Pogrzeb prof. Jerzego Sampa na cmentarzu Łostowickim w...

  Pogrzeb prof. Jerzego Sampa na cmentarzu Łostowickim w Gdańsku [ZDJĘCIA]

  MA

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Pogrzeb prof. Jerzego Sampa na cmentarzu Łostowickim w Gdańsku [ZDJĘCIA]
  1/31
  przejdź do galerii

  ©FOT. MAREK ADAMKOWICZ

  Kochał Boga, ludzi i miasto Gdańsk – to najkrótsze podsumowanie życiowej drogi prof. Jerzego Sampa, literaturoznawcy, autora zbiorów legend i książek popularnonaukowych, którego niespodziewana śmierć pogrążyła w smutku nie tylko rodzinę i przyjaciół, ale też licznych miłośników jego twórczości.
  Jak wielką estymą cieszył się wśród ludzi prof. Samp, widać było podczas uroczystości pogrzebowych. W mszy św. żałobnej oraz uroczystościach na cmentarzu Łostowickim w Gdańsku udział wzięły tłumy. Wyjaśnienie, dlaczego tak wiele osób chciało oddać hołd zmarłemu naukowcy, można znaleźć w homilii i mowach pożegnalnych.

  - Profesor Samp zawsze był otwarty na drugiego człowieka, potrafił go wysłuchać. Pomocny i życzliwy, nie wynosił się ponad innych. I z innymi dzielił się swoim wewnętrznym pięknem. Erudyta posiadający ogromną wiedzę na temat Gdańska, Kaszub i Pomorza.

  W ostatnich latach Jerzy Samp zmagał się z ciężką chorobą, na przekór której snuł plany na przyszłość. W centrum jego uwagi niezmiennie pozostawał Gdańsk, a zwłaszcza ukochana Orunia. Jak zauważa ks. Zbigniew Zieliński, proboszcz bazyliki Mariackiej, zabrakło czasu, żeby prof. Sampa nagrodzić tytułem honorowego obywatela miasta. Zasłużył na to wyróżnienie jak mało kto.

  Naukowiec zmarł 16 lutego w szpitalu w Warszawie. 23 marca skończyłby 64 lata.

  Zmarł Jerzy Samp, profesor UG, znawca historii literatury i kultury Pomorza

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo