Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego tworzy na wsi zagrody edukacyjne. Zgłoś się!

Kazimierz Netka
www.zagrodaedukacyjna.pl
Na wsi wielu obywateli terenów rolniczych, o rolnictwie wie niewiele. Dlatego powstają zagrody edukacyjne, a tworzy je Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, mający siedzibę w Gdańsku. Realizatorką programu edukacji rolniczej jest Barbara Ditrich. Program edukacyjny przeznaczony jest zarówno dla ludzi z dużych ośrodków miejskich, jak i z małych wiosek.

Przedsięwzięcie o nazwie: „Zagroda edukacyjna” jest nowym, obiecującym kierunkiem pozarolniczej działalności gospodarczej dla rolników i mieszkańców wsi, gdyż stanowić może dodatkowe źródło dochodu – informuje Barbara Ditrich, główny specjalista ds. wiejskiego gospodarstwa domowego i agroturystyki Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku. - Jest to specyficzna misja społeczna, polegająca na popularyzowaniu wiedzy na temat rolnictwa, wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Pozwala pokazywać uwarunkowania przyrodnicze i społeczno – kulturowe życia na wsi. Zagrody edukacyjne są pomostem łączącym miasto ze wsią, umożliwiają pogłębianie wiedzy z zakresu produkcji żywności; problemów ochrony środowiska naturalnego; cech charakterystycznych codziennej pracy przy obsłudze zwierząt.

 

Czytaj też: Zalesianie się opłaca. Wnioski do 17 sierpnia. Pieniądze nawet przez 12 lat

 

Gospodarstwo edukacyjne to nowatorskie podejście do nauczania; sprawdziło się w wielu krajach europejskich. Edukacja w takiej zagrodzie obejmuje „żywą” lekcję, łączącą teorię z praktyką, a emocjonalne doznania dzieci odnoszą się do wszystkich zmysłów – dodaje Barbara Ditrich. - Tutaj można wszystkiego dotknąć, pogłaskać, powąchać i posmakować. Gospodarstwa oferujące zajęcia edukacyjne skupione są w Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych, która powstała w 2011 roku Koordynatorem jest Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie.

Rolę koordynatorów wojewódzkich i opiekę merytoryczną na nimi sprawują przeszkoleni specjaliści z ośrodków doradztwa rolniczego w całym kraju (w Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Gdańsku funkcje te pełni Barbara Ditrich). Udział w gospodarstwa w sieci jest dobrowolny i bezpłatny, jednakże podstawowym warunkiem jest spełnienie określonych wymagań. Zagroda musi znajdować się na obszarach wiejskich, prowadzona przez mieszkańca wsi. Powinna przyjmować dzieci i młodzież w ramach programów szkolnych i aktywności pozaszkolnej, być w posiadaniu zwierząt gospodarskich, albo upraw rolniczych i realizować przynajmniej dwa cele edukacyjne. Nauka w zagrodzie obejmuje zagadnienia dotyczące m.in.: produkcji roślinnej; zwierzęcej; przetwórstwa płodów rolnych; świadomości ekologicznej i konsumenckiej; dziedzictwa kultury materialnej wsi, tradycyjnych zawodów, rękodzieła i twórczości ludowej.

Członkowie sieci uzyskują prawo do umieszczenia na zagrodzie specjalnego znaku. Zainteresowanie rozwojem działalności edukacyjnej wykazują gospodarstwa agroturystyczne, dla których jest to szansa na wydłużenie sezonu turystycznego i rozszerzenie oferty. Zagroda edukacyjna nie musi świadczyć usług noclegowych.

Ogólnopolska Sieć Zagród Edukacyjnych skupia około 200 obiektów, z czego 16 funkcjonuje w województwie pomorskim, a kilka kolejnych oczekuje na weryfikację. Zagrody pomorskie, jak wszystkie inne w kraju, proponują własne programy edukacyjne, wynikające z profilu prowadzonej działalności rolniczej, najbliższego otoczenia, a przede wszystkim pasji i zainteresowań właścicieli – informuje Barbara Ditrich. Zagrody zapraszają do siebie grupy zorganizowane, a w szczególności przedszkolne, szkolne, rodziny z dziećmi, a nawet osoby dorosłe. Celem takiej wizyty może być tylko zwiedzanie gospodarstwa i poznanie jego podstawowych funkcji bądź aktywny udział w zajęciach proponowanych przez rolnika. Zakres oferty jest zróżnicowany i dostosowany do różnych odbiorców. Pobyt w zagrodzie może być kilkugodzinny, całodzienny, a nawet kilkudniowy z noclegiem, a tematyka proponowanych zajęć pozwala wybrać właściwy program zaspokajający potrzeby, zainteresowania konkretnego klienta. Daje możliwości poznania zawodu rolnika, tradycyjnego rzemiosła, historii i przyrody najbliższej okolicy.

Przykładowe programy zajęć edukacyjnych oferowane przez pomorskich rolników to np.: lekcje na temat mleka – skąd się ono bierze, czy naprawdę pochodzi od krów koloru niebieskiego, o zbożu, o produktach pszczelich, o skarbach ziemi. Na pomorskiej ziemi można tez poznać życie afrykańskich strusi, oraz wiele innych stworzeń. Doskonałym zapleczem edukacyjnym są wszystkie budynki w gospodarstwie (stajnie, stodoły, obory, spichlerze, garaże, wiaty, magazyny, serowarnie, przydomowe piekarnie, pracownie pszczelarskie, itp.). Prowadzeniu zajęć w gospodarstwie sprzyja jego położenie, wyposażenie w narzędzia i maszyny, posiadanie zwierząt i upraw roślin. Z województwa pomorskiego do sieci przystąpiło 16 zagród. Osoby zainteresowane przystąpieniem do sieci lub złożenia wizyty w zagrodzie polecam stronę internetową www.zagrodaedukacyjna.ploraz zapraszam do siedziby DODR w Gdańsku – zachęca Barbara Ditrich z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku.

Pomorskie zagrody rolnicze znajdują się m.in. w miejscowościach: Lipy, Kniewo, Polnica, Kiełpino, Chmielno, Krastudy, Turze, Gowidlino, Kamienicki Młyn, Sylczno, Pierszczewo, Osice, Nowcin, Opalenie, Jantar. Jak więc widać, oferta edukacyjna jest urozmaicona: od morza, do borów, od Żuław po okolice ruchomych wydm.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki