18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Pomorskie Nagrody Artystyczne 2012. Andrzej Januszajtis otrzymał Wielkiego Gryfa! ZDJĘCIA

TORZaktualizowano 
Przemek Świderski / Dziennik Bałtycki
Marzena Mazur, Dorota Kolak i Krystyna Stańko otrzymały z rąk Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka Pomorskie Nagrody Artystyczne. Prof. Andrzej Januszajtis został nagrodzony za całokształt osiągnięć artystycznych

Wielką Pomorską Nagrodę Artystyczną za całokształt dokonań otrzymał wybitny znawca i popularyzator dziejów Gdańska prof. Andrzej Januszajtis. Sala zareagowała na ten werdykt owacją na stojąco.

Gryfy Pomorskie za wybitne kreacje dokonane w minionym roku otrzymały: aktorka Dorota Kolak za mistrzowską rolę w spektaklu "Seks dla opornych" w teatrze Wybrzeże w Gdańsku, wokalistka Krystyna Stańko za nagranie jazzowej płyty "Kropla słowa" z interpretacjami wierszy m.in. Wisławy Szymborskiej i Haliny Poświatowskiej oraz muzealniczka Marzenna Mazur za za utworzenie ze zlokalizowanego w Swołowie oddziału Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku nowego ośrodka animacji kultury Pomorza; za rekonstrukcję nie tylko dawnych gospodarstw, ale także powrót do tradycji i dawnej obrzędowości.

Pomorską Nagrodą Artystyczną w kategorii Pomorska Nadzieja Artystyczna wyróżniono dyrygentkę Sylwię Annę Janiak, założycielkę Bałtyckiej Filharmonii Młodych.

Honorową nagrodę w kategorii Mecenat Kultury przyznano Józefowi Gillowi, właścicielowi firmy Optyk J. Gill w uznaniu za wsparcie udzielane Słupskiemu Towarzystwu Społeczno-Kulturalnemu, Stowarzyszeniu im. Krzysztofa Komedy, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, a zwłaszcza za pomoc finansową przy organizacji Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku oraz Komeda Jazz Festival.

Warto zauważyć, że tegoroczna edycja była dużym sukcesem środowiska słupskiego, z którym związani są Marzenna Mazur i Józef Gill, a nie byli oni jedynymi słupszczanami wśród nominowanych.

Oprócz statuetek i dyplomów nagrodzeni otrzymali także nagrody pieniężne - w przypadku Wielkiego Gryfa Pomorskiego jest to 20 tys. zł, Pomorskich Nagród Artystycznych 15 tys. zł, Pomorskiej Nadziei Artystycznej 10 tys zł.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

polecane: Wyniki wyborów parlamentarnych 2019

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zatroskana

Czy redaktorom Dziennika trudno jest zrozumieć, że p. Januszajtis jest co najwyżej doktorem? Nie ma habilitacji i nigdy nie pracował na uczelni wyższej jako profesor.

Dodaj ogłoszenie