Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Północna Italia - narciarska arkadia dla małych i dużych

Krzysztof Maria Załuski
Krzysztof Maria Załuski
Słońce, śnieg, zapierające dech widoki… Do tego dziewicza przyroda i alpejskie przysmaki. To tu - od masywu Mont Blanc, przez Dolomity, po Alpy Julijskie - piętrzą się jedne z najpiękniejszych na świecie górskich szczytów. Tu, na miłośników nart i snowboardingu, czeka prawie 6000 km tras. Każdy, kto choć raz trafił zimą we włoskie Alpy, do końca życia będzie pamiętał to jedyne w swoim rodzaju uczucie szybowania na deskach w miękkim, skrzącym się w promieniach słońca, puchu. Zapamięta też niezwykłą ciszę i wiatr, szczypiący w rozgrzane promieniami słońca policzki… Może więc warto zbliżające się ferie spędzić z rodziną właśnie tutaj?

Większość gości odwiedzających północnowłoskie resorty, ma na ich temat niemal identyczne zdanie - te trasy usatysfakcjonują każdego, zarówno tych początkujących, jak i zaawansowanych amatorów białego szaleństwa. Znajdą tu coś dla siebie ekstremalni snowboardziści, narciarze freestylowi, amatorzy skoczni, boksów i half-pipe’ów. A wszystko to za niewielkie - w porównaniu do jakości usług - pieniądze.

Dokładnie za tydzień uczniowie województwa pomorskiego rozpoczynają zimowe ferie. Jeśli jeszcze nie zdecydowaliście się Państwo, gdzie ze swoimi pociechami spędzić tegoroczne narciarskie wakacje, mamy dla Was kilka propozycji. Pytanie brzmi tylko: „Dokąd jedziemy”?

Niestety, odpowiedź nie jest taka prosta. Bo wszystkie włoskie trasy są znakomicie przygotowane, naśnieżone i zabezpieczone. A jest ich - jedynie w Dolomitach - około 1200 kilometrów… Skoncentrujemy się zatem na czterech resortach - trochę mniej znanych, za to rekomendowanych przez włoskie biura podróży. Są to ośrodki Cervinia, Piani di Bobbio, Alleghe, Canazei - wszystkie polecane zarówno dla początkujących, jak i dla zaawansowanych narciarzy.

Na południe od Matterhorn

Resort Breuil-Cervinia leży w północno-zachodniej części Włoch, w Dolinie Aosty. Z jego stoków widać południowe zbocza jednej z najsłynniejszych gór na świecie - liczącego 4478 m n.p.m. Matterhornu. Ten idylliczny ośrodek narciarski graniczy bezpośrednio ze Szwajcarią, co daje możliwość szusowania również w kraju Helwetów - do przekroczenia granicy potrzebny jest ważny dokument tożsamości oraz karnet narciarski ważny po stronie szwajcarskiej. Cervinia jest jednym z największych i najbardziej spektakularnych resortów we Włoszech. 350 km tras wije się pomiędzy szczytami wyjątkowo urokliwych szczytów Cervino i Monte Rosa. Urozmaicenie stoków sprawia, że ośrodek ten uznawany jest za wyjątkowo przyjazny rodzinom z dziećmi. Nie oznacza to oczywiście, że amatorzy adrenaliny nie znajdą tu niczego dla siebie. Snowboardzistom polecany jest, położony na wysokości ponad 3 tys. metrów, Indian Park. Narciarzy biegowych z pewnością oczarują wielokilometrowe trasy w Breuil-Cervinia, Champlève i Maen.

Godzina od Mediolanu

250 km na wschód od Doliny Aosty, 70 km od Mediolanu i zaledwie kilkanaście km od Jeziora Como leży Piani di Bobbio e Valtorta. Resort ten należy do ulubionych ośrodków narciarskich mieszkańców stolicy Lombardii. Dzięki sztucznemu naśnieżaniu, trasy Piani di Bobbio są zawsze nienagannie przygotowane.

Na stok najłatwiej dostać się z miejscowości Barzio, w której znajduje się dolna stacja nowoczesnej kolejki linowej. Gondola dowozi narciarzy do Bobbio na wysokość 1700 metrów. Tu trzeba się przesiąść na jeden z wielu wyciągów krzesełkowych lub orczykowych. Ośrodek oferuje 35 km tras do uprawiania narciarstwa alpejskiego. Większość stoków przeznaczona jest dla narciarzy średnio zaawansowanych, początkujących i dla rodzin z dziećmi. Są tu jednak trasy, które sprawią frajdę nawet najbardziej wytrawnym zawodnikom.

W epicentrum Dolomitów

W roku 2009 Dolomity, za sprawą swojej geologicznej wyjątkowości, trafiły na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Góry te są nie tylko urzekająco piękne, lecz stanowią tez idealne miejsce dla miłośników zimowych sportów.

Teren narciarski Civetta w Dolomitach Weneckich jest częścią obszaru zwanego Dolomiti Superski. Alleghe to jedno z jego głównych miast… Miejscowość ta leży na wysokości 1000 m n.p.m., w dolinie Agordina, na południe od Marmolady - najwyższego masywu górskiego Dolomitów (3343 m n.p.m.). Na terenie resortu dostępnych jest 17 tras zjazdowych o różnym stopniu trudności. Ich łączna długość wynosi ok. 80 km. Narciarze mają tu do dyspozycji 23 wyciągi i 4 skibusy.

Resort oferuje również rozrywkę fakultatywną w postaci The Great War Ski Tour. Jest to wyjątkowo atrakcyjna i trudna, niemal stukilometrowa narciarska podróż w czasie szlakiem dramatycznych wydarzeń I wojny światowej. Z kolei dla amatorów narciarstwa biegowego w zaśnieżonych lasach Caprile di Alleghe przygotowano ok. 4 km tras o średnim stopniu trudności.

Alleghe oferuje ponadto trasy do telemarkingu, carvingu, skialpinizmu, jazdy na skuterach śnieżnych i rakietach śnieżnych. W miasteczku działa hala, w której rozgrywane są mistrzostwa hokejowe. W okolicy funkcjonuje także snowpark dla freestylerów i snowboardzistów.

Między Tyrolem, Trydentem i Belluno

Tu wszystko jest bajeczne. I kolorowe domki zagubione pośród potężnych szczytów, i szerokie, chyba najpiękniejsze w tej części Włoch stoki. Nawet ultranowoczesna infrastruktura wybudowana na potrzeby narciarzy robi wyjątkowe wrażenie… Tym wszystkim urzeka Canazei - niespełna dwutysięczne trydenckie miasteczko, leżące w dolinie Val di Fassa, w samym sercu Dolomitów.

Resort Canazei polecany jest tym, którzy preferują rekreacyjne, wręcz kameralne formy czynnego wypoczynku. Wypielęgnowane stoki i wyraźny brak tłumów, w połączeniu z oszałamiającą scenerią pobliskich masywów górskich Sell i Marmolada czyni z Canazei jedno z najciekawszych miejsc, jakie Italia ma do zaoferowania miłośnikom zimowych sportów.

Canazei jest częścią wspomnianej już sieci ośrodków narciarskich Dolomiti Superski, rozciągającej się na powierzchni ok. 3000 m kw między Tyrolem, Trydentem i Belluno. Obszar obejmuje obecnie 12 ośrodków narciarskich, 460 wyciągów i 1200 km tras zjazdowych, z których około połowa jest bezpośrednio ze sobą połączona. W kompleksie znajduje się również 27 snowparków, z których najdłuższy, Snowpark Seiser Alm, ma tor przeszkód długości 1500 metrów.

Obecnie osoby podróżujące z Polski do Włoch muszą przedstawiać jedynie zaświadczenie o szczepieniu przeciwko covid lub certyfikat ozdrowieńca. A jeśli takich dokumentów nie posiadają, negatywny wynik testu.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki