Polpharma Starogard Gdański - Zastal Zielona Góra 82:61

Patryk Kurkowski
Beniaminek Tauron Basket Ligi Zastal Zielona Góra miał zmusić brązowych medalistów do gry na wysokim poziomie, sprawić gospodarzom ogromne problemy. Tymczasem Polpharma, nie licząc kilku krótkich przestojów, od początku do końca pewnie kroczyła po triumf.

Problemy w ataku doskwierały przyjezdnym od początku. Był to wynik niefrasobliwości samych zawodników, ale też dobrej obrony gospodarzy, którzy szybko wyszli na prowadzenie. Polpharma nie zachwycała w pierwszych minutach, również popełniała błędy, lecz zdecydowanie mniej i dzięki temu już po nieco ponad 4 minutach wygrywała 9:2. Tomasz Herkt szybko zareagował na tę sytuację, wziął czas i udzielił swoim podopiecznym cennych wskazówek, wszak tuż po powrocie beniaminek odrobił straty z nawiązką. Brązowi medaliści próbowali jeszcze naciskać na rywala, ale mimo wszystko zielonogórzanie utrzymali korzystny rezultat.
W drugiej partii Zoran Sretenović rozszerzył repertuar zagrań, zarazem dokonując kilku zmian. Dobrze się spisywali wchodzący z ławki Uros Mirković i Kamil Chanas, a z niemal dystansu karcił przeciwnika wspomniany już wcześniej Gilmore. Polpharma grała rozsądnie w ataku, nie próbowała przebić głową muru, usilnie wejść pod kosz. Zamiast tego skutecznie rozrzucała piłkę po obwodzie, a gdy znalazła choćby najmniejszą lukę w ustawieniu, skutecznie to wykorzystywała. Taktyka byłaby niezawodna, gdyby nie Trenton Marshall, Chris Burgess i Grzegorz Kukiełka, którzy trzymali w ryzach Zastal.
Po przerwie brązowi medaliści nie pozostawili rywalowi złudzeń. Starogardzianie narzucili swój styl, teraz już z łatwością się przebijali w strefę podkoszową, wykorzystywali mnóstwo opcji w ataku. Wszechstronna gra rozbiła kompletnie zielonogórzan, którzy w końcówce grali bez swojego lidera Waltera Hodge'a, stłamszonego przez fantastycznie dysponowanego tego dnia Roberta Skibniewskiego, autora aż 19 punktów dla gospodarzy.

Polpharma Starogard Gdański - Zastal Zielona Góra 82:61 (17:18, 22:20, 23:14, 20:9)
Polpharma: Skibniewski 19 (3), Mirković 12 (1), Vaughn 10 (1), Chanas 9, Gilmore 9 (1), Cielebąk 7 (1), Archibeque 7, Hicks 6 (1), Dutkiewicz 3 (1), Szpyrka 0.
Zastal: Marshall 16 (2), Hodge 11 (1), Burgess 10, Comagić 7, Kukiełka 7 (1), Flieger 6, Chodkiewicz 2, Kalinowski 2, Rajewicz 0, Raczyński 0.