Pociąg Gdynia - Warszawa przez Hajnówkę. TLK Biebrza będzie jechać ponad 12 godzin. Start w niedzielę 13 czerwca [rozkład jazdy]

Bartosz Wacławski
Bartosz Wacławski
Pociąg z Gdyni do Warszawy będzie przyjeżdżał do Białegostoku o godzinie 14.42. Odjedzie za to, że dopiero o godzinie 15.10, bo trzeba w składzie przestawić lokomotywę. Na trasie z Warszawy TLK Biebrza dojedzie do Białegostoku o godzinie 13.06 (odjazd 13.31). Wojciech Wojtkielewicz
O tym pociągu mówiło się już rok temu. Właśnie wskoczył do nowego rozkładu jazdy, który zacznie obowiązywać od niedzieli 13 czerwca. Już został ochrzczony "Włóczęgą Wschodu". Bo będzie jechał ponad 12 godzin z Gdyni do Warszawy, przez Białystok i Siedlce. To też pierwszy pociąg dalekobieżny, który od 17 lat zatrzyma się na dworcu w Hajnówce.

Ten pociąg oficjalnie nazywa się TLK Biebrza. Z Gdyni Głównej wyjedzie już w tę niedzielę o godzinie 7.12. Do celu - czyli do Warszawy Wschodniej dotrze o godz. 19.18. Czyli po 12 godzinach i 6 minutach! To jeden z najdłużej jadących pociągów w Polsce.

Eksperci od kolejnictwa już w ubiegłym roku, gdy planowano nowy pociąg dalekobieżny, ochrzcili go "Włóczęgą Wschodu". Oczywiście z powodu trasy i czasu podróży.

- Dlatego nazwaliśmy to połączenie "Włóczęgą Wschodu" - przyznał nam w czerwcu 2020 roku Stanisław Biega, członek zarządu Centrum Zrównoważonego Transportu.

To właśnie Centrum natrafiło wtedy na ślad nowego połączenia. Musieliśmy czekać rok, by "Włóczęga Wschodu" pojawiła się w rozkładzie.

Oto trasa:

  • Gdynia Główna - odjazd 7.12
  • Sopot - przyjazd 7.19, odjazd 7.21
  • Gdańsk Oliwa - 7.25, 7.26
  • Gdańsk Wrzeszcz - 7.30, 7.31
  • Gdańsk Główny - 7.35, 7.40
  • Tczew - 7.59, 8.00
  • Malbork - 8.12, 8.13
  • Elbląg - 8.32, 8.33
  • Pasłęk - 8.51, 8.52
  • Morąg - 9.21, 9.22
  • Olsztyn Zachodni - 9.57, 9.58
  • Olsztyn Główny - 10.02, 10.37
  • Barczewo - 10.49, 10.50
  • Korsze - 11.29, 11.30
  • Kętrzyn - 11.49, 12.05
  • Giżycko - 12.29, 12.30
  • Ełk - 13.09, 13.21
  • Grajewo - 13.35, 13.36
  • Osowiec - 13.53, 13.54
  • Mońki - 14.04, 14.09
  • Białystok Starosielce - 14.34, 14.35
  • Białystok 14.42, 15.10
  • Bielsk Podlaski - 15.48, 15.49
  • Hajnówka - 16.10, 16.11
  • Czeremcha - 16.36, 16.37
  • Siemiatycze - 17.05, 17.06
  • Sarnaki - 17.13, 17.14
  • Niemojki - 17.25, 17.26
  • Mordy Miasto - 17.35, 17.36
  • Siedlce - 17.51, 18.16
  • Siedlce Zachodnie - 18.20, 18.21
  • Mrozy - 18.38, 18,39
  • Mińsk Mazowiecki - 18.51, 18.52
  • Warszawa Wschodnia - przyjazd 19.18

Z powrotem będzie podobnie. Biebrza wyruszy ze stolicy o godzinie 8.52, by do Gdyni dojechać o godzinie 20.58. Czas podróży - identyczny.

Oto trasa:

  • Warszawa Wschodnia - 8.52
  • Mińsk Mazowiecki - przyjazd 9.18, odjazd 9.19
  • Mrozy - 9.29, 9.30
  • Siedlce Zachodnie - 9.48, 9.49
  • Siedlce - 9.52, 10.15
  • Mordy Miasto - 10.30, 10.32
  • Niemojki - 10.41, 10.43
  • Sarnaki - 10.54, 10.56
  • Siemiatycze - 11.04, 11.06
  • Czeremcha - 11.33, 11.35
  • Hajnówka - 12.00, 12.01
  • Bielsk Podlaski - 12.23, 12.24
  • Białystok 13.06, 13.31
  • Białystok Starosielce - 13.38, 13.39
  • Mońki - 14.06, 14.07
  • Osowiec - 14.17, 14.18
  • Grajewo - 14.35, 14.36
  • Ełk - 14.50, 15.00
  • Giżycko - 15.38, 15.44
  • Kętrzyn - 16.16, 16.17
  • Korsze - 16.37, 16.43
  • Barczewo - 17.29, 17.30
  • Olsztyn Główny - 17.42, 18.14
  • Olsztyn Zachodni - 18.17, 18.18
  • Morąg - 18.55, 18.56
  • Pasłęk - 19.18, 19.19
  • Elbląg - 19.38, 19.39
  • Malbork - 19.58, 19.59
  • Tczew - 20.11, 20.12
  • Gdańsk Główny - 20.31, 20.34
  • Gdańsk Wrzeszcz - 20.38, 20.39
  • Gdańsk Oliwa - 20.43, 20.44
  • Sopot - 20.47, 20.49
  • Gdynia Główna - przyjazd 20.58

Pociąg z Gdyni do Warszawy swoją regularną trasą jedzie zwykle około trzech godzin, choć pendolino jeszcze krócej. Po co więc takie połączenie?

- Podejrzewam, że ktoś się zreflektował, że potrzebny jest taki pociąg. Bo tory są wyremontowane, a żaden nie jeździ. I wymyślił sobie, że pójdzie tędy dalekobieżny - mówił nam Stanisław Biega.

Kolejarze z PKP mają jednak inne zdanie. I wskazują, że dzięki nowemu połączeniu mieszkańcy na przykład Hajnówki - po wielu latach - będą mogli korzystać z pociągu dalekobieżnego. Zyskają możliwość bezpośredniego dojazdu koleją do Warszawy czy Białegostoku.

Od kilku lat liczba miast i miejscowości z dostępem do naszych usług bezustannie rośnie. Od rozkładu jazdy 2014/2015 ponad 120 ośrodków uzyskało dostęp do pociągów PKP Intercity. Od wakacyjnego rozkładu jazdy także mieszkańcy południowego Podlasia będą mogli korzystać z codziennych połączeń dalekobieżnych – mówi Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

Umożliwia to zresztą nie tylko TLK Biebrza. Od niedzieli w nowym rozkładzie pojawi się również TLK Żubr. Ten pociąg pojedzie z Białegostoku do Warszawy właśnie przez Bielsk Podlaski, Hajnówkę, Czeremchę, Siemiatycze i Siedlce. W sumie więc będą dwie pary pociągów dalekobieżnych na nowej trasie.

Prezes PKP Intercity przypomina też, że dzięki ofercie Bilet Taniomiastowy ceny przejazdów pomiędzy Warszawą a poszczególnymi nowymi miejscowościami w siatce połączeń przewoźnika na Podlasiu będą w przedziale 19-28 zł.

Wideo

Materiał oryginalny: Pociąg Gdynia - Warszawa przez Hajnówkę. TLK Biebrza będzie jechać ponad 12 godzin. Start w niedzielę 13 czerwca [rozkład jazdy] - Gazeta Współczesna

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie