Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plany rozwoju i wsparcia biznesu w Gdańsku i na Pomorzu do 2030 roku

Kazimierz Netka
AmberExpo ma sprzyjać konkurencyjności Pomorza
AmberExpo ma sprzyjać konkurencyjności Pomorza Tomasz Bołt
Bezpośrednie kontakty z Krzemową Doliną w USA, udział w programie Polski Czempion, postawienie na kilka "silników" rozwojowych - to plany rozwoju Gdańska do 2030 roku. Przedstawili je uczestnicy dorocznego spotkania prezydenta tego miasta z reprezentantami przedsiębiorców.

- Impulsem do rozwoju miasta w ostatnich latach było przygotowywanie się do Euro 2012 i zrealizowanie wielu inwestycji z tym związanych - mówił Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. - Jednym z obiektów, które powstały, mogącym być symbolem przemian, jest AmberExpo - nowe centrum Międzynarodowych Targów Gdańskich (MTG).

To centrum - zdaniem Andrzeja Kasprzaka, prezesa zarządu MTG - odpowiada potrzebom pomorskiego biznesu. Jest na europejskim poziomie, nowoczesne. Może więc służyć rozwijaniu międzynarodowych kontaktów, przyjmowaniu zagranicznych partnerów, a tym samym zwiększać konkurencyjność pomorskiego biznesu.

- Zbudujmy razem silniki trwałego rozwoju gospodarczego miasta - apelował prezydent Paweł Adamowicz. - Miasta-okrętu, który płynie już tysiąc lat.

Jakie to silniki? Po pierwsze, nowoczesna energetyka i chemia. Nowym silnikiem staje się centrum usług outsourcingowych BPO i SSC. Trzecim motorem mają być branże kreatywne. Ponadto, musimy inwestować w kapitał ludzki, bardzo ważnym napędem gospodarki jest gospodarka morska, logistyka, usługi - z racji położenia miasta, które jest dla Gdańska "darem od Boga" - powiedział prezydent Adamowicz.

Gdańsk kontaktuje się z najlepszymi.
- Chcemy wesprzeć nasze firmy w zagranicznej ekspansji - mówił Alan Aleksandrowicz, prezes zarządu InvestGda - Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego. Dlatego się zdecydowaliśmy zorganizować misję przedsiębiorców do USA.
Jedna z firm, po 5 dniach pobytu w Krzemowej Dolinie otworzyła tam biuro. Nawiązała współpracę. - To zaowocuje następnymi kontaktami - mówił Michał Wroczyński prezes Fido Intelligence. - Zbudujmy w Gdańsku globalną wyspę dla startupów (początkujących firm) - zaproponował, zaznaczając jednak, że startup to jeszcze nie firma. Wyspa dla takich organizacji miałaby posiadać dwukierunkowe połączenie z Krzemową Doliną w USA.

Polskie i pomorskie firmy potrzebują wsparcia w swej zagranicznej ekspansji - zwłaszcza teraz, gdy globalizacja gospodarki jest oczywista. Szanse na polepszenie sytuacji pomorskich firm w świecie ma stworzyć program Polski Czempion. Jego ideę przedstawił Ryszard Petru, ekspert, ekonomista, partner PwC. Chodzi zaś o wypromowanie 5 - 10 firm, które uzyskają zasięg globalny.

Najpierw jednak musimy się popierać na terenie regionu. Konieczne jest wspólne działanie dla dobra Trójmiasta, metropolii gdańskiej. Dlatego Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, zadeklarował: razem z prezydentami Gdańska, Gdyni, Sopotu oraz innymi szefami samorządów, będziemy budować przyszłość.

Czytaj więcej informacji gospodarczych z Pomorza

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki