Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorscy przedsiębiorcy apelują o nowe przepisy dla uchodźców z Ukrainy

red.
Jakub Steinborn
"Zwracamy się o przygotowanie przez Sejm, Senat lub właściwe Ministerstwa specjalnych aktów prawnych o charakterze ustawy bądź rozporządzenia, umożliwiających sprawne niesienie pomocy napływającym Uchodźcom poprzez ich legalne zatrudnianie niezależnie od podstawy prawnej ich pobytu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej" - piszą pomorscy przedsiębiorcy.
Jak pomóc uchodźcom z Ukrainy

Przedstawiciele pomorskich przedsiębiorców w liście do polskiego rządu podnoszą, że obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli granicę RP w oparciu o wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej lub zgodę Komendanta Straży Granicznej, w świetle obowiązującego prawa nie posiadają prawa do legalnego zatrudnienia na terenie Polski.

- Rozważenia wymagałaby możliwość nie tylko ułatwienia, ale także bezwzględnego wydłużenia okresów pobytowych (zgodnie z obowiązującymi przepisami) wynoszących oficjalnie 90 dni w ciągu kolejnych 180 dni, lub oficjalnie 15 dni w przypadku wjazdu na teren RP na mocy zgody Komendanta Straży Granicznej - piszą pracodawcy.

Pracodawcy proszą o wydłużenie okresu ważności dokumentów, na podstawie których obywatele Ukrainy przebywają i pracują na terenie Rzeczypospolitej, w szczególności zezwoleń na wykonywanie pracy na mocy oświadczenia rejestrowanego w Powiatowych Urzędach Pracy zezwoleń na pobyt czasowy, zezwoleń na pracę oraz wydanie prawnych regulacji zezwalających na prace osobom, posiadającym jedynie zgodę na pobyt udzielonej w ramach tak istotnej w ostatnich dniach – zgody wydawanej przez Komendanta Straży Granicznej. Rozwiązania ułatwiające – z jednej strony – pozyskanie legalnej pracy przez obywateli Ukrainy, a z drugiej – udzielenie jej przez polskich pracodawców, według przedsiębiorców, wpłyną pozytywnie na indywidualną sytuację obywateli Ukrainy.

- W aktualnej sytuacji społeczno–politycznej należy mieć na uwadze, iż umożliwiając ukraińskim uchodźcom podjęcie legalnej pracy sprawimy, że będą oni w stanie samodzielnie zaspokajać swoje potrzeby materialne. Ułatwi im to też realizację swoich ról społecznych oraz zapewni możliwie „normalne” życie – we własnym mieszkaniu czy pokoju, za który zapłacą z dochodów własnej pracy. Stworzenie domu dla rodziny, miejsca w którym będą samodzielnie gotować, wypoczywać czy przygotowywać się do powrotu do swojej ojczyzny – a przede wszystkim – czuć się bezpiecznie - czytamy w apelu.

Dodatkowo umożliwienie legalnego zatrudnienia Ukraińców poprzez ułatwienie procedur rejestracyjnych związanych z zezwoleniami na wykonywanie pracy i wydłużony pobyt, pomóc ma także polskiej gospodarce, która od dłuższego już zmaga się z niedoborem pracowników.

- Zdajemy sobie sprawę, że umożliwienie legalnego zatrudniania wszystkich obywateli ukraińskich wymaga wspomnianych na wstępie niniejszego listu zmian legislacyjnych. Tym bardziej apelujemy o pilne rozpoczęcie prac w tym zakresie. Oceniamy, że szybka zmiana przepisów byłaby korzystna nie tylko dla poszczególnych osób uciekających z terenów objętych wojną, nieposiadających odpowiednich dokumentów zezwalających na długotrwały pobyt na terytorium RP czy wykonywanie legalnej pracy, ale byłaby ważna dla całej społeczności ukraińskiej w Polsce, dla polskiego społeczeństwa i polskiego Państwa - podkreślają przedsiębiorcy.

W całej Polsce trwają zbiórki na rzecz uchodźców z Ukrainy. Ludzie dzielą się ubraniami, żywnością i lekarstwami. Pomoc niesie również sektor rolniczy.

Pomoc uciekającym z ogarniętej wojną Ukrainy. W całej Polsce...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki