Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Stracił drogę przez komunistyczne prawo

Maria Sowisło
Leszek Pobłocki wójt gm. Dziemiany (z prawej) bagatelizuje sprawę
Leszek Pobłocki wójt gm. Dziemiany (z prawej) bagatelizuje sprawę Archiwum
Stanisław Myszka, mieszkaniec Chojnic, który w gminie Dziemiany odziedziczył część gospodarstwa rolnego po dziadkach, do dzisiaj nie może uwierzyć, że na mocy dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego o reformie rolnej z 1944 roku stracił część ziemi na drogę. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że na to komunistyczne prawo powołał się starosta kościerski w roku... 2010.

- Przypadkiem dowiedziałem się, że starosta wydał zaświadczenie i było to jedno z ostatnich pism, które podpisał kończąc kadencję. Na tej podstawie Sąd Rejonowy w Kościerzynie wpisał mi do księgi Skarb Państwa. Nawet nie zostałem powiadomiony o tym - mówi dzisiaj Myszka, który już zaskarżył decyzję sądu, a nawet skierował sprawę do prokuratury o przekroczenie uprawnień i poświadczenie nieprawdy. - Przecież ta droga nigdzie nie prowadzi.

Tutaj ma znaczenie fakt, że już raz w sprawie tej drogi toczyło się postępowanie w 2000 roku. Wówczas chodziło o decyzję komunalizacyjną wojewody pomorskiego, którą wydał na wniosek gminy Dziemiany. Wypowiedział się w tej sprawie nawet minister spraw wewnętrznych i administracji, który uchylił ją w całości, twierdząc, że nie ma jakichkolwiek podstaw do uznania, że sporna droga należy do Skarbu Państwa i w dodatku nie spełnia ona funkcji drogi publicznej.

- Wojewoda otrzymał decyzję ministra do wiadomości, która nie upoważniała do przeprowadzenia zmian w księdze wieczystej - mówi Jarosław Maciejewski z biura prasowego wojewody pomorskiego. - Tutaj ważne jest, że organem reprezentującym Skarb Państwa w sprawach gospodarowania nieruchomościami jest starosta.

Zarówno postanowienie ministra z 2005 roku, jak i ostatnie o przejęciu na mocy dekretu PKWN było dołączone do wniosku, który trafił do kościerskiego sądu, Wydziału Ksiąg Wieczystych.
- Wpisu do księgi wieczystej dokonał referendarz - stwierdza Magdalena Lemańczyk-Lis, szefowa Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Kościerzynie. - Panu przysługuje skarga. Nie badamy zasadności wniosku, a jedynie, czy jest prawidłowo złożony. W obecnej sytuacji nie widzimy podstaw do uchylenia wpisu.

Prokuratura Rejonowa w Kościerzynie jeszcze nie podjęła decyzji o wszczęciu postępowania o przekroczenie uprawnień, poświadczenie nieprawdy oraz wyłudzenie dokumentu z sądu.
- Na podjęcie decyzji o ewentualnym wszczęciu postępowania mamy 30 dni - mówi Grażyna Starosielec, prokurator rejonowy w Kościerzynie.

Stanisław Myszka nie kryje rozczarowania.
- Już raz próbowałem uporządkować sprawę. Otrzymałem w odpowiedzi decyzję ze stalinowskim prawem w tle - kwituje.

Komuniści odbierali ziemię

Dekret o przeprowadzeniu reformy rolnej na terenie Polski wydany został 6 września 1944 r. przez PKWN.
Zgodnie z ówczesnym prawem odbierane były gospodarstwa, które miały powierzchnię ponad 100 hektarów, przy czym połowa musiała być uprawiana, a jedna z działek większa niż 25 hektarów. Prawo to było jednak wielokrotnie łamane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki