Pogoda nie sprzyja rolnikom

Edyta OkoniewskaZaktualizowano 
Nie dość, że zbiory są mniejsze, to jeszcze ziarno jest gorszej jakości. Tegoroczne żniwa nie dla wszystkich są udane. Wielu rolników wciąż nie może zebrać plonów, bo deszcze utrudniają prace.

To nie będą najlepsze żniwa dla rolników. W wielu przypadkach plony są niższe, a ziarno gorszej jakości. Co więcej, pogoda utrudnia przeprowadzenie zbiorów.

- Wysokie opady w lipcu i w pierwszej połowie sierpnia spowodowały opóźnienie prac i pogorszenie jakości zbieranego ziarna - mówi Aleksander Mach, dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. - Warunki atmosferyczne towarzyszące uprawom w sezonie wegetacyjnym nie były sprzyjającymi zarówno dla form ozimych, jak i jarych zbóż w województwie pomorskim.

Obserwujemy duże zróżnicowanie zaawansowania zbioru zbóż na terenie województwa pomorskiego, a nawet poszczególnych powiatów, co spowodowane jest występowaniem lokalnych opadów o różnym nasileniu. W niektórych miejscach, np. w powiecie słupskim wysokie uwilgotnienie gleby uniemożliwia wjechanie sprzętu na pola. Z kolei w powiecie malborskim, sztumskim, czy człuchowskim w większości gospodarstw żniwa są na ukończeniu lub zostały zakończone.

Jak podkreślają eksperci, wysokość plonów zbóż ozimych, a szczególnie pszenicy ozimej jest niższa o 20-30 procent w stosunku do lat ubiegłych. Spowodowane jest to przede wszystkim złym przezimowaniem zasiewów.

- Problemem jest jakość zbieranego ziarna, a przede wszystkim jego wysoka wilgotność, wynosząca 17-18 procent, a czasem sięgająca 20 procent i więcej - dodaje dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku. - Część rolników zgłasza także problemy z gęstością i liczbą opadania ziarna pszenicy ozimej.

Szacunkowe dane nie są optymistyczne. Wszystko wskazuje na to, że plony będą mniejsze w porównaniu do ubiegłego roku. W przypadku owsa o 10 proc., jęczmienia jarego o 15 proc., zbóż ozimych o 30 proc., rzepaku ozimego o 20 proc.

- Rynek zbóż w skali globalnej - zarówno światowej, jak i europejskiej, jest zrównoważony - mówi dyrektor PODR w Gdańsku. - Zapasy zbóż w obecnym sezonie są na poziomie przewyższającym ubiegłoroczny. Skutkować to będzie stabilizacją cen. Aktualnie na terenie woj. pomorskiego ceny kształtują się na poziomie: pszenica konsumpcyjna - 620-650 zł/t, pszenica paszowa - 570-600 zł/t, żyto - 460-480 zł/tona, pszenżyto, jęczmień, owies - 520 zł/t. Tegoroczne ceny zbóż są na poziomie ubiegłorocznych (np. żyta) lub niższych o kilka procent np. pszenica, a nawet kilkanaście procent - jęczmień.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie