MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Plany na weekend. Spacery po lesie, przejażdżki na rowerze czy jogging? Czy można zorganizować grilla? Jakie zakazy nas obejmują?

Sandra Janikowska
Sandra Janikowska
W poniedziałek 20 kwietnia 2020 roku nastąpiło poluźnienie obostrzeń. Można już wychodzić na spacer do parku czy do lasu! Co więcej, osoby do 18. roku życia mogą same opuścić miejsce zamieszkania. Warto jednak przypomnieć, że korzystając z miejsc publicznych, musimy pamiętać, żeby zachowywać należytą odległość i co ważne - zasłaniać nos i usta. Ale to nie jedyne ograniczenia nałożone na nas w tym ciężkim czasie, spowodowanym pandemią koronawirusa. Co można robić w dobie koronawirusa? Czy można urządzić grilla? Co z jazdą na rowerze? Jakimi zakazami jesteśmy objęci? Sprawdź poniżej!

Wszystkim nam zależy na zatrzymaniu rozprzestrzeniania się epidemii. Dlatego też musimy stosować się ściśle do określonych zaleceń. Specjalnie dla Was, zebraliśmy je w jednym miejscu!

Obowiązek zakrywania nosa i ust

W poniedziałek 20 kwietnia br. zaczął obowiązywać nakaz zasłaniania nosa i usta w miejsach publicznych - m.in. w sklepach, urzędach, miejscach świadczenia usług, zakładach pracy czy podczas ruchu pieszego.

Obowiązek ten nie dotyczy:

 • dzieci do 4 lat,
 • osób, które mają problemy z oddychaniem (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane),
 • osób, które same nie mogą założyć lub zdjąć ochrony z twarzy z powodu stanu zdrowia (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane),
 • osób poruszających się samochodem – jeżeli pasażerowie mieszkają ze sobą,
 • osób poruszających się samochodem – jeżeli przebywa w nim jedynie kierowca albo kierowca z dzieckiem do lat 4,
 • pracowników w zakładach pracy, budynkach użyteczności publicznej i obiektach handlowych. WAŻNE! Osoby, które bezpośrednio obsługują interesantów lub klientów w tych miejscach, mają jednak obowiązek zakrywania ust i nosa!
 • kierowców publicznego transportu zbiorowego i przewoźników prywatnych – pod warunkiem, że są oddzieleni od pasażerów przesłoną,
 • duchownych sprawujących obrzędy religijne,
 • rolników wykonujących prace w gospodarstwie,
 • żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujących zadania służbowe,
 • osób przebywających w lesie

Obostrzenie to obowiązuje do odwołania.

Obowiązek zachowania odpowiedniej odległości

Warto też wspomnieć o powinności utrzymania co najmniej dwumetrowej odległości między pieszymi. Co istotne, obowiązek ten dotyczy także rodzin i bliskich. Nakaz ten nie obowiązuje:

 • rodziców dzieci do 13. roku życia,
 • osób niepełnosprawnych,
 • osób niemogących samodzielnie się poruszać,
 • osób posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego,
 • opiekunów osób niepełnosprawnych

Nakaz ten obowiązuje do odwołania.

Spacery po lesie, parku i nad morzem - można?

Tak. W miniony poniedziałek rząd poluzował obostrzenia dotyczące wyjść na zewnątrz. Dopuszcza się spacery w lesie, parku czy nad morzem. Ważne, aby zachować co najmniej 2-metrową odległość od drugiej osoby. Co istotne, w niektórych miejscach trzeba także zasłonić nos i usta. Uprasza się o niekorzystanie z ogólnodostępnych ławek itp.

WAŻNE! Bezwzględny zakaz wychodzenia na spacer obowiązuje osoby, które z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem przechodzą 14-dniową kwarantannę.

Przypominamy, że na terenach leśnych - mimo zniesienia niektórych obostrzeń - nie można korzystać z miejsc biwakowania, wiat czy urządzeń przeznaczonych do zabawy dzieci.

Czy mogę udać się z dzieckiem na plac zabaw lub do ogrodu zoologicznego?

Nie. Ze względu na fakt, że sprzęty znajdujące się na placach zabaw nie są dezynfekowane, a koronawirus na powierzchniach może utrzymywać się nawet przez kilka godzin.

Wycieczkę na plac zabaw warto także przełożyć nie tylko ze względu na nasze bezpieczeństwo, ale także mając na uwadze zdrowie innych osób. Z dostępnych danych wynika, że dzieci mimo iż zarażają się znacznie rzadziej koronawirusem to jako nosiciele mogą zarażać starszych członków rodziny.

To samo ograniczenie dotyczy korzystania z ogrodów zoologicznych.

Nakaz ten obowiązuje do odwołania.

ZOBACZ TAKŻE: Obostrzenia rządowe stopniowo luzowane od 19 kwietnia? Szumowski o powolnym odmrażaniu gospodarki. Otworzą salony fryzjerskie i galerie

Czy mogę iść na rower?

Tak. Jeśli musisz udać się do pracy lub na zakupy wybierz bezpieczny środek transportu, np. rower. Wybierając tę formę przemieszczania się nie tylko pozytywnie wpływasz na odporność organizmu, ale także dbasz o środowisko.

Jeśli chodzi o wycieczki rekreacyjne - unikaj miejsc, które są zaludnione. Wybieraj okolice, które są odosobnione albo ilość osób przebywających w nich jest ograniczona do minimum.

O czym trzeba pamiętać w trakcie jazdy na rowerze?

Pamiętaj o zasłonięciu nosa i ust maseczką lub elementem odzieży.

WAŻNE!nakaz ten nie obowiązuje na terenie lasów.

Co z grillem?

Można urządzić grilla. Jednak wyłącznie w gronie najbliższych domowników. Niedozwolone jest imprezowanie w dużym gronie.

Nie ma przeciwwskazań wobec rozpalenia grilla w ogrodzie lub na terenie prywatnej posesji. Należy jednak pamiętać, że udział w rodzinnej biesiadzie mogą wziąć tylko domownicy, którzy wspólnie zamieszkują. Niestety całkowicie zakazane jest grillowanie w miejscach publicznych – w tym w parkach, skwerach i lasach.

Czy można zaprosić znajomych do domu?

Odpowiedź brzmi: nie..

Co z zakupami?

Sklepy spożywcze są otwarte bez zmian. Sieci sklepów robią wszystko w celu zapewnienia bezpieczeństwa swoim pracownikom i klientom.

W miniony poniedziałek weszły w życie nowe przepisy głoszące, że w sklepach powyżej 100 m kw. może przebywać jedna osoba na 15 m kw. powierzchni, a w sklepach do 100 m kw. cztery osoby na jedną kasę. Co istotne, w godz. 10-12 nadal obowiązują tzw. „godziny dla seniorów”, jednakże z pewnym zastrzeżeniem - od poniedziałku do piątku.

Jeśli chodzi o targowiska czy bazary - może tam przebywać maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba punktów handlowych pomnożona przez cztery.

Czy mogę wyjść z psem na spacer?

Oczywiście. Nie ma żadnych przeciwwskazań. Warto jednak wybierać takie miejsca, które nie należą do najbardziej zaludnionych. Uprasza się o odłożenie w czasie wspólnych wyjść z sąsiadami na wyprowadzanie zwierząt.

Co z wizytą na cmentarzu?

Można udać się na cmentarz należy jednak przestrzegać takich zasad jak:

 • Na cmentarzu może przebywać nie więcej niż 50 uczestników podczas jednego pogrzebu,
 • Z nakazu wyłączone są osoby sprawujące posługę, a także osoby dokonujące pochowania

Czy mogę iść do baru, restauracji?

Odpowiedź brzmi: nie. Wszelkie usługi gastronomiczne świadczone są na wynos.

Co z udziałem we mszy świętej - można wziąć udział?

[b]Tak, ale z pewnymi ograniczeniami.[b]W mszy świętej może uczestniczyć 1 osoba na 15 m2 powierzchni danego budynku, wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

WAŻNE! Zachęca się do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu.

ZOBACZ TAKŻE: Obostrzenia w Polsce. Co wolno, a czego nie wolno podczas pandemii koronawirusa? Ważne pytania i odpowiedzi: maseczki, wyjścia z domu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki