Podróż samochodem na wakacje. Na co zwrócić uwagę?

  Podróż samochodem na wakacje. Na co zwrócić uwagę?

  Wojciech Frelichowski; Cykl powstał we współpracy z marką Skoda

  Aktualizacja:

  Podróż samochodem na wakacje. Na co zwrócić uwagę?
  1/5
  przejdź do galerii

  ©Skoda

  Wielu kierowców uważa, iż podróż autem latem jest łatwiejsza niż zimą. Pozornie to prawda, ale jest kilka punktów, na które trzeba zwrócić uwagę.
  To, że latem zagrożeniem dla kierowcy nie jest ani mróz, ani śnieg wcale nie oznacza, iż jazda o tej porze roku jest bezpieczna. Jak wskazują policyjne statystyki, to właśnie w letnich miesiącach roku notowanych jest najwięcej wypadków i kolizji. Powody? Pomijając brawurę niektórych użytkowników pojazdów należy zwrócić uwagę na duży ruch na drogach, zmęczenie, a także niedoświadczenie. W wakacje w długą podróż rusza spora rzesza kierowców, którzy na co dzień przemieszczają się na dystansie zaledwie kilku lub kilkunastu kilometrów. Tymczasem jadąc na urlop mają do pokonania mają kilkaset, a jeśli jadą za granicę to nawet kilka tysięcy kilometrów.

  - Dlatego udając się na wakacje samochodem należy dokładnie zaplanować podróż. Sprawdźmy na mapie, jak przebiega trasa, skontrolujmy w internecie, czy gdzieś po drodze nie ma robót. Przejazd podzielmy na etapy, uwzględniając przerwy co dwie godziny. Warto je sobie wyznaczyć w miejscach, gdzie występuje infrastruktura dla podróżnych, takich jak: bar, restauracja, toalety czy plac zabaw dla dzieci - radzi Radosław Jaskulski, instruktor Skoda Auto Szkoły.

  Na początek powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaje dróg, które będziemy przemierzać. Chodzi nie tylko o topografię, ale również o to, jakie natężenie ruchu panuje na danych trasach. Czasem okazuje się, że najkrótsza droga wcale nie będzie tą najlepszą. Lepiej wybrać dłuższą, za to biegnącą autostradami lub drogami ekspresowymi. Będzie bezpieczniej. - Jeśli jedziemy za granicę to wcześniej sprawdźmy zasady poruszania się po tamtejszych drogach. Chodzi m.in. o limity prędkości, obowiązkowe wyposażenie pojazdu, jak i o opłaty drogowe – przypomina Radosław Jaskulski.

  Skoda
  Obecnie wielu producentów samochodów ma w ofercie systemy multimedialne, które zawierają także użyteczne informacje oraz funkcje przydatne podczas podróży. Np. Skoda oferuje system Care Connect, który jest dostępny w modelach Octavia, Superb, Karoq i Kodiaq. Jedną z najważniejszych funkcji tego systemu jest kontrola natężenia ruchu. Na mapie nawigacji wyświetlana jest płynność ruchu na określonych drogach. Jeśli na trasie są korki, wówczas system podpowie odpowiednie trasy alternatywne. Kierowca może też skorzystać z informacji o cenach paliw na wybranych stacjach, dostępności miejsc na parkingach, albo sprawdzić prognozę pogody. To bardzo pomocne!

  Niezastąpionym urządzeniem w samochodowej podróży jest nawigacja. - Ale przydaje się wówczas, kiedy ma aktualne mapy. Zatem wcześniej sprawdźmy jaką wersję posiadamy - dodaje instruktor Skoda Auto Szkoły.

  Wielu kierowców korzysta z aplikacji nawigacyjnych w smartfonach. Można przy tym skorzystać z aplikacji dostarczanych przez producentów samochodów. Np. Skoda oferuje dwie takie aplikacje. Skoda Drive to szeroki przegląd podróży w smartfonie, a trasy są rejestrowane. Po zakończeniu jazdy, aplikacja pokazuje podsumowanie pokonanej trasy: średnią prędkość, odległość między celami czy zaoszczędzone pieniądze. Natomiast aplikacja Skoda Service zawiera m.in. adresy serwisów, instrukcje obsługi poszczególnych modeli Skody, wskazówki udzielania pierwszej pomocy oraz kontakt do Skoda Assistance.

  - Mimo to radzę mieć ze sobą także mapy i trzymać je w jednym w miejscu w aucie, na przykład w szufladzie pod fotelem kierowcy - mówi Radosław Jaskulski. - Z kolei rachunki za przejazd drogami płatnymi trzymajmy w schowku przed fotelem pasażera.

  Specjaliści radzą przed wyjazdem na długą trasę sprawdzić także stan techniczny auta. Jednak jeśli jest nowe nie ma takiej konieczności, co zresztą potwierdzają przepisy. Auto do trzech lat od chwili produkcji nie musi być poddawane obowiązkowemu przeglądowi technicznemu.

  - Ale obowiązkowo należy też sprawdzić stan oświetlenia. Pamiętajmy, że w Polsce jazda z włączonymi światłami mijania przez całą dobę jest obowiązkowa. Za brak oświetlenia można otrzymać mandat - przestrzega Radosław Jaskulski.

  Choć przepisy nie wymagają wożenia w samochodzie zestawu żarówek zapasowych, to jego posiadanie, np. podczas awarii w nocy, będzie dla nas spora pomocą. Są jednak kraje, w których przepisy wymagają posiadania zapasowego kompletu żarówek, np. Czechy.

  Przed wyjazdem sprawdźmy jeszcze obowiązkowe wyposażenie auta wymagane polskimi przepisami, czyli czy mamy trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę. Przydadzą się również przedmioty nieobowiązkowe, np. zestaw kluczy, lewarek, linka holownicza, latarka oraz kamizelka odblaskowa – po jednej dla każdego z pasażerów.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  auto

  kamil (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  stawiam na dobre przygotowanie auta, to najważniejsza kwestia, bo jak się nam samochód rozkraczy to z urlopu nici, mam focusa i planuję jazdę na Słowację, niby to nei jest daleko ale auto wolę...rozwiń całość

  stawiam na dobre przygotowanie auta, to najważniejsza kwestia, bo jak się nam samochód rozkraczy to z urlopu nici, mam focusa i planuję jazdę na Słowację, niby to nei jest daleko ale auto wolę sprawzić, byłem w ASO i jest teraz akcja lato, za 55 zł można zrobić przeglad auta typu sprawdzeie linek, akumulatora, płynów itp.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  przeglad

  mumio (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  To jakaś promocja jest w ASO Forda z tym przeglądem za 55 złotych? Do kiedy to mniej więcej trwa?

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  WARTO WIEDZIEĆ

  PRZEPISY

  PORADY