Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: CKE ogłosiła wyniki matury 2011

Agata Cymanowska
Najmniej osób zdało egzamin z matematyki
Najmniej osób zdało egzamin z matematyki Grzegorz Mehring
Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego. W województwie pomorskim zdało go 75 proc. absolwentów. To gorzej niż przed rokiem.

7,1 proc. pomorskich maturzystów nie zdało dwóch lub więcej przedmiotów, a 17,9 proc. - jednego przedmiotu.

Ci pierwsi do egzaminu będą mogli ponownie przystąpić dopiero w przyszłym roku, ci drudzy mają prawo do poprawkowego egzaminu już w sierpniu.

Wstępne wyniki matury 2011

- Maturzyści z Pomorza osiągnęli wyniki zbliżone do średniej krajowej, niewielkie różnice mieszczą się w granicach błędu statystycznego - tłumaczy Irena Łaguna, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku. - Należy pamiętać, że coraz więcej uczniów po gimnazjum idzie do szkół kończących się maturą. To nie tylko licea ogólnokształcące, gdzie zdawalność jest najwyższa i wynosi 86 procent, ale też technika, których uczniowie już na poziomie gimnazjum osiągali niższe wyniki w nauce, z wygaszanych liceów profilowanych czy z liceów i techników uzupełniających, gdzie zdawalność matur wynosi po 26 procent - dodaje.

Najwyższą zdawalność odnotowano z egzaminu z języka polskiego - na Pomorzu 97 proc., w kraju - 96 proc. Z kolei najniższy odsetek maturzystów poradził sobie z egzaminem z matematyki, którą w tym roku - po 25-letniej przerwie - po raz drugi zdawali wszyscy abiturienci.

Bożena Brauer, przewodnicząca Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność w Gdańsku, uważa, że za słabe wyniki nie odpowiadają nauczyciele.

- To, że na przykład Gdynia od kilku lat wypada na egzaminach lepiej niż Gdańsk nie wynika z tego, że w Gdańsku uczą gorsi nauczyciele - mówi przewodnicząca Brauer.

Dlaczego więc Pomorze niezmiennie od kilku lat wypada poniżej średniej krajowej?
- Trzeba przeprowadzić niezależne badania, dlaczego tak się dzieje i wskazać obszary, które wymagają poprawy - proponuje.

Pełne wyniki tegorocznego egzaminu CKE udostępni 15 września.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki