Podziemne magazyny mają zapewnić zapasy gazu

  Podziemne magazyny mają zapewnić zapasy gazu

  Roman Kościelniak

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Niebawem w okolicach Kosakowa rozpocznie się budowa kawern, czyli podziemnych magazynów gazu. Inwestor - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo - złożył już wniosek o wydanie pozwolenia na budowę obiektów, które będą niezbędne do funkcjonowania magazynów.
  We wniosku mowa jest o stacji transformatorowej, sieci energetycznej, hali pomp, rurociągach, zbiornikach i budynkach administracyjnych.

  - To oznacza, że cała inwestycja powinna się wkrótce rozpocząć - cieszy się Jerzy Włudzik, wójt Kosakowa. - Nasza gmina może liczyć na niemałe korzyści. Inwestor deklaruje modernizację między innymi drogi dojazdowej na teren budowy. Obecnie jest ona w bardzo złym stanie.

  Samorządowcy liczą na to, że przy budowie zatrudnienie znajdą mieszkańcy okolicznych miejscowości.

  PGNiG chce wykorzystać złoża soli kamiennej na głębokości ok. jednego km. Po wykonaniu odwiertów w głąb ziemi zostanie wtłoczana woda. Jej zadaniem będzie wypłukanie ze skalnych komór soli, która ma trafić do Zatoki Puckiej. W to miejsce później zostanie wtłoczony gaz. W ten sposób ma być wypełnionych 10 podziemnych komór, w których będzie można zmagazynować nawet 250 mln m sześc. gazu.

  Podobne magazyny działają już w okolicach Mogilna. Kosakowskie kawerny mają być magazynem, w którym gromadzona będzie rezerwa gazu dla północnej Polski. W razie perturbacji z importem tego paliwa będzie można korzystać z tych zapasów.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo