Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze. Koniec pogotowia stomatologicznego? NFZ: To zależy od wyników konkursu

Ewelina Oleksy
Jeszcze nie ucichły protesty związane ze stratą kontraktów NFZ na opiekę nocną przez przychodnie Morena i Świętokrzyska, a mieszkańcy Gdańska już mają kolejny powód do zmartwień. Tym razem chodzi o pomoc stomatologiczną.

- Od 1 marca 2013 r. przestanie działać nocna i weekendowo-świąteczna doraźna pomoc stomatologiczna Uniwersyteckiego Centrum Stomatologicznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Powodem zaprzestania przyjmowania pacjentów i świadczenia usług jest wygaśnięcie kontraktu z NFZ.

Do tej pory było to jedyne miejsce w Gdańsku, w którym pacjent z problemem stomatologicznym mógł uzyskać pomoc dentystyczną w ramach ubezpieczenia po godz. 19 w zwykły dzień tygodnia i przez cały weekend oraz w dni świąteczne - napisała do "Dziennika Bałtyckiego" zaniepokojona pani Ewa, nasza Czytelniczka. - W tak dużym mieście musi być doraźna pomoc stomatologiczna finansowana przez NFZ. Bywają poważne przypadki wymagające pomocy, a nie wszystkich stać, aby wydać kilkaset złotych na płatną weekendową pomoc nocno-świąteczną - dodaje kobieta i opowiada, że w miniony weekend właśnie w UCS, gdzie udzielano jej pomocy, dowiedziała się o tym, że placówka będzie zmuszona zrezygnować z nocnych i świątecznych dyżurów.

- Uzyskałam tam fachową pomoc przy bardzo poważnym i nagłym problemie stomatologicznym. Gdyby nie to miejsce, groziłyby mi poważne konsekwencje zdrowotne - podkreśla pani Ewa.

Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego oddziału NFZ informuje tymczasem, że konkurs na leczenie stomatologiczne zakończy się w marcu, a jego rozstrzygnięcia wejdą w życie od 1 kwietnia.

- Nie jest więc prawdą, że aktualnie funkcjonujące tzw. pogotowie stomatologiczne zakończy swoją działalność 1 marca. Ma ważny kontrakt do 31 marca - wskazuje Szymański.

Jednocześnie zapewnia, iż nie oznacza to wcale, że z mapy Gdańska zniknie później jedyne miejsce, w którym z pomocy dentysty w ramach ubezpieczenia można było korzystać nocą, w weekendy i święta.

- Czy i kto będzie od kwietnia świadczył tego typu usługi na obszarze Gdańska zależeć będzie jednak od wyników konkursu, a ten właśnie trwa - mówi Szymański. Aktualnie z doraźnej pomocy stomatologicznej na terenie województwa pomorskiego poza Gdańskiem skorzystać można również w Gdyni i Słupsku.

Rozstrzygnięcie konkursu NFZ na udzielanie świadczeń w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej budzi gorące emocje nie tylko w Gdańsku. Ostatnio pisemny protest do funduszu skierowali samorządowcy z pięciu gmin. Podpisali się pod nim burmistrz miasta Skórcz oraz wójtowie gmin: Skórcz, Bobowo, Lubichowo i Osieczna. Wszystkim nie podoba się odległa lokalizacja ośrodka zdrowia, który wygrał konkurs - jest to spółka Medical z Kopytkowa - bo to zdaniem urzędników, mocno utrudni życie mieszkańcom, którzy z terenu ich gmin będą musieli tam dojeżdżać od 1 marca.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki