Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Polonia sopocka" w Multikinie

Henryk Tronowicz
Kadr z filmu
Kadr z filmu Materiały prasowe
W piątek i w poniedziałek w sopockim Multikinie odbędą się projekcje filmu dokumentalnego "Polonia sopocka".

Film przybliża dramatyczne dzieje środowiska polskiego w Sopocie do 1939 roku. Twórcy odszukali grono Polaków, których wczesna młodość przypadła na okres, kiedy kurort stał się częścią Wolnego Miasta Gdańska.

Wspominają oni przed kamerą akty narastającej brutalności w niemieckich dążeniach do zgermanizowania polskich mieszkańców miasta. Kiedy rano 1 września 1939 roku krążownik Schleswig Holstein ostrzeliwał w Gdańsku polską placówkę na Westerplatte, w Sopocie - tym samym czasie - hitlerowcy już przystępowali do brutalnych aresztowań i zaczęli wywozić polskich obywateli do gdańskiej katowni Victoria Schule. Mieli przygotowane imienne spisy polskich działaczy, którzy aktywnie uczestniczyli w tworzeniu sopockiego Domu Polskiego, a także tych Polaków, którzy skupiali się wokół Towarzystwa Gimnastycznego Sokół oraz wokół innych polskich organizacji, którym patronowała katolicka parafia "Gwiazda Morza".

Bohaterowie "Polonii sopockiej" z przejęciem mówią o zesłanych do obozu Stutthof członkach polskiej wspólnoty, swoich rodzicach, przyjaciołach, księżach pomordowanych w obozach śmierci.

Wspominają oni jednak nie tylko lata nazistowskiego mroku. Niektórzy pamiętają, że początkowo stosunki między młodzieżą polską i niemiecką nie były nacechowane uprzedzeniami. Konfliktów na tle narodowościowym przez długi czas nie było. Oto przecież polska młodzież chodziła z rodzicami na odgrywane w języku niemieckim spektakle do Opery Leśnej.

Oto któraś z bohaterek filmu ma ciągle jeszcze w oczach występy komików Szczepcia i Tońcia, którzy przyjechali do sopockiego Domu Polskiego ze Lwowa. Ktoś inny przypomina Jana Kiepurę, który dał z Marthą Eggert specjalny koncert w Domu Polskim w Sopocie. W "Polonii sopockiej" odżywa pamięć pokolenia, któremu historia nie szczędziła dramatycznych i zawiłych doświadczeń.
Film wyprodukowała Sopocka Wytwórnia Filmowa.

Sopot, 2 i 5. 10, Multikino, ul. Boh. Monte Cassino 63. Godz. 18. Wstęp wolny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki