Polskie godło obok niemieckiej tablicy

  Polskie godło obok niemieckiej tablicy

  Roman Kościelniak

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Nie milknie spór wokół tablicy na murze Szkoły Podstawowej w Żarnowcu, odkrytej w trakcie remontu budynku. Krokowscy samorządowcy domagają się stanowczo zakrycia niemieckojęzycznego napisu. Podjęli już taką decyzję, ale nie wszystkim się ona spodobała.
  Władze szkoły wysłały do wojewódzkiego konserwatora zabytków wniosek o wpisanie budynku do specjalnego rejestru. Obok odkrytej tablicy zamontowano tabliczkę z polską nazwą szkoły oraz narodowym godłem. Jej wykonanie i powieszenie zleciła dyrektor placówki, Aleksandra Obszyńska. Zrobiła to, jeszcze zanim radni podjęli decyzję o zasłonięciu niemieckich napisów.

  Przypomnijmy, że podczas prac remontowych na szkolnym murze odkryto tablicę, na której znajduje się napis: "Anno 1909 Gemeindeschule".
  Sprawa podzieliła nie tylko samorządowców i dyrekcję szkoły, ale też mieszkańców Żarnowca. Część z nich uważa, że istnienie tablicy boli tych, którzy w czasach okupacji nie mogli mówić po polsku. Inni twierdzą, że usuwanie śladów historii nie przystoi współczesnym Polakom.

  Podczas dyskusji na ten temat z dyrektorką szkoły, przeciwnicy tablicy argumentowali, że pozostawienie niemieckiego napisu na murze polskiej szkoły może przyczynić się do utraty tożsamości narodowej. Ktoś inny natomiast zamiar zakrycia tablicy przyrównał nawet do działania talibów, którzy niszczyli stare pomniki (nie była to jednak dyrektorka szkoły, jak pisaliśmy wcześniej).

  - Uważam natomiast, że obok powinna się znaleźć informacja o trudnej historii Żarnowca - podtrzymuje swoje stanowisko Aleksandra Obszyńska. Do Rady Gminy wysłała wniosek o sfinansowanie wykonania tablicy z taką informacją.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gemeindeschule

  Władysław Abraham (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 14

  Tablica na szczytowej ścianie Szkoły Podstawowej w Żarnowcu dokumentuje fakt, kto i kiedy zbudował ten budynek. Mieszkańcy Żarnowca, których boli zakaz mówienia po polsku w czasie okupacji...rozwiń całość

  Tablica na szczytowej ścianie Szkoły Podstawowej w Żarnowcu dokumentuje fakt, kto i kiedy zbudował ten budynek. Mieszkańcy Żarnowca, których boli zakaz mówienia po polsku w czasie okupacji hitlerowskiej widocznie zapomnieli, że po wojnie władze polskie również dość skutecznie rugowały z życia codziennego, szczególnie w szkołach, jezyk kaszubski. Radni gminy Krokowa widocznie cierpią na brak zajęć, skoro sięgają po tematy zastępcze.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo