Polki ograły Bułgarię w Cetniewie i walczą dalej o Euro

Roman Kościelniak, Piotr Niemkiewicz
We wtorek w Cetniewie żeńska reprezentacja Polski w koszykówce pokonała drużynę Bułgarii 65:44. Tym samym zespół biało-czerwonych zapewnił sobie awans do następnej rundy eliminacji do EuroBasketu 2015.

Pierwszy mecz na swoją korzyść rozstrzygnęły Bułgarki 59:44. Polki by awansować musiały wygrać przewagą szesnastu punktów. Od pierwszych minut było widać, podopieczne Jacka Winnickiego wyszły na parkiet w Cetniewie mocno zmotywowane. Pierwszy punkt zdobyły rywalki, ale chwilę później to Polski objęły prowadzenie, którego już nie oddały do końca spotkania. Znakomita gra w obronie oraz szybki atak przyniosły efekty w postaci powiększającej się przewagi punktowej.

Już na cztery minuty przed przerwą drużyna biało-czerwona prowadziła 28:11. Taka przewaga już wystarczyłaby Polkom by awansować. Nasze zawodniczki nie ustawały w atakach i na przerwę schodziły prowadząc 36:16.

Jeszcze w trzeciej kwarcie przewaga rosła. Na dziesięć minut przed końcem spotkania wynosiła ona 31 punktów. Jednak w ostatniej odsłonie meczu coraz lepiej zaczęły grać Bułgarki. W tym czasie biało-czerwone popełniły sporo błędów. Co sprawiło, że przewaga Polek zaczęła topnieć. W ostatnich czterech minutach podopieczne Jacka Winnickiego nie zdobyły ani jednego punktu. Na szczęście, rywalki nie zdołały zmniejszyć swych strat poniżej 21 punktów. Ostatecznie Polska wygrała 65:44.

- Cieszę się ze zwycięstwa - komentował na gorąco trener polskiej drużyny. - Nasze dziewczęta wystąpiły zmotywowane.

Zadowolenia nie kryła Joanna Walich, kapitan polskiej drużyny.

- Był to diametralnie inny mecz, niż w Bułgarii - mówi zawodniczka. - Zagrałyśmy bardzo agresywnie w obronie, dzięki czemu przewaga rosła z kwarty na kwartę.

Mecz toczył się przy pełnych trybunach. Wśród widzów był m.in. Ryszard Stachurski, wojewoda pomorski, wielki fan basketu.

W sobotę Polki zagrają na wyjeździe z Grecją. Rewanż 25 czerwca w Cetniewie.

Polska - Bułgaria 65:44 (15:7, 21:9, 22:11, 7:17)

Polska: Misiek 12, Majewska 11, Idczak 11, Skobel 8, Szott-Hejmej 8, Owczarzak 7, Leciejewska 4, Walich 4, Skorek 0, Koc 0, Pawlak 0

Bułgaria: Ivanowa 2, E. Dimityrova 7, Tomova 10, Naneva 3, Miteva 9, R. Dimitrova 5, Geogieva 2, Peteva 6, Sharenkapova 0.

W pierwszym meczu Polki przegrały 44:59, ale awansowały do następnej rundy eliminacji