MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomorskie firmy angażują nowoczesne technologie pomagają w walce z epidemią

MT
Pomorskie przedsiębiorstwa masowo zaangażowały się nie tylko w bezpośrednią pomoc dla służby zdrowia kupując sprzęt medyczny czy dostarczenie maseczek dla obywateli. Mają udział w opracowywaniu szczepionki, pracują nad uruchomieniem produkcji respiratorów. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna udostępniają im z kolei swoje zasoby chociażby wolne pomieszczenia na zaplecze technologiczne

Firma GZT Telkom-Telmor sp. z o.o. i Klaster ICT Interizon poszukują partnerów (firmy, instytucje, placówki medyczne) zainteresowanych współpracą i zaangażowaniem przy uruchomieniu produkcji respiratorów.

- Z inicjatywy firmy GZT Telkom-Telmor, która jest w stanie zapewnić zasoby techniczne (produkcyjne, osobowe) poszukujemy przede wszystkim podmiotów które mają dostęp do licencji, wiedzy i umiejętności, lecz nie posiadają możliwości technicznych do prowadzenia produkcji urządzeń – mówi Jarosław Parzuchowski, prezes zarządu Fundacji Interizon.

Z kolei spółka Blirt SA bezpośrednio na arenie międzynarodowej zaangażowana jest walkę z koronawirusem. Wytwarza enzymy i produkty które stanowią niezbędny element zestawów do diagnostyki wirusa SARS-CoV-2 produkowanych przez klientów z Europy, Azji i Ameryki oraz wspomagają prace badawcze ukierunkowane na opracowania skutecznych metod leczenia i szczepionki. Ponadto Blirt jest dystrybutorem w Polsce gotowych zestawów diagnostycznych do detekcji SARS-CoV-2 i innych odczynników potrzebnych do tak niezbędnej dzisiaj diagnostyki.

Na drukarkach 3D w firmie Bibus menos powstają przyłbice ochronne dla personelu medycznego. Trafiły m.in. do Szpitala Kieleckiego im. Św. Aleksandra, Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku oraz Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR.

- Cały proces opiera się głównie na druku 3D - ramki prototypowane są w technologii SLS z materiału PA2200 firmy EOS, który może być wykorzystywany do produkcji wyrobów dla branży medycznej z uwagi na posiadany certyfikat biokompatybilności (zgodnie z EN ISO 10993-1 i USP/level VI/121 °C). Wydruki mogą być sterylizowane i nie powodują uczuleń – mówi Michał Pęczek Menedżer Produktu EOS w Bibus Menos.

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna również zaangażowała się w projekt i dostarczyła folię do wycięcia szybek ochronnych zamontowanych w przyłbicach.

Informatyczna firma Pirxon SA przygotowała aplikację Pirxon Celt czyli (Covid Evidence Lab Tests), która będzie wspierała Sanepid w zlecaniu oraz ewidencjonowaniu wyników testów na koronawirusa i została wytworzona dla Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku. Projekt o charakterze nonprofit, przewiduje darmowe przekazanie licencji, a doświadczony ekspert ds. bezpieczeństwa IT, nieodpłatnie przetestował aplikację pod kątem potencjalnych luk bezpieczeństwa. Twórcy mają nadzieję, że już wkrótce nowe rozwiązanie będzie używane przez wszystkie Sanepidy w Polsce.

Medyczne Laboratoria Diagnostyczne Invicta, już od początku kwietnia otrzymało akceptację Ministerstwa Zdrowia na wykonywanie testów genetycznych wykrywających koronawirusa. Dzięki tej decyzji zwiększy się liczba wykonywanych badań, a co za tym idzie wykrywalność zakażeń. W ciągu doby laboratorium jest w stanie wykonać od 1 tys. do 2 tys. badań.

- Wykonując testy na obecność wirusa SARS-CoV-2 INVICTA może realnie wesprzeć pacjentów oraz pracowników służby zdrowia, a tym samym wpłynąć na szybsze zażegnanie kryzysu - mówi Katarzyna Goch, kierownik ds. komunikacji marketingowej Invicta. -Obecnie realizuje badania na rzecz szpitali i placówek opiekuńczych, m.in. dzięki wsparciu Miasta Gdańsk i Miasta Sopot.

Laboratorium posiada m.in. specjalistyczne roboty przygotowujące próbki do diagnostyki rtPCR i wysokoprzepustowy automat do izolacji DNA oraz kilka urządzeń do diagnostyki genetycznej. Na potrzeby zorganizowania procesu produkcji testów, Gdański Park Naukowo-Technologiczny, będący częścią Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, przekazał do dyspozycji Invikcie pomieszczenia na zaplecze techniczne.

- Ufamy i mamy nadzieje, iż decyzja o podjęciu badań w laboratoriach INVICTA znacząco wpłynie na możliwość ograniczania zasięgu epidemii na Pomorzu. Laboratoriom INVICTA oferujemy pełne wsparcie organizacyjne w siedzibie firmy na terenie Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego – tłumaczy Prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Przemysław Sztandera.

- Gdański Park Naukowo-Technologiczny funkcjonujący w ramach Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej od lat konsekwentnie realizuje politykę społeczną zgodną z zasadami zrównoważonego rozwoju - mówi dyrektor GPN-T Radosław Wika. - W dobie pandemii społeczna odpowiedzialność biznesu, powinna być rozumiana jako reakcja firmy na to co dzieje się w jej otoczeniu. Powinniśmy teraz skupić się na konkretnych działaniach i na tym co każde przedsiębiorstwo może zrobić dla naszej społeczności. W celu zapewnienia jak najlepszych warunków dla parkowych przedsiębiorstw prowadzących bezpośrednią walkę z epidemią, decyzją Zarządu Pomorskiej Specjalne Strefy Ekonomicznej oraz dyrekcji Gdańskiego Parku, udostępniono tym firmom dodatkowe pomieszczenia w budynkach GPN-T, które będą wykorzystywane jako zaplecze techniczne.

Oczywiście firmy działająe w GPN-T lub w ramach PSSE nie zparezstają bezpośredniego wsparcia służby zdrowia. Polpharma Biologics przekazała Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznemu w Gdańsku środki ochrony indywidualnej - kombinezony, rękawiczki, fartuchy, ochraniacze na obuwie, okulary ochronne itp. Wraz z innymi spółkami sfinansowała zakup 100 respiratorów dla służb medycznych, a także przekazuje posiłki i napoje do szpitali oraz stacji pogotowia ratunkowego.

- Ogromnie nas cieszy, że chociaż w niewielkim stopniu mogliśmy pomóc prawdziwym bohaterom w pojedynku z koronawirusem - lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom i wszystkim pracownikom służb medycznych, by chociaż w ten sposób podziękować im za ogromne zaangażowanie. – mówi Joerg Windisch, prezes i dyrektor generalny Polpharma Biologics.

Apteka internetowa Gemini posiadająca magazyn na terenie Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego przekazała m.in. 25 tysięcy maseczek FFP3 dla pracowników medycznych w 8 szpitalach na terenie całej Polski (Warszawa, Łódź, Wrocław, Zielona Góra, Gdańsk 2 szpitale, Kościerzyna, Wejherowo).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki