Podwyżki podatków lokalnych

  Podwyżki podatków lokalnych

  AT

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  400 procent wzrośnie opłata za wieczyste użytkowanie gruntów w Bytowie
  1/7
  przejdź do galerii

  400 procent wzrośnie opłata za wieczyste użytkowanie gruntów w Bytowie

  Za punkt odniesienia podwyżek przyjęty został wskaźnik inflacji, który wynosi 4,2 procent, ale niektóre gminy i tak tłumaczą, że u nich podwyżki będą mniejsze, by mieszkańcy łatwiej mogli je strawić. Tak jest na przykład w Pucku.

  Niezależnie od stopnia inflacji, drożeje woda i wywóz śmieci. Chodzi o równanie do standardów unijnych. I na te wzrosty cen mieszkańcy wszystkich miast i gmin muszą być prędzej czy później przygotowani.
  Najdroższa na Pomorzu jest woda w Gdańsku (wraz ze ściekami kosztuje 7,21 zł za metr sześcienny) i jej cena będzie rosła jeszcze do 2012 roku średnio 15 procent rocznie. Ale niewiele niższe stawki są na przykład w znacznie mniejszych Sierakowicach.

  Podobnie jest ze śmieciami. W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego usłyszeliśmy, że im więcej surowców wtórnych uda się odzyskać, tym mniej odczuwalna będzie podwyżka. Powód podwyżki to drastyczny wzrost opłaty środowiskowej, jaką wysypiska odprowadzać muszą od tony odpadów na Fundusz Ochrony Środowiska. Nie unikną jej także mieszkańcy Pomorza.
  Gdzie już wiadomo, że będzie drożej i o ile, piszemy poniżej.

  Słupsk
  O 15 procent wzrosną opłaty za wywóz śmieci, pobierane przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Stawki ustalane są indywidualnie od każdego gospodarstwa domowego bądź w ustaleniu z zarządcą budynków. Stawka za składowanie odpadów wzrasta z 75 do 100 złotych za tonę. Stawki podatków wzrosną od nowego roku zgodnie z podjętą uchwałą o 4,2 procent.

  Człuchów
  W Człuchowie podatki mają wzrosnąć o wskaźnik inflacji, czyli średnio o 5 procent. Podwyżki są zgodne z ustaleniami sprzed dwóch lat. Za to w roku 2010, jeśli nie wydarzy się nic nieoczekiwanego, nie planuje się żadnych podwyżek.

  Obecne taryfy opłat za wodę i ścieki obowiązują do końca okresu rozliczeniowego, czyli do lipca przyszłego roku. Trudno określić, czy i jakie będą wtedy podwyżki. Od stycznia na pewno wzrosną za to opłaty za wywóz odpadów.
  1 3 4 5 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo