Po 9 latach przerwy Gdynia ma znowu ogrodnika miejskiego

  Po 9 latach przerwy Gdynia ma znowu ogrodnika miejskiego

  Szymon Szadurski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  To osoba, która sprawi, że miasto będzie jeszcze piękniejsze, nowocześniejsze i bardziej zielone - mówią przedstawiciele władz Gdyni. W gdyńskim magistracie pracę rozpoczęła właśnie Maura Zaworska-Błaszkiewicz, która od początku września pełni funkcję ogrodnika miejskiego.
  Gdynianka z urodzenia, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej oraz kierunku architektura krajobrazu w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, przyznaje wprost, że drzewa, krzewy i zieleń to największa pasja jej życia.

  - Pracę na stanowisku ogrodnika miejskiego traktuję jako wyzwanie, które pomoże mi zrobić coś dobrego dla mojego miasta - mówi Maura Zaworska-Błaszkiewicz. - Gdynia jest pięknie położona, otoczona zielenią. Chcę podkreślić jej naturalne walory.

  Ogrodnik miejski i podlegli mu pracownicy stacjonują w budynku na terenie zespołu dworsko-parkowego Kolibki.

  - Cieszę się z tego, bo wokół jest mnóstwo zieleni - mówi Maura Zaworska- Błaszkiewicz.

  Urzędnicy nowo powołanej jednostki organizacyjnej magistratu nie będą jednak mieli zbyt wiele czasu, aby siedzieć za biurkiem, bo ich zakres obowiązków wymaga częstych wizyt w terenie. Ogrodnik będzie m.in. sprawował nadzór nad rozwojem zieleni miejskiej, wykonywał projekty nasadzeń, wraz z małą architekturą, kontrolował firmy sadzące drzewa w ramach rekompensaty za dokonane wcześniej wycinki. Jerzy Zając, dyrektor gdyńskiego Urzędu Miasta, nie ma wątpliwości, że Gdyni może to wyjść tylko na dobre.

  - W przeszłości zdarzało się, że firmy realizujące nasadzenia rekompensujące próbowały nas oszukiwać, sadząc przy gdyńskich ulicach wątpliwej jakości drzewa - mówi Jerzy Zając. - Takie rośliny potem wolniej rosły i nie rozwijały się tak jak pełnowartościowe sadzonki. Mam nadzieję, że dzięki pracy ogrodnika miejskiego uda się już uniknąć takich sytuacji.

  Zadaniem Maury Zaworskiej-Błaszkiewicz będzie także rewitalizacja istniejącego już zadrzewienia i opiniowanie zgód wycinkowych. Szczególnie ta druga rola jest dla władz Gdyni bardzo ważna, bo gdyńscy urzędnicy nie ustrzegli się, niestety, w ostatnich latach poważnych uchybień dotyczących tego tematu.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  raczej rzeźnik

  Z (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  wycinka drzew na Kamiennej Górze 2016

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo