Półmaraton w Gdańsku. Kenijczycy i Ukraińcy zdominowali bieg [WYNIKI, ZDJĘCIA]

Patryk Kurkowski
Agnieszka Kaźmierska
John Tanui, reprezentujący klub SKKS Dorcus Sport, wygrał pierwszą edycję Amber Expo Półmaratonu Gdańsk. Kenijczyk wyprzedził zawodników z Ukrainy. W rywalizacji kobiet najlepsza okazała się Monika Stefanowicz-Drybulska.

Tanui nie jest anonimową postacią w Polsce. Kilkakrotnie już wygrywał biegi uliczne w naszym kraju. Niespełna dwa miesiące temu 26-letni zawodnik zwyciężył w BMW Półmaratonie Praskim, a przed trzema laty okazał się najlepszy w Biegu Westerplatte.
W Gdańsku Kenijczyk wcale nie miał łatwego zadania. Wszystko przez Ukraińców, którzy dotrzymywali mu kroku. Na początku Tanui biegł razem z Mykołą Juchymczukiem, ale ten osłabł w drugiej części dystansu. Na ostatnich kilometrach wyraźnie przyspieszył Michajł Iweruk, który ostatecznie wpadł na metę zaledwie cztery sekundy za zwycięzcą.

Warto podkreślić, iż w półmaratonie wystartował Adam Korol. Mistrz olimpijski pokonał 21 097 m w czasie 1:19.37 i zajął 23 miejsce.

W rywalizacji kobiet takich emocji nie było. Doświadczona Stefanowicz-Drybulska przez cały dystans znajdowała się na pierwszym miejscu i systematycznie powiększała swoją przewagę, która na mecie wyniosła ponad minutę. Na drugiej pozycji sklasyfikowano Martę Krawczyńską, zaś na najniższym stopniu podium znalazła się Małgorzata Tuwalska.

Na mecie AmberExpo Półmaratonu Gdańsk zameldowało się 1981 osób.