Płace rosną, pracy na Pomorzu jest dużo, bezrobocie systematycznie maleje i zbliża się do poziomu uznawanego za naturalny

MT
Udostępnij:
Ubiegły rok na Pomorzu stał pod znakiem ożywienia na rynku pracy. Ofert zatrudnienia przybywało w tysiacąch, bezrobotnych ubywało. Bezrobocie ponowie zbliża się do poziomu uznawanego na za naturalny.

Z danych WUP w Gdańsku i Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy wynika, że ubiegły rok był bardzo dobry dla rynku pracy. Liczba ofert zatrudnienia rosła, malała liczna bezrobotnych, rosły wynagrodzenia. Od stycznia do grudnia 2021 r. było 102,7 tys. wolnych miejsc pracy (w 2020 było to 78,4 tys.). Rekordowo wysokie wartości odnotowano w lipcu, sierpniu i październiku, w których liczba wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej przekraczała 10 tys.

- W ciągu ostatniego roku liczba rejestracji bezrobotnych była mniejsza niż wyrejestrowań, co skutkowało spadkiem bezrobocia. W ciągu całego 2021 roku powiatowe urzędy pracy zarejestrowały 69 tys. bezrobotnych natomiast wyrejestrowały 77,6 tys. osób, w tym 60,8% (47,2 tys.) z powodu podjęcia pracy. Pozytywna relacja w rotacji bezrobotnych w rejestrach od lutego ub. r. skutkowała spadkiem liczby bezrobotnych oraz stopy bezrobocia w regionie - informuje Mateusz Rutkowski z Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy, WUP w Gdańsku.

Mniej bezrobotnych na Pomorzu

Od marca spada liczba bezrobotnych. 31 grudnia 2020 roku liczba zarejestrowanych bezrobotnych w województwie pomorskim wyniosła 56,2 tys. osób i na koniec ub. r. zmniejszyła się do poziomu 47,7 tys., czyli była mniejsza o 8,5 tys. bezrobotnych (o 15,2%).

- 2021 rok rozpoczęliśmy ze stopą bezrobocia na poziomie 6,3%, a skończyliśmy, według szacunku WUP w Gdańsku – na poziomie 5,1%. Na trend malejący w poziomie tego wskaźnika wpływ miała poprawiająca się sytuacja na rynku pracy, a wraz z nią spadek liczby zarejestrowanych bezrobotnych. Jeśli w roku bieżącym trend ten utrzyma się, to zgodnie z prognozą, na koniec 2022 r., stopa bezrobocia w województwie pomorskim może wynieść nawet 4,4%, czyli powrócić do poziomu z końca 2019 r. - zauważa w opracowaniu Mateusz Rutkowski.

Równolegle z poprawą na rynku pracy rosły wynagrodzenia. Pracodawcy są zmuszeni konkurować o pracowników oraz w odpowiedzi na ich oczekiwania związane z rosnącymi kosztami życia, podnoszą wynagrodzenia.

W listopadzie przeciętne wynagrodzenie w pomorskim sektorze przedsiębiorstw wyniosło 6,25 tys. zł brutto. To trzeci wynik wśród regionów w kraju. Na pierwszym miejscu jest mazowieckie z płaca 6,8 tys. zł, a tuż za nim dolnośląskie z 6,6 tys. zł. Nieco mniej niż na Pomorzu płacą firmy w Małopolsce (6,2 tys. zł) i na Śląsku (6 tys. zł).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie