Zbigniew Brucki
Mateusz Biskup
Mateusz Biskup Fot. materiały prasowe
Przedstawiamy sylwetki sportowców w 63. Plebiscycie „Dziennika Bałtyckiego”. Teraz Mateusz Biskup z AZS AWFiS Gdańsk.

Mateusza Biskupa sześć lat temu w Lisewie Malborskim - podczas naboru do sekcji wioślarskiej Unii Tczew - wypatrzył trener Mariusz Grubich. 15-latka zbytnio nie trzeba było namawiać do systematycznej nauki wiosłowania. Bardzo spodobała mu się ta dyscyplina. Już po kilku miesiącach treningów wystartował w pierwszych zawodach w Gdańsku.

- Sukcesy w regatach wojewódzkich i okręgowych zmobilizowały Mateusza do dalszej ciężkiej pracy na treningach, co szybko przyniosło efekty - mówi Grubich. - Po trzech latach treningów odniósł pierwsze poważniejsze sukcesy. Zdobywał medale mistrzostw Polski, a to zaowocowało powołaniami do reprezentacji. Co ciekawe, Mateusz swój pierwszy medal mistrzostw Polski, brązowy, wywalczył nie na wodzie, a na ergometrze wioślarskim w 2012 roku. W tym samym roku, już na torze regatowym, w MP juniorów zdobył srebrny medal w dwójce podwójnej i srebrny w jedynce w długodystansowych MP. Został również powołany do reprezentacji na regaty międzynarodowe w Monachium oraz na mistrzostwa świata juniorów, gdzie szlakował czwórkę podwójną.

2014 rok był dla Biskupa przełomowy. Zdobył cztery medale mistrzostw kraju: złoty w jedynce na młodzieżowych mistrzostwach Polski, brązowy w MP seniorów i dwa srebrne w sprintach i długodystansowych MP. Uwieńczeniem tego roku był start w centralnych jesiennych regatach kontrolnych, gdzie dwukrotnie wygrał z wszystkimi najlepszymi polskimi zawodnikami. Te wyniki zostały dostrzeżone przez trenera reprezentacji Aleksandra Wojciechowskiego i Mateusz w wieku 19 lat został powołany do reprezentacji Polski seniorów. Praktycznie przeskoczył jak gdyby kategorię młodzieżową, co świadczy, jakiej klasy jest zawodnikiem.

Po ukończeniu w ubiegłym roku I Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie, na okres studiów w gdańskiej AWFiS, stał się zawodnikiem AZS AWFiS. W tym samym roku mierzył się z najlepszymi zawodnikami z całego świata. W mistrzostwach świata zajął 10. pozycję w czwórce podwójnej, w mistrzostwach Europy 13. miejsce w dwójce podwójnej, a w Pucharze Świata Seniorów piątą lokatę w czwórce podwójnej.

W tym roku Mateusz Biskup odniósł swój największy sukces. W reprezentacyjnej czwórce podwójnej wraz z Wiktorem Chablem (Posnania Poznań), Dariuszem Radoszem (RTW Lotto Bydgostia Bydgoszcz) i Mirosławem Ziętarskim (AZS UMK Energa Toruń), podczas mistrzostw świata we francuskim Aiguebelette wywalczyli kwalifikację na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro. A nieco wcześniej w mistrzostwach Europy czwórka ta zajęła czwartą lokatę, zaś w Pucharze Świata była piąta w Bled, czwarta w Varese i siódma w Lucernie.