Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomoc dla hodowców świń w związku a ASF. Znamy terminy naborów wniosków

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
25.01.2013 poznan chlew swinie zabawy obgryzanie opony fot. grzegorz dembinski / polskapresse glos wielkopolski..
25.01.2013 poznan chlew swinie zabawy obgryzanie opony fot. grzegorz dembinski / polskapresse glos wielkopolski.. Grzegorz Dembinski/Polskapresse
Refundacja 50% wydatków poniesionych na bioasekurację gospodarstw, wyrównanie kwoty obniżonego dochodu, nieoprocentowana pożyczka, kredyt preferencyjny oraz wsparcie w zakresie rolniczego przetwórstwa oraz skracanie łańcucha dostaw - to oferta wsparcia od ministra rolnictwa dla rolników utrzymujących świnie.

Zobacz wideo: Liczebność zwierząt hodowlanych w Polsce

Licznik cały czas bije: 41 ognisk ASF u świń i 1897 przypadków wirusa wykrytego u dzików to stan w Polsce 4 sierpnia o godzinie 11:00. Ostatnio opublikowana przez Główny Inspektorat Weterynarii informacja o ognisku ASF (nr 41 w 2021 r.) dotyczy gospodarstwa, w którym utrzymywano 67 świń (warchlaki, tuczniki, lochy, prosięta) w gminie Czernin, powiat mielecki, województwo podkarpackie.

ASF w Polsce. Minister ogłasza pomoc dla hodowców świń

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda uruchamia realizację Programu wsparcia gospodarstw utrzymujących świnie. Resort przedstawia, że jest to pierwszy zintegrowany program wsparcia dla rolników i hodowców świń w związku z afrykańskim pomorem świń.

To też może Cię zainteresować

Program obejmuje już istniejące lub zmodyfikowane oraz nowe instrumenty zapewniające realizację działań w zarówno prewencyjnych jak i wspierających odbudowę gospodarstw dotkniętych skutkami występowania afrykańskiego pomoru świń w Polsce.

Wsparcie dla hodowców świń w Polsce obejmie:

  • bioasekurację gospodarstw
  • eliminację następstw zjawiska zaniżonej ceny skupu żywca w strefach ASF,
  • osłonę zaciągniętych zobowiązań cywilnoprawnych,
  • odbudowę pogłowia świń,
  • wsparcie w zakresie przetwórstwa i skracania łańcucha dostaw.

Łącznie na wsparcie dla rolników, których gospodarstwa zostały dotknięte skutkami występowania ASF rząd przeznaczył 200 mln zł.

Bioasekuracja gospodarstw - refundacja wydatków

Program krajowy realizowany przez ARiMR, umożliwiający refundację 50% wydatków poniesionych na bioasekurację gospodarstw. Zwracane będą koszty zakupu mat dezynfekcyjnych, sprzętu do dezynfekcji, zakupu odzieży ochronnej, zabezpieczenia budynków - w których są utrzymywane świnie przed dostępem zwierząt domowych. Nabór wniosków przez ARiMR od 6 do 27 sierpnia 2021 r.

Wyrównanie kwoty obniżonego dochodu uzyskanej przez producenta świń w następstwie zaniżonej ceny skupu żywca w strefach ASF

Program krajowy realizowany przez ARiMR, który umożliwi wyrównanie kwoty dochodu rolników hodowców świń ze sprzedaży ze stref objętych restrykcjami w związku z ASF do ich wartości rynkowej. Nabór wniosków zostanie ogłoszony przez ARiMR w sierpniu 2021 r., ale obejmie także pierwszy i drugi kwartał bieżącego roku.

Osłona finansowa zaciągniętych zobowiązań cywilnoprawnych

To kolejny program krajowy realizowany przez ARiMR. Polega na nieoprocentowanej pożyczce na sfinansowanie zobowiązań cywilnoprawnych dla producentów świń, którzy utrzymywali świnie na obszarach ASF, w tym na sfinansowanie nieuregulowanych zobowiązań cywilnoprawnych, które zostały podjęte w związku z prowadzeniem przez producenta świń działalności rolniczej na obszarach ASF. Nabór wniosków trwa, prowadzi go ARiMR.

Odbudowa pogłowia świń

Program krajowy realizowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (niskooprocentowana pożyczka) oraz ARiMR (preferencyjny kredyt z dopłatą państwa do oprocentowania), umożliwiające sfinansowanie

  • zakupu stada podstawowego świń,
  • środków do produkcji rolnej w celu wznowienia produkcji świń (np. czyszczenie i dezynfekcja chlewni, pasze, opieka weterynaryjna, koszty energii elektrycznej, ogrzewania)
  • nakładów inwestycyjnych na zakup maszyn i urządzeń stanowiących wyposażenie chlewni oraz ciągników rolniczych i innych maszyn służących do prowadzenia produkcji świń.

Nabór wniosków prowadzą KOWR (już dostępny) oraz ARiMR – planowany jeszcze w sierpniu 2021 r.

Wsparcie w zakresie rolniczego przetwórstwa oraz skracania łańcucha dostaw

Inwestycje w przetwórstwo realizowane bieżąco ze środków PROW oraz planowane działania w ramach KPO, których rozszerzenie może stanowić impuls do rozwoju rzeźni rolniczych w strefach ASF. Zgodnie z założeniami KPO inwestycja musi być zrealizowana i rozliczona do końca czerwca 2026 r.

Źródło: MRiRW

Mapa obszarów i ognisk ASF w Polsce (4.08.2021)
Mapa obszarów i ognisk ASF w Polsce (4.08.2021) WETGIW

---> Powiększ mapę ASF <---

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Pomoc dla hodowców świń w związku a ASF. Znamy terminy naborów wniosków - Strefa Agro

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki