Pływacy z Gdańska i Gdyni zdobyli medale podczas mistrzostw Europy juniorów w Rumunii

Szymon Szadurski
Paulina Cierpiałowska Facebook
Paulina Cierpiałowska z UKS Żabianki Gdańsk oraz Adam Zdybel z KS Delfina Gdynia sięgnęli po brązowe medale w sztafetach podczas Mistrzostw Europy juniorów w pływaniu w Bukareszcie. Zawodniczce z Trójmiasta zabrakło ponadto niewiele, aby sięgnąć po krążek także w rywalizacji indywidualnej.

Pochodząca z Malborka pływaczka popłynęła w sztafecie mieszanej w stylu dowolnym 4 razy 100 m, wspólnie z Julią Kulik, Krzysztofem Matuszewskim i Ksawerym Masiukiem. Biało-czerwoni na pływalni w Bukareszcie zajęli w tej konkurencji trzecie miejsce, uzyskując czas 3.29,85. Ulegli jedynie Węgrom i Rumunom.

- Jestem przeszczęśliwa - podsumowała Paulina Cierpiałowska swój występ i wywalczony, brązowy medal.

Wyczyn ten skopiowała następnie nasza sztafeta męska w konkurencji 4 razy 200 m, także w stylu dowolnym. Polacy z Adamem Zdybelem w składzie również zajęli trzecie miejsce, uzyskując czas 7.21,33. Po złoto sięgnęli pływacy z Włoch, srebro wywalczyli reprezentanci Turcji. Partnerami Adama Zdybela z KS Delfina Gdynia w brązowej sztafecie byli Ksawery Masiuk, Krzysztof Matuszewski i Jakub Walter.

Paulina Cierpiałowska poprawiła też rekord życiowy w finale na 50 metrów w stylu motylkowym, osiągając czas 26,9 s. Niestety wynik ten wystarczył jedynie do czwartego miejsca. Przed naszą zawodniczką finiszowały Lana Pudar z Bośni i Hercegowiny, Roos Vanotterdijk z Belgii oraz Jana Pavalic z Chorwacji. Do ostatniej z nich i brązowego medalu 17-latce z Malborka zabrakło 0,14 sekundy.

W 24-osobowej reprezentacji Polski na trwające od 5 lipca Mistrzostwa Europy Juniorów w pływaniu znalazł się także Przemysław Jankowski z UKS Żabianki Gdańsk. Zawodnik ten może mówić o olbrzymim wręcz pechu, gdyż miał szansę na medal w sztafecie cztery razy sto metrów stylem zmiennym. Niestety Polacy na skutek błędu jednego z jego kolegów z drużyny zostali zdyskwalifikowani przez sędziów.

Biało-czerwoni wracać mogą jednak z Bukaresztu w znakomitych humorach, gdyż wywalczyli łącznie 16 medali, najwięcej ze wszystkich reprezentacji - pięć złotych, cztery srebrne i siedem brązowych. Wato dodać, że kierownikiem wyjazdu w kadrze szkoleniowej polskich pływaków był Przemysław Czoków, na co dzień związany z Delfinem Gdynia.