Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik Józefa Wybickiego w Skarszewach odsłonięty. Twórca hymnu narodowego upamiętniony

ŁK
Józef Wybicki ma w Skarszewach swój pomnik!
Józef Wybicki ma w Skarszewach swój pomnik! Skarszewy Facebook
Józef Wybicki napisał w swoich wspomnieniach o Skarszewach: „To moja stolica”. To tutaj szlifował swój prawniczy fach. Teraz będzie strzegł swojego ukochanego miasta pod postacią pomnika.

Pomnik Józefa Wybickiego w Skarszewach odsłonięty

Starania, aby w mieście stanął pomnik skarszewski samorząd podjął w 2022 roku, a realizacją tego przedsięwzięcia zajął się Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Skarszewach. Twórca hymnu narodowego napisał o Skarszewach w swoich wspomnieniach: „To moja stolica”. Mając 6 lat trafił do grodu nad Wietcisą, gdzie wychowywał go stryj, miejscowy proboszcz ks. Franciszek Wybicki. W wieku 15 lat rozpoczął praktykę prawniczą w kancelarii Rocha Płacheckiego w Sądzie Grodzkim w Skarszewach. Pobyt w Skarszewach był ważny okresem dla młodego Wybickiego, przyczynił się bowiem do skrystalizowania jego poglądów m.in. na stan oświaty w państwie, uświadomił mu również, jaką rolę pełni w społeczeństwie prawo.

Józef Wybicki ma w Skarszewach swój pomnik!
Józef Wybicki ma w Skarszewach swój pomnik! Skarszewy Facebook

- Józef Wybicki, właśnie tutaj w Skarszewach, podejmował swoją pierwszą pracę - mówił Jacek Pauli, burmistrz Skarszew. - Właśnie tutaj w Skarszewach, które były administracyjną stolica województwa, pracował i zdobywał swoje prawnicze szlify nasz wspaniały patriota. Czasami mam wrażenie, że za mało mówimy o Józefie Wybickim. Bardzo dobrze się stało, że Sejm Rzeczpospolitej podjął ustawę o tym, że 2022 roku był jego rokiem. Długo by mówić o tym, kim był Józef Wybicki i jakie było znaczenie jego pracy dla Rzeczpospolitej. Kto z nas dzisiaj poświęciłby na rozłąkę ze swoją rodziną ponad 12 lat, jak zrobił to Józef Wybicki? Kto z nas cierpiałby głód, chłód krążąc po Europie w poszukiwaniu wsparcia dla idei wolnej Rzeczpospolitej?

Projekt pomnika wykonał potomek matki twórcy „Mazurka Dąbrowskiego”, artysta plastyk, rzeźbiarz Jakub Ostoja-Lniski z Czarnej Wody. Pomnik został odlany w brązie, a zajęła się tym odlewania w Sobowidzu.

- To wyjątkowa praca, ponieważ dotąd nigdy nie wykonałem żadnego pomnika. Oczywiście, sama postać Wybickiego jest dla mnie bardzo ważna - opowiada Jakub Ostoja-Lniski. - Wszystko zajęło mi 3 miesiące. Portrety Wybickiego, znane z rycin czy obrazów, przedstawiają różny wizerunek, co nie ułatwiało zadania.

Budowa pomnika mogła być zrealizowana dzięki wsparciu finansowemu, którego udzielili: Szymon Grabowski – założyciel i prezes firm GetResponse oraz ClickMeeting, Zarząd Województwa Pomorskiego, Bank Spółdzielczy w Starogardzie Gdańskim, KAZ Dystrybucja Skarszewy, Met-Lak, Honia, Ramzes-Budownictwo, ponadto środki na ten cel przeznaczono w budżecie gminy Skarszewy.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki