Pomorskie. Sięgamy po unijne pieniądze z tzw. Planu Junckera. Na energetykę, transport

Kazimierz NetkaZaktualizowano 
Bartek Syta/ archiwum
47 przedsięwzięć zgłosił polski rząd do Komisji Europejskiej, z wnioskiem o wsparcie finansowe na ich realizację. Pragniemy na te 47 projektów uzyskać pieniądze poza wszelkimi przyznanymi dotychczas Polsce na lata 2014 – 2020 funduszami. To nowe wsparcie ma pochodzić z puli na realizację tzw. planu Junckera – z Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS).

- Plan Junckera to jedno z narzędzi, które chcemy wykorzystać do realizacji Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Jednym z celów rządowego planu jest podniesienie poziomu inwestycji w Polsce – powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki. Lista składa się z projektów, które wyszły ze stadium pomysłu, toczą się wokół nich prace przygotowawcze i możliwe jest określenie horyzontu czasowego w jakim beneficjenci będą ubiegać się o wsparcie. - Są także spójne z rządowymi dokumentami strategicznymi.

Lista powstała w wyniku konsultacji pomiędzy Ministerstwem Rozwoju, które jest koordynatorem wsparcia EFIS w Polsce, a pozostałymi resortami – wynika z informacji, które przekazał nam Paweł Nowak z Departamentu Komunikacji Ministerstwa Rozwoju . Została przygotowana po to, by zidentyfikować i skoordynować rządowe inwestycje, mające potencjał do uzyskania wsparcia z funduszu.

W tych 47 planowanych inwestycjach (z setki rozpatrywanych przez polski rząd) są też przedsięwzięcia do zrealizowania w Pomorskiem i na Bałtyku. Znalazły się one w dokumencie o nazwie: „Lista potencjalnych projektów rządowych do wsparcia w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych”(stan na dzień 17.06.2016).

Oto najważniejsze pomorskie inwestycje: Modernizacja toru wodnego, rozbudowa nabrzeży oraz poprawa warunków żeglugi w Porcie Wewnętrznym w Gdańsku; Budowa Nabrzeża Północnego przy falochronie półwyspowym w Porcie Zewnętrznym w Gdańsku; Zagospodarowanie złóż gazowych na Morzu Bałtyckim (złoża B4/B6); Budowa kaskady odcinka Wisły od Warszawy do Gdańska - etap I: Budowa drugiego stopnia na Wiśle poniżej Włocławka; Zakup 10 nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych do obsługi przewozów aglomeracyjnych oraz unowocześnienie zaplecza utrzymania taboru PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście; Nowy kompleks petrochemiczny w Gdańsku oraz Kompleks Aromatyczny Grupy LOTOS SA.

Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych to instrument służący realizacji Planu Inwestycyjnego dla Europy (tzw. Plan Junckera). Plan zakłada, że łącznie na inwestycje w całej Wspólnocie trafi ok. 315 mld euro.

Plan Junckera to inicjatywa ogłoszona 26 listopada 2014 r. przez przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckera. opublikowana w Komunikacie Komisji Europejskiej. Ma tytuł: "Plan inwestycyjny dla Europy".

polecane: Dzwonią do Ciebie te numery? Nie odbieraj!

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie