Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Płatne studia medyczne? Kontrowersyjny pomysł ministra szkolnictwa wyższego

Monika Jankowska
Studenci medycyny borykają się z problemem braku wystarczającej liczby miejsc szkoleniowych
Studenci medycyny borykają się z problemem braku wystarczającej liczby miejsc szkoleniowych freeimages.com
Przyszli lekarze boją się, że będą musieli odpracowywać koszt swoich studiów. Z takim pomysłem wyszedł minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Wyliczył, że przygotowanie jednego studenta do zawodu lekarza kosztuje pół miliona złotych. Dlatego przyznał, że studenci mogliby ten koszt odpracowywać. To miałoby być też lekiem na emigrację zarobkową.

Przyszłym lekarzom jednak taka propozycja absolutnie się nie podoba. W środowisku studenckim już zaczęło wrzeć.

- Zmiany, które proponuje minister Gowin, są niesprawiedliwe, gdyż odnoszą się tylko do studentów medycyny - mówi Michał Późniak, przedstawiciel gdańskiego oddziału Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland. - Płatne studia nie rozwiążą problemu wyjazdu za granicę. Co więcej, uważam, że skutek będzie zupełnie odwrotny. Osoby, które będą chciały studiować medycynę, wybiorą uczelnie zagraniczne, które często polskim studentom zaoferują stypendia.

Podobnego zdania jest jego koleżanka ze stowarzyszenia, Agata Moszczyńska. - To jawna dyskryminacja. Dlaczego to właśnie my mielibyśmy odpracowywać nasze studia, a studenci innych kierunków już nie? - pyta oburzona studentka. - Podczas studiów ciężko pracujemy, a na koniec trudno nam się dostać na specjalizację. Osoba, dla której zabrakło miejsca, i tak pojedzie za granicę, by nie tracić roku. Zamiast wprowadzać obowiązek odpracowania kosztów studiów, zwiększmy liczbę miejsc na rezydentury.

Tymczasem według wyliczeń Naczelnej Izby Lekarskiej, średni wiek lekarza wykonującego zawód w Polsce wynosi 49 lat. Co roku o zaświadczenie potrzebne do pracy w innych krajach Unii Europejskiej zgłasza się kilkuset lekarzy. W 2015 roku było ich dokładnie 836.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego tłumaczy się jednak, że obecnie nie toczą się żadne prace nad wprowadzeniem odpłatności za studia medyczne. - Równocześnie ministerstwo uważa, że trudno zamykać oczy na fakt, że wielu absolwentów studiów medycznych natychmiast po ich ukończeniu podejmuje prace za granicą. Wykształcenie lekarza kosztuje minimum 500 tysięcy złotych i w ocenie MNiSW, fakt, że niezamożne społeczeństwo polskie bierze na siebie ciężar kształcenia kadr medycznych dla najbogatszych krajów Europy, jest na dłuższą metę nie do zaakceptowania - słyszymy w tamtejszym biurze prasowym.

Głos w dyskusji zabrało też Ministerstwo Zdrowia.

- Nie przewidujemy wprowadzenia obostrzeń związanych z koniecznością odpracowania kosztów szkolenia po jego zakończeniu. Budzi to istotne wątpliwości natury prawnej - mówi Milena Kruszewska, rzecznik prasowy resortu.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki