gdyni. Za najlepsze do funkcjonowania spalarni uznano teren oczyszczalni Gdańsk "Wschód" oraz Szadółki.

Kilka miesięcy temu okazało się jednak, że spalarnia, planowana początkowo na terenie Gdańska, może powstać w Kwidzynie. Tam miałyby być wożone trójmiejskie odpady, nadające się do termicznego unieszkodliwienia. Chęć budowy i posiadania takiego zakładu wyraziło jedno z kwidzyńskich przedsiębiorstw.

A jak jest obecnie? Znowu Inwestorem i instytucją zarządzającą projektem jest Zakład Utylizacyjny sp z o.o. w Gdańsku.
- Według aktualnego harmonogramu, przewidywany termin rozpoczęcia realizacji inwestycji to kwiecień 2012 roku, a przewidywane zakończenie budowy i rozpoczęcie eksploatacji to listopad 2015 plus 24 miesiące na zgłaszanie wad - dowiadujemy się od Piotra Gołaszewskiego, szefa Działu Inwestycji w Zakładzie Utylizacyjnym w Gdańsku.

Szacowany koszt realizacji projektu to 600 mln zł netto. Inżynieria finansowa przewiduje 10-procentowy wkład własny Zakładu Utylizacyjnego, 296 mln PLN to dofinansowania z Funduszu Spójności z UE oraz skorzystanie z kredytów (np. pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz emisji obligacji), tak jak w przypadku realizacji projektu "Modernizacja Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Gdańsku".

Inny wariant przewiduje partnerstwo publicznego-prywatne lub koncesję z partnerem prywatnym.
Projektowana spalarnia będzie wybudowana w technologii tzw. rusztowej z uwzględnieniem budowy dwóch niezależnych ciągów technologicznych. W celu zminimalizowania uciążliwości zakładu dla otoczenia planuje się zastosowanie metody półsuchej w zakresie oczyszczania spalin, a także redukcji metali ciężkich, tlenków azotu. Zastosowanie tych technologii będzie skutkowało praktycznie bez emisyjnym działaniem instalacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki