Policja w rejestrze

  Policja w rejestrze

  Mariusz Jabłoński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Budynek Komendy Miejskiej Policji przy ul. Portowej w ciągu trzech miesięcy trafić ma do rejestru wojewódzkiego konserwatora zabytków.
  Jeśli tak się stanie, będzie 62. zabytkowym budynkiem w mieście. Trochę wcześniej, bo w sierpniu, do rejestru wpisany zostanie Dworzec Główny PKP.

  - Gmach, w którym mieści się komenda policji, to perełka gdyńskiego modernizmu - twierdzi Robert Hirsch, miejski konserwator zabytków w Gdyni. - Został zaprojektowany przez Wacława Tomaszewskiego, architekta, który robił także projekt gdyńskiego dworca PKP. Bez wątpienia budynek ten posiada bardzo cenne walory architektoniczne, jak rzeźbione ściany czy wspaniałe balustrady na balkonach.

  - Wniosek o wpis wysłaliśmy kilka dni temu do wojewódzkiego konserwatora zabytków - informuje Maciej Stęplewski, z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.
  - Jest duża szansa na to, że po budynku, w którym mieści się nasza siedziba, drugi policyjny obiekt w województwie stanie się zabytkiem. Jeżeli to się uda, to dzięki dodatkowym dotacjom z Ministerstwa Kultury będzie można przeprowadzić w nim gruntowny remont.
  Remont to nie jedyna korzyść. Budynek przy ul. Portowej zyska także dodatkowy prestiż.
  Procedury mogą potrwać trzy miesiące. - Najpierw nasz inspektor musi zbadać, czy wniosek o wpis do rejestru jest zasadny - informuje Marcin Tymiński, rzecznik prasowy wojewódzkiego konserwatora zabytków.

  - Jeżeli okaże się, że gmach nie odbiega wyglądem zbyt daleko od pierwowzoru, wówczas procedury nabiorą tempa. Sądzę, że z wpisaniem budynku przy ul. Portowej do rejestru zabytków nie będzie problemu.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo