Polski Ład po falstarcie. ZUS i skarbówka pomogą wyprostować sprawę ulg podatkowych. Wyrównania w lutym

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Udostępnij:
Wojewódzkie oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Krajowej Administracji Skarbowej uruchamiają akcję informacyjną dotyczącą prawidłowego naliczania podatków i zapowiadają wypłatę wyrównań na luty. Działania koordynują urzędy wojewódzkie. To reakcja na sytuację, gdy po uruchomieniu podatkowej części Polskiego Ładu wiele osób ze zdumieniem odkryło, że ostatnie wypłaty pensji i emerytur są niższe, a nie – takie same lub wyższe, jak zapowiadano.

W Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim, jak w całym kraju, odbyło się w poniedziałek 17 stycznia spotkanie informacyjne dotyczące wątpliwości związanych z obciążeniami podatkowymi, które pojawiły się przy uruchamianiu Polskiego Ładu.

- Podatki zmieniają się od tego roku i wiemy, że rozpoczęcie tego programu nie było łatwe – ocenił Dariusz Drelich, wojewoda pomorski. - W tej chwili jest wiele wątpliwości. Mają je przedsiębiorcy, mają je również emeryci i renciści, osoby, które są zatrudnione na umowę o pracę, umowę zlecenie. Dzisiaj chcielibyśmy przedstawić to, co robimy, żeby te wszystkie wątpliwości rozwiać jak najszybciej. Początek był trudny dlatego, że wiele osób dostało wynagrodzenia w których nie uwzględniono ulg, które powinny być naliczane – przyznał i dodał, ze ministerstwo finansów wydało już odpowiednie rozporządzenie prostujące sprawę.

Wojewoda poinformował, że w lutym wszystkie wyrównania tych niższych wypłat zostaną wypłacone. Izba Administracji Skarbowej i Zakład Ubezpieczeń Społecznych pomogą natomiast w prawidłowym naliczaniu podatku w związku ze zmianami jakie wprowadził Polski Ład. O pomocy dla księgowych, przedsiębiorców i płatników składek podczas spotkania informowali przedstawiciele instytucji.

- Tak długo będziemy szkolić, mówić o wszystkich zmianach, aż żaden przedsiębiorca, podatnik, nie będzie miał żadnych wątpliwości, w jaki sposób prawidłowo naliczyć wynagrodzenie, odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy, czy podatek VAT – zapewniała Barbara Bętkowska-Cela, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku.

Konsultacje w sprawie nowych przepisów, akcje informacyjne, spotkania i webinary prowadzą dla podatników m. in. regionalny oddział Izby Skarbowej w Gdańsku i poszczególne urzędy skarbowe. Te są czynne codziennie od godz. 08:00 do 19:00. Eksperci odpowiadają na pytania, które pojawiają się w trakcie pracy księgowych oraz wspierają płatników by jak najszybciej zrozumieli zasady naliczania wynagrodzeń.

W infolinii Krajowej Administracji Skarbowej pod numerami 801 055 055 dla tel. stacjonarnych i 22 330 03 30 – komórkowych została utworzona sekcja dotycząca wątpliwości związanych z Polskim Ładem. Bezpośrednio po wybraniu numeru należy wcisnąć cyfrę 8. Informacja jest czynna od 8:00 do 16:00.

Już we wtorek 18 stycznia o godz. 11:00 odbędzie się czat dla pomorskich przedsiębiorców i podatników. Wciąż można się na niego zapisywać. Więcej informacji na temat czatu można znaleźć na stronie:

www.pomorskie.kas.gov.pl

.

Na konsultacje i szkolenia zaprasza też ZUS. W ramach pakietu wsparcia zakład organizuje internetowe spotkania szkoleniowe podatników i płatników składek. Webinaria podobnie jak w „skarbówkach” rozpoczynają się również we wtorek. Przedsiębiorcy otrzymają na nie zaproszenia na internetowym profilu Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Płatnicy, którzy nie maja profilu na PUE mogą liczyć na zaproszenia mailowe bądź telefoniczne.

Dodatkowo ZUS prawdopodobnie w poniedziałek, 24 stycznia udostępni na swoich stronach internetowych kalkulator, który pozwoli przedsiębiorcom na wyliczenia składki zdrowotnej.

Aneta Pawłowska, dyrektor gdańskiego oddziału ZUS, poinformowała jaka jest skala nadpłaconych podatków przez emerytów i rencistów, które zostaną wyrównane w lutym:

- Dotyczy to 430 tys. naszych świadczeniobiorców. Kwota, jaka będzie przeznaczona na wyrównanie tych świadczeń to 42 mln zł. W woj. pomorskim to 2 mln zł i będzie dotyczyła 21 tys. osób – podała.

Z nowych rozwiązań podatkowych w ramach Polskiego Ładu ma skorzystać ponad 90 proc., czyli ponad 18 mln Polaków. Nieprawidłowości w naliczaniu obciążeń fiskalnych, które wystąpiły w styczniu, dotyczyły głównie osób osiągających dochody między 4 920 a 12 800 zł, dla których system ulg miał być neutralny, tymczasem pobrane składki zostały zawyżone.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie