Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podziel się procentem. Stowarzyszenie "Razem" z Pucka wspiera niepełnosprawnych umysłowo

Piotr Niemkiewicz, Roman Kościelniak
Naszym publikacjom towarzyszą prace plastyczne, jakie  uczniowie pomorskich szkół przygotowali na zorganizowany przez nas konkurs na plakat promujący akcję "Podziel  się 1%".  Zgłoszono ich niemal  260.  25 prac, które zyskały najwięcej  głosów Internautów, od poniedziałku do soboty prezentujemy naszych łamach. Praca 10-letniego Błażeja Zalewskiego, ucznia Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowym Dworze Gdańskim  (piąte miejsce w konkursie plastycznym).
Naszym publikacjom towarzyszą prace plastyczne, jakie uczniowie pomorskich szkół przygotowali na zorganizowany przez nas konkurs na plakat promujący akcję "Podziel się 1%". Zgłoszono ich niemal 260. 25 prac, które zyskały najwięcej głosów Internautów, od poniedziałku do soboty prezentujemy naszych łamach. Praca 10-letniego Błażeja Zalewskiego, ucznia Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowym Dworze Gdańskim (piąte miejsce w konkursie plastycznym). rys błażej zalewski
"Dziennik Bałtycki" prowadzi akcję "Podziel się procentem". Od poniedziałku, 3 marca informujemy o organizacjach pożytku publicznego, którym możemy pomóc. Jeśli do tej pory nie dokonaliście Państwo wyboru, spróbujemy ułatwić podjęcie decyzji - komu przekazać 1 procent swojego podatku. Dziś prezentujemy działalność Puckiego Stowarzyszenia Wspierającego Osoby Niepełnosprawne Umysłowo "Razem".

Rozmowa ze Zdzisławem Sołtysiakiem, prezesem Puckiego Stowarzyszenia Wspierającego Osoby Niepełnosprawne Umysłowo "Razem".

Razem to już prawdziwa instytucja, bo stowarzyszenie powstało niemal dekadę temu. Czy przez ten czas zmieniła się wasza misja?
Nie zmieniła, bo nie zmienił się podstawowy cel naszej działalności. Od początku chodziło nam o wyciąganie z domowych pieleszy osób niepełnosprawnych umysłowo, wobec których skończył się już tzw. obowiązek szkolny. Ci ludzie przeważnie zostawali w swoich domach, bo zewnętrzny świat niewiele im oferował, a oni sami nie potrafili sobie w nim poradzić.

I tak powstały Warsztaty Terapii Zajęciowej...
Tu nasi podopieczni mogą wykazać się twórczością manualną - to forma zajęcia i jednocześnie terapii. Ale nasza działalność nie zamyka się wyłącznie na tym, bo uczestnicy naszych WTZ w praktyce poznają m.in. jak robić zakupy czy też samodzielnie wykonywać różne czynności domowe.

Ale szkolenia w ramach WTZ nie trwają przecież wiecznie. Co z tymi, którzy już ukończą "kursy"?
Szkolenie trwa cztery - pięć lat. A potem pomagamy im szukać pracy i mamy tu pewne sukcesy. Np. Pucka Gospodarka Komunalna, której szefuję, zatrudnia kilku absolwentów warsztatów. To naprawdę dobrzy, zdyscyplinowani i solidni pracownicy. Zresztą korzyść jest obopólna. Oni są bardzo zadowoleni, że mają zajęcie, a my z jakości ich usług.

WTZ to też fachowcy, którzy pracują z niepełnosprawnymi. Jak ocenia Pan kadrę?
To bardzo dobrze merytorycznie przygotowani fachowcy, którzy świetnie sobie radzą w swoim fachu. A przy tym mają też olbrzymie serce dla naszych podopiecznych. I to właśnie nasza recepta na sukces.

Jak Razem udaje się od tylu lat finansować swoją działalność?
Ponad połowę pieniędzy dostajemy z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, dzierżawimy część pomieszczeń, które mamy w naszych WTZ, piszemy też wnioski na wszelakie konkursy grantowe oraz staramy się powiększać grono ludzi, którzy regularnie przekazują nam 1% swojego podatku. Te procentowe pieniądze są dla nas bardzo ważne, bo stanowią dość poważną pozycję w naszym corocznym budżecie.

Jakie plany na najbliższą przyszłość?
Oczywiście dalsza działalność, także ta sportowo-rozrywkowa, czyli m.in. nasza integracyjna olimpiada młodych ludzi. Czeka nas też spore finansowe wyzwanie, bo musimy kupić samochód. Auto służy do transportu uczestników WTZ z ich domów do naszej puckiej siedziby i odwożeniu ich z powrotem, gdy już skończą swoje codzienne zajęcia.

1 procent podatku
1 procent swojego podatku mogą przekazać podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym m.in. podatnicy uzyskujący dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych), podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku oraz emeryci, pod warunkiem, że samodzielnie wypełnią PIT-37 i zrezygnują z pomocy ZUS w tym zakresie.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki