Pomorskie firmy angażują nowoczesne technologie pomagają w walce z epidemią

MT
Pomorskie przedsiębiorstwa masowo zaangażowały się nie tylko w bezpośrednią pomoc dla służby zdrowia kupując sprzęt medyczny czy dostarczenie maseczek dla obywateli. Mają udział w opracowywaniu szczepionki, pracują nad uruchomieniem produkcji respiratorów. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna udostępniają im z kolei swoje zasoby chociażby wolne pomieszczenia na zaplecze technologiczne

Firma GZT Telkom-Telmor sp. z o.o. i Klaster ICT Interizon poszukują partnerów (firmy, instytucje, placówki medyczne) zainteresowanych współpracą i zaangażowaniem przy uruchomieniu produkcji respiratorów.

- Z inicjatywy firmy GZT Telkom-Telmor, która jest w stanie zapewnić zasoby techniczne (produkcyjne, osobowe) poszukujemy przede wszystkim podmiotów które mają dostęp do licencji, wiedzy i umiejętności, lecz nie posiadają możliwości technicznych do prowadzenia produkcji urządzeń – mówi Jarosław Parzuchowski, prezes zarządu Fundacji Interizon.

Z kolei spółka Blirt SA bezpośrednio na arenie międzynarodowej zaangażowana jest walkę z koronawirusem. Wytwarza enzymy i produkty które stanowią niezbędny element zestawów do diagnostyki wirusa SARS-CoV-2 produkowanych przez klientów z Europy, Azji i Ameryki oraz wspomagają prace badawcze ukierunkowane na opracowania skutecznych metod leczenia i szczepionki. Ponadto Blirt jest dystrybutorem w Polsce gotowych zestawów diagnostycznych do detekcji SARS-CoV-2 i innych odczynników potrzebnych do tak niezbędnej dzisiaj diagnostyki.

Na drukarkach 3D w firmie Bibus menos powstają przyłbice ochronne dla personelu medycznego. Trafiły m.in. do Szpitala Kieleckiego im. Św. Aleksandra, Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku oraz Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR.

- Cały proces opiera się głównie na druku 3D - ramki prototypowane są w technologii SLS z materiału PA2200 firmy EOS, który może być wykorzystywany do produkcji wyrobów dla branży medycznej z uwagi na posiadany certyfikat biokompatybilności (zgodnie z EN ISO 10993-1 i USP/level VI/121 °C). Wydruki mogą być sterylizowane i nie powodują uczuleń – mówi Michał Pęczek Menedżer Produktu EOS w Bibus Menos.

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna również zaangażowała się w projekt i dostarczyła folię do wycięcia szybek ochronnych zamontowanych w przyłbicach.

Informatyczna firma Pirxon SA przygotowała aplikację Pirxon Celt czyli (Covid Evidence Lab Tests), która będzie wspierała Sanepid w zlecaniu oraz ewidencjonowaniu wyników testów na koronawirusa i została wytworzona dla Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku. Projekt o charakterze nonprofit, przewiduje darmowe przekazanie licencji, a doświadczony ekspert ds. bezpieczeństwa IT, nieodpłatnie przetestował aplikację pod kątem potencjalnych luk bezpieczeństwa. Twórcy mają nadzieję, że już wkrótce nowe rozwiązanie będzie używane przez wszystkie Sanepidy w Polsce.

Medyczne Laboratoria Diagnostyczne Invicta, już od początku kwietnia otrzymało akceptację Ministerstwa Zdrowia na wykonywanie testów genetycznych wykrywających koronawirusa. Dzięki tej decyzji zwiększy się liczba wykonywanych badań, a co za tym idzie wykrywalność zakażeń. W ciągu doby laboratorium jest w stanie wykonać od 1 tys. do 2 tys. badań.

- Wykonując testy na obecność wirusa SARS-CoV-2 INVICTA może realnie wesprzeć pacjentów oraz pracowników służby zdrowia, a tym samym wpłynąć na szybsze zażegnanie kryzysu - mówi Katarzyna Goch, kierownik ds. komunikacji marketingowej Invicta. -Obecnie realizuje badania na rzecz szpitali i placówek opiekuńczych, m.in. dzięki wsparciu Miasta Gdańsk i Miasta Sopot.

Laboratorium posiada m.in. specjalistyczne roboty przygotowujące próbki do diagnostyki rtPCR i wysokoprzepustowy automat do izolacji DNA oraz kilka urządzeń do diagnostyki genetycznej. Na potrzeby zorganizowania procesu produkcji testów, Gdański Park Naukowo-Technologiczny, będący częścią Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, przekazał do dyspozycji Invikcie pomieszczenia na zaplecze techniczne.

- Ufamy i mamy nadzieje, iż decyzja o podjęciu badań w laboratoriach INVICTA znacząco wpłynie na możliwość ograniczania zasięgu epidemii na Pomorzu. Laboratoriom INVICTA oferujemy pełne wsparcie organizacyjne w siedzibie firmy na terenie Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego – tłumaczy Prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Przemysław Sztandera.

- Gdański Park Naukowo-Technologiczny funkcjonujący w ramach Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej od lat konsekwentnie realizuje politykę społeczną zgodną z zasadami zrównoważonego rozwoju - mówi dyrektor GPN-T Radosław Wika. - W dobie pandemii społeczna odpowiedzialność biznesu, powinna być rozumiana jako reakcja firmy na to co dzieje się w jej otoczeniu. Powinniśmy teraz skupić się na konkretnych działaniach i na tym co każde przedsiębiorstwo może zrobić dla naszej społeczności. W celu zapewnienia jak najlepszych warunków dla parkowych przedsiębiorstw prowadzących bezpośrednią walkę z epidemią, decyzją Zarządu Pomorskiej Specjalne Strefy Ekonomicznej oraz dyrekcji Gdańskiego Parku, udostępniono tym firmom dodatkowe pomieszczenia w budynkach GPN-T, które będą wykorzystywane jako zaplecze techniczne.

Oczywiście firmy działająe w GPN-T lub w ramach PSSE nie zparezstają bezpośredniego wsparcia służby zdrowia. Polpharma Biologics przekazała Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznemu w Gdańsku środki ochrony indywidualnej - kombinezony, rękawiczki, fartuchy, ochraniacze na obuwie, okulary ochronne itp. Wraz z innymi spółkami sfinansowała zakup 100 respiratorów dla służb medycznych, a także przekazuje posiłki i napoje do szpitali oraz stacji pogotowia ratunkowego.

- Ogromnie nas cieszy, że chociaż w niewielkim stopniu mogliśmy pomóc prawdziwym bohaterom w pojedynku z koronawirusem - lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom i wszystkim pracownikom służb medycznych, by chociaż w ten sposób podziękować im za ogromne zaangażowanie. – mówi Joerg Windisch, prezes i dyrektor generalny Polpharma Biologics.

Apteka internetowa Gemini posiadająca magazyn na terenie Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego przekazała m.in. 25 tysięcy maseczek FFP3 dla pracowników medycznych w 8 szpitalach na terenie całej Polski (Warszawa, Łódź, Wrocław, Zielona Góra, Gdańsk 2 szpitale, Kościerzyna, Wejherowo).

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie