Polski Instytut Ekonomiczny: lekarze zarabiali średnio 25,3 tys. zł brutto. Medycy: to jest kwota za pracę ponad normy

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
sxc.hu
Udostępnij:
Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że lekarze w 2019 r. zarabiali średnio 25,3 tys. zł brutto na miesiąc. Przeciętne wynagrodzenie pielęgniarek, według tej analizy, to 7,6 tys. zł brutto. Lekarze i pielęgniarki tłumaczą, że te kwoty odnoszą się do pracy "ponad wszelkie normy". W raporcie wzięto też pod uwagę różne typy przychodów medyków.

Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego przygotowali raport na temat przychodów pracowników medycznych w 2019 r. Wynika z niego, że lekarze średnio otrzymywali 25,3 tys. zł na miesiąc. Natomiast mediana miesięcznego przychodu brutto lekarzy wyniosła 16,7 tys. zł. Mediana oznacza, że połowa lekarzy zarabiała powyżej 16,7 tys. zł, a połowa poniżej tej kwoty. Z wyliczeń analityków PIE dowiadujemy się też, że 28 proc. lekarzy zarabiało miesięcznie powyżej 25 tys. zł brutto, a 27,5 proc. - między 15 a 25 tys. zł brutto. Z kolei 10,9 proc. lekarzy otrzymywało miesięcznie mniej niż 5 tys. zł brutto. Dentyści średnio zarabiali 23,7 tys. zł na miesiąc. Połowa stomatologów otrzymywała powyżej 11,4 tys. zł, a połowa poniżej tej kwoty.

Raport został opracowany na podstawie danych podatkowych pochodzących z Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Finansów. Wzięto pod uwagę wszystkie typy przychodów medyków – m.in. zarobki z pracy etatowej, ale też z prywatnej działalności. Poza tym, raport nie uwzględnia czasu pracy.

- Pamiętajmy, że większość lekarzy pracuje zdecydowanie dłużej niż wynosi przeciętna w innych zawodach. Wynika to z niedoboru kadry medycznej – tłumaczy Mariusz Małecki, lekarz rodzinny, zasiada w zarządzie Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienia Zielonogórskiego. - Dane w raporcie nie odnoszą się więc do standardowego czasu pracy, ale takiego, który obejmuje nawet 300 godzin miesięcznie. Poza tym, dane dotyczą różnych źródeł przychodów lekarzy. A przecież mogą oni zarabiać na wynajmie albo czerpać zyski z udziałów. Żeby dowiedzieć się dokładnie, ile zarabiają lekarze, powinniśmy wiedzieć, ile godzin pracują miesięcznie, ile zarabiają na godzinę oraz jakie mają inne zarobki. Mamy tu więc bardzo ogólnikowy obraz zarobków - dodaje lekarz Mariusz Małecki.

Jak naprawdę wyglądają zarobki w poszczególnych grupach zawodów medycznych: od farmaceutów, stomatologów i fizjoterapeutów po lekarzy specjalistów? Sprawdziła to renomowana krakowska firma Sedlak&Sedlak w ramach Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń. Chcesz poznać szczegóły? Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Wynagrodzenia w służbie zdrowia. Ile zarabiają lekarze, piel...

Raport mówi też o przychodach diagnostów laboratoryjnych. W ich przypadku podano średnią wynoszącą 9,8 tys. zł brutto i medianę na poziomie 6 tys. zł brutto. Z kolei fizjoterapeuci, według raportu, zarabiali średnio 6,3 tys. zł brutto, a mediana ich zarobków wyniosła 3,6 tys. Natomiast pielęgniarki w 2019 r., jak czytamy w raporcie PIE, otrzymywały miesięcznie 7,6 tys. zł brutto (średnia), a mediana ich zarobków wyniosła 5,9 zł brutto.

- Przestrzegam przed uśrednianiem zarobków pielęgniarek. Niektóre pielęgniarki pracują miesięcznie w wymiarze dwóch a nawet trzech etatów albo mają mnóstwo nadgodzin. To jest konieczne, żeby zabezpieczyć ciągłość opieki nad pacjentem na oddziałach, bo po prostu brakuje pielęgniarek. Te 7,6 tys. zł, o których mówi raport, wynika więc z morderczej pracy ponad wszelkie normy. Niedawno wydaliśmy 200 praw wykonywania zawodu pielęgniarkom, które ukończyły naukę. I tylko 36 osób podjęło pracę w zawodzie. Jeśli rzeczywiście mogłyby zarobić tak dużo, to dlaczego szukają pracy gdzieś indziej – pyta Anna Czarnecka, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku.

W raporcie wskazano, że kobiety zarabiały mniej od mężczyzn w każdej grupie zawodowej medyków. Na przykład mediana przychodu lekarek (13,9 tys. zł) stanowiła niecałe 66 proc. mediany przychodu lekarzy (21,2 tys. zł). Poza tym, wysokość wynagrodzeń zależała od wieku. Wśród lekarzy, najwięcej zarabiały osoby w wieku 50-64 lata. Z kolei w grupie dentystów, pielęgniarek, położnych, diagnostów i fizjoterapeutów najwyższe płace otrzymywali pracownicy mający 40-49 lat.

- Ogromnym problemem na medycznym rynku pracy są nierówności płacowe między kobietami i mężczyznami. Kłopotem jest też długa droga młodych pracowników do osiągnięcia przyzwoitych płac. Zarobki powinny zależeć od doświadczenia, ale może po drodze przydałyby się jakieś zachęty. Ten raport jest bardzo cennym źródłem informacji. Natomiast oczywiście, aby mieć pełną wiedzę na temat tego, ile się zarabia w służbie zdrowia, trzeba jeszcze wiedzieć, ile się w niej pracuje – komentuje Tomasz Wolnicki, ekspert ds. ochrony zdrowia, współpracuje z BCC.

Autorzy badania podkreślili również, że podane liczby odnoszą się do roku 2019. Nie wykorzystano danych z pandemicznego roku 2020, bo – jak wskazano – „mogą one odbiegać od danych, których należałoby się spodziewać w normalnej sytuacji”.

Przypomnijmy też, że pracownicy medyczni (w tym m.in. lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni) zapowiedzieli protest na sobotę 11 września. Ma się on odbyć pod Ministerstwem Zdrowia, Pałacem Prezydencki, Sejm i Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Protestujący domagają się m.in. wyższych wynagrodzeń, zwiększenia liczby pracowników oraz poprawy warunków zatrudnienia.

Ile zarabiają młodzi w budżetówce? Zarobki nauczycieli, służb mundurowych, medycznych i urzędników. Sprawdź!

Ile zarabiają lekarze, nauczyciele, policjanci? Sprawdź!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
12 września, 9:45, Jarosław:

Podnieść stawki i wprowadzić limity żeby się nie przepracowali !

Tak pisiorku

J
Jarosław
Podnieść stawki i wprowadzić limity żeby się nie przepracowali !
G
Gość
Te dane nic nikomu nie mówią bo nie zostało podane kto jest zatrudniony na kontrakcie (przeważnie lekarze) a kto na etacie (reszta slużby zdrowia). Kontrakt charakteryzuje się tym, że kwota brutto jest wysoka ale netto już zupełnie nie, bo samemu trzeba zalożyć dg, odprowadzić podatek, składki ZUS i zdrowotne,wynająć biuro rachunkowe, urlop i chorobowe bezpłatne. No i emerytura potem malutka.
G
Gość
Szczucie
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie