Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podziel się procentem. Fundacja Dom Rain Mana dla osób z autyzmem

Kamila Grzenkowska
Naszym publikacjom towarzyszą prace plastyczne, jakie  uczniowie pomorskich szkół przygotowali na zorganizowany przez nas w serwisie www.gdansk.naszemiasto.pl konkurs na plakat promujący akcję "Podziel  się 1%". Zgłoszono ich niemal  260.  25 prac, które zyskały najwięcej  głosów Internautów, od poniedziałku do soboty prezentujemy naszych łamach. Praca 6-letniej Marianny Pauch z Pelplina. Czwarte miejsce w naszym konkursie plastycznym, 5646 głosów
Naszym publikacjom towarzyszą prace plastyczne, jakie uczniowie pomorskich szkół przygotowali na zorganizowany przez nas w serwisie www.gdansk.naszemiasto.pl konkurs na plakat promujący akcję "Podziel się 1%". Zgłoszono ich niemal 260. 25 prac, które zyskały najwięcej głosów Internautów, od poniedziałku do soboty prezentujemy naszych łamach. Praca 6-letniej Marianny Pauch z Pelplina. Czwarte miejsce w naszym konkursie plastycznym, 5646 głosów rys marianna pauch
"Dziennik Bałtycki" prowadzi akcję "Podziel się procentem". Od poniedziałku, 3 marca informujemy o organizacjach pożytku publicznego, którym możemy pomóc. Jeśli do tej pory nie dokonaliście Państwo wyboru, spróbujemy ułatwić podjęcie decyzji - komu przekazać 1 procent swojego podatku. Dziś prezentujemy działalność fundacji Dom Rain Mana.

Z Ewą Szmytkowską, prezes fundacji Dom Rain Mana, o działalności na rzecz osób z autyzmem, rozmawia Kamila Grzenkowska.

Fundacja Dom Rain Mana istnieje od 2005 r. Założyli ją rodzice osób z autyzmem, wspólnie z przyjaciółmi i profesjonalistami pracującymi na rzecz osób z autyzmem. Głównym celem fundacji jest obecnie stworzenie Domu Rain Mana. Komu będzie on służył?
Oczywiście osobom z autyzmem. To będzie dom życia, w którym będą mieszkać na stałe osoby osierocone bądź takie, których rodzice nie mają już siły się nimi opiekować. Zakładamy, że będzie tu 10 mieszkańców. Tutaj prowadzone będą też zajęcia rehabilitacyjne i warsztaty terapeutyczne dla osób dojeżdżających oraz centrum pracy. Wszystko pod okiem specjalistów, którzy także będą tu przebywać przez całą dobę. To będzie tzw. farma. Tak nazywane są podobne miejsca, które powstały na Zachodzie czy w Stanach Zjednoczonych. W Polsce są jeszcze mało znane, dotychczas powstało tylko jedno takie miejsce, pod Krakowem.

To kosztowna inwestycja. Skąd zdobywacie Państwo środki na ten cel?

Wszystkie pieniądze, które otrzymujemy z "1 procentu" przeznaczamy na realizację tego projektu. Temu celowi służą też koncerty i aukcje charytatywne, które organizujemy od ośmiu lat. Zakupiliśmy już 8,5 ha ziemi we wsi Kwieki pod Czerskiem. To piękna działka, w otoczeniu lasów. Mamy już doprowadzone media, projekt architektoniczny i niezbędne zgody. Według kosztorysu ta inwestycja będzie kosztować 2,2 mln złotych. Zebraliśmy już 15 proc. tej sumy.

Dom Rain Mana to przyszłość, ale Wasza fundacja prowadzi też "codzienną" działalność...
Naszym celem jest pomaganie i dzielenie się wiedzą o autyzmie. Kiedy nasze dzieci, cierpiące na autyzm, były jeszcze małe, mieliśmy z innymi rodzicami problem, żeby znaleźć jakiekolwiek informacje na temat tego, czym w ogóle jest autyzm i jak możemy pomóc naszym dzieciom. Dlatego my, dzięki m.in. naszej stronie internetowej i profilowi na Facebooku, wspieramy, kierujemy i doradzamy innym. Organizujemy też szkolenia dla rodziców i co roku wydajemy 50-stronicowe pismo "Autyzm". Integrujemy środowisko organizacji działających na rzecz osób z autyzmem, m.in. poprzez realizację wspólnych projektów, a także środowisko rodziców, organizując spotkania czy wspólne wyjazdy poza miasto.

Jakie marzenia mają członkowie Waszej fundacji?

Chcemy znaleźć takie ścieżki i takich przyjaciół, dzięki którym uda nam się stworzyć, jak najszybciej, fantastyczny Dom Rain Mana, gdzie nasze dzieci znajdą godne miejsce życia. Marzy nam się też, by badania nad autyzmem szybciej się rozwijały, by w przyszłości można było przeciwdziałać jego powstawaniu.

1 procent podatku

1 procent swojego podatku mogą przekazać podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym m.in. podatnicy uzyskujący dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych), podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku oraz emeryci, pod warunkiem, że samodzielnie wypełnią PIT-37 i zrezygnują z pomocy ZUS w tym zakresie.

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki