Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Placówka z bogatą historią [GALERIA ZDJĘĆ]

Maciej Wajer
W tym roku mija 150. rocznica utworzenia Królewskiego Katolickiego Seminarium Nauczy-cielskiego w Kościerzynie - ważnego ośrodka krzewienia polskiej tradycji, kultury i historii.

Dokładnie w grudniu 1866 roku w naszym mieście powstało Katolickie Seminarium Nauczycielskie. Początkowo placówka funkcjonowała w budynku zlokalizowanym przy obecnej ulicy Długiej. Warto nadmienić, że obiekt istnieje do dzisiaj. Dwanaście lat później seminarium zostało przeniesione do nowego budynku, czyli dzisiejszej „Budowlanki”. Jak podają źródła, pierwszy egzamin nauczycielski, a także egzamin dojrzałości, odbył się w 1879 roku. Ten pierwszy zdało pięć osób, natomiast drugi - 12. Jubileusz placówki był okazją do poznania historii samego budynku, a także działalności szkoły, którą uczniom przybliżyli profesor Tadeusz Linkner (absolwent Liceum Pedagogicznego), pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego oraz Krzysztof Jażdżewski, dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej. Prof. Tadeusz Linkner, podczas swojego wykładu wiele uwagi poświęcił dyrektorowi seminarium księdzu Konstantemu Damrotowi. Chociaż urodził się na Górnym Śląsku, w roku 1870 przeniósł się do Kościerzyny. Przez 13 lat pełnił funkcję dyrektora.

- Ważnym czynnikiem, który zdecydował o tym, że Konstanty Damrot został dyrektorem seminarium był fakt, że znał bardzo dobrze język niemiecki - podkreślał prof. Tadeusz Linkner. - Władze pruskie liczyły na to, że będzie realizował więc ostrą politykę germanizacyjną wobec Polaków. Było zupełnie odwrotnie. Był wielkim patriotą i krzewił ojczystą mowę, oczywiście wśród uczniów, do których miał ogromne zaufanie. Można powiedzieć, że w dużej mierze dzięki jego działalności, duch polskości w tych ciężkich czasach był wiecznie żywy.

W czasie swego istnienia Seminarium Nauczycielskie wykształciło ponad 1200 nauczycieli. Co zrozumiałe, rola tej placówki zdecydowanie wzrosła po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości i włączeniu Pomorza Gdańskiego do odradzającego się państwa polskiego. Spod zarządu niemieckiego seminarium zostało przejęte w roku 1920. W tym czasie do placówki uczęszczało ponad 120 uczniów. Działał przy niej również internat, który mógł pomieścić około 100 osób. W połowie lat 30. minionego stulecia Seminarium Nauczycielskie zostało zlikwidowane. Był to m.in. efekt ówczesnego kryzysu gospodarczego, ograniczeń nakładów na oświatę, co skutkowało tym, że wielu absolwentów tej szkoły nie mogło znaleźć pracy w swoim fachu. Ponadto przeprowadzona reforma oświaty wprowadziła 3-letnie Licea Pedagogiczne. Te z kolei zostały zlikwidowane pod koniec lat 60. XX wieku. W tej sytuacji w obiekcie uruchomiono Zasadniczą Szkołę Budowlaną oraz Technikum Budowlane. W latach 80. szkoła zmieniła nazwę na Zespół Szkół Technicznych. Obecnie popularna „Budowlanka” działa pod nazwą Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Kościerzynie im. Komisji Edukacji Narodowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki