Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska 2050: debata w Gdańsku. "Epidemia drożyzny - jak ratować ludzi, gospodarkę i kraj"

Agnieszka Kostuch
Agnieszka Kostuch
Polska 2050 w poniedziałek, 7 lutego 2022 roku, zorganizowała debatę „Epidemia drożyzny – jak ratować ludzi, gospodarkę i kraj”. Zaproszeni goście przedstawili swoje propozycje. Sprawdźcie, co powiedzieli.

Polska 2050 to ruch tysięcy Polek i Polaków zainicjowany przez Szymona Hołownię. Jak można przeczytać na stronie internetowej, to „wspólnota ludzi, którzy mają dość komentowania rzeczywistości, chcą ją zmieniać i tworzyć”.

- Chcemy odbudować, sobie i naszym dzieciom, sprawne państwo. Takie, w którym wszystko będzie na swoim miejscu. Oparte na czterech filarach na miarę XXI wieku. Polskę demokratyczną. Solidarną. Zieloną. I bezpieczną — czytamy na stronie internetowej.

Polska 2050 w Gdańsku przedstawiła sposób, jak ratować ludzi, gospodarkę i kraj

Przedstawiciele Polski 2050 swoje propozycje prezentują w Internecie. Nie inaczej było w poniedziałek, 7 lutego, gdy zorganizowano debatę „Epidemia drożyzny – jak ratować ludzi, gospodarkę i kraj”. Chociaż odbyła się w Gdańsku, każdy mógł śledzić ją w sieci.

Rozmowę poprowadził Maciej Goniszewski. W wymianie zdań wzięli udział główny doradca ekonomiczny Szymona Hołownii Paweł Wojciechowski, Dyrektor Pomorskiej Izby Rzemieślniczej MSP Małgorzata Wokacz-Zaborowska oraz radca prawny Bogusław Wieczorek. Zaproszeni goście wyjaśnili między innymi: skąd wzięła się inflacja, poruszyli wątek cen regulowanych, a także przedstawili problemy, z jakimi muszą się mierzyć przedsiębiorcy i konsumenci, którzy posiadają kredyty hipoteczne.

Rozmówcy wyjaśnili też, jakie działania, w ich ocenie pomogłyby zmniejszyć inflacje. Jako pierwsza zabrała głos Małgorzata Wokacz-Zaborowska.

- Jeśli chodzi o przedsiębiorców i ich oczekiwania to takie działania na już, powinny prowadzić do tego, by minimalizować skutki drastycznych podwyżek gazu i energii elektrycznej w kontekście ratowania biznesów - powiedziała. - Natomiast w dłuższym okresie to chyba jest zbyt wiele niewiadomych, by coś prognozować. Przedsiębiorcy pomimo całego ogromu wyzwań, jakie szczególnie teraz dotykają ich z wielu stron, są bardzo przedsiębiorczy i elastyczni w wielu obszarach. Potrafią się też dostosować.

Bogusław Wieczorek dodał, że nie ma na to prostego przepisu.

- Mogę powiedzieć za siebie i mogę powiedzieć za siebie — nie wiem - zaznaczył. - Jak spojrzymy na ostatnie piętnaście lat, to możemy zobaczyć, że najtęższe głowy ekonomiczne i banki centralne nigdy nie utrafiły celu inflacyjnego. Inflacja była zawsze w innym miejscu niż cel inflacyjny. Przez wiele lat banki centralne próbowały pobudzić inflacje i to się nie udawało pomimo podejmowania kolejnych kroków, więc dzisiaj przy zmieniającej się dynamicznie sytuacji geopolitycznej, to moje "nie wiem" jest usprawiedliwione i uczciwe.

Z kolei Paweł Wojciechowski podkreślił, że bank centralny będzie pełnił swoją misję bez względu na rząd i jego różne cele.

- Celem Polskiego Banku Centralnego jest ochrona polskiej złotówki - mówił. - To jest konstytucyjne zdanie tego banku, naszego Banku Narodowo Polskiego i mam nadzieję, że będziemy je realizować [...]. Druga istotna sprawa jest taka, że Polska jest w sporze z Komisją Europejską. Mam nadzieję, że zostanie on szybko rozwiązany pozytywnie i Polska otrzyma środki.

To jednak nie wszystkie wątki, które poruszono podczas tego wydarzenia. W wideo poniżej można się zapoznać z całym przebiegiem debaty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki