Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorskie kusi turystów nowymi przysmakami. Lista produktów regionalnych

Kazimierz Netka
Pomorzanie są mistrzami w pielęgnowaniu swego kulturowego dziedzictwa kulinarnego. Znowu mają coś nowego do zaoferowania: chleb z Pirsna - z miejscowości Pierszczewo. Podstawowymi składnikami do wypieku chleba w piecu opalanym drewnem są serwatka, mąka żytnia i drożdże.

Pomorskie ma najwięcej potraw umieszczonych na liście produktów regionalnych. Każdy ma bogatą tradycję wytwarzania, liczącą co najmniej ćwierć wieku. W wykazie, prowadzonym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi mamy 135 takich rarytasów.
Jakie cuda wytwarzają Pomorzanie domowymi sposobami? W Pomorskiem miód mamy nie tylko od pszczół. Robimy go także z maślanki! A z mniszka lekarskiego, zwanego popularnie mleczem, umiemy zrobić syrop.

Unikatem jest też chleb słowiński, będący przykładem ratowania i pielęgnowania kulturowego dziedzictwa kulinarnego. Chleb ten, przez wieki pieczony był przez Słowińców - lud, którego już prawie nie ma na Pobrzeżu Słowińskim. Mimo to, ów codzienny produkt jest nadal produkowany według starej receptury - przez obecnych mieszkańców okolic jezior Łebsko i Gardno.
Aby przysmak miał szansę znaleźć się na liście produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, musi być wytwarzany przez co najmniej 25 lat - dopuszczalne są jednak przerwy w produkcji. Ważne, by przepis istniał odpowiednio wcześnie.

Niezmiernie ważne jest też, by zaproponowany do wpisania na listę produkt, był nadal możliwy do wykonania. - To oznacza, że składniki, z których był robiony, muszą być dostępne - informuje Edyta Klasa z pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. W ubiegłym roku do rejestru wpisano 7 produktów i potraw, w tym roku - chleb z Pirsna, o którego umieszczenie wśród produktów regionalnych zabiegali właściciele gospodarstwa agroturystycznego z Pierszczewa. W kolejce czeka kilkanaście kolejnych produktów.

Nie wszystkie nasze tradycyjne dania można kupić w sklepach. Niektórych trzeba poszukiwać u wytwórców. Więcej wiadomości znajduje się na stronach: www.minrol.gov.pl oraz www.pomorskie.eu/pl/pomorskie_smaki .

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki