Płaca minimalna 2019. Wyłączą dodatek stażowy dzięki czemu podwyżka będzie jeszcze wyższa niż średnia. Kto zyska

  • Strefa Biznesu

Zbigniew Biskupski AIP

Sprawa minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2019 roku jest przesądzona. W ciągu półtora miesiąca można spodziewać się stosownego rozporządzenia Rady Ministrów, które zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw. Potwierdzi ono, że ostatecznie minimalne wynagrodzenie za pracę od 1 stycznia 2019 roku wynosi 2 220 złotych a minimalna stawka – od 1 stycznia 2019 r. to 14,50 zł za godzinę pracy. jednak nie wszystko jest jasne. Sporo zamieszania może jeszcze wprowadzić minister pracy, który chce wydać rozporządzenie wyłączające z podstawy wymiaru wynagrodzenia minimalnego dodatki stazowe. Co to oznacza w praktyce?

Generalnie stracą nowozatrudniani młodzi pracownicy, zyskają starsi - pobierający obecnie dodatki stażowe. Dynamiczny wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę w ostatnich latach doprowadził do anomalii w strukturze wynagrodzenia - szczególnie w budżetówce, gdzie oprócz płacy zasadniczej na wynagrodzenia składa się wiele dodatków. Obecnie nowozatrudniony pracownik otrzymujący minimalną płacę zarabia niemal dokładnie tyle samo co wieloletni specjalista, którego wynagrodzenie w znacznej części oparte jest np. na dodatku stażowym. Rząd planuje wyłączenie takich dodatków ze składu płacy minimalnej. oznacza to, że dla wielu grup zawodowych - nie tylko w administracji i budżetówce w ogóle - kolejne podwyżki nie będą już tak odczuwalne w portfelu.

Aktualizacja wysokości płacy i losy dodatku stażowego:

Płaca minimalna wzrosła o 150 złotych, ale w administracji tracą na tym pracownicy z dużym stażem. Kiedy to się zmieni? Kliknij w tekst, a poznasz szczegóły

"Resort pracy zastanawia się nad zmianami w zasadach wyliczania minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jest obawa, że po wyłączeniu z niej od 1 stycznia 2017 r. dodatku za pracę w nocy, teraz zostaną wyłączone dodatki stażowe" - pisze na portalu www.aleBank.pl Małgorzata Jankowska.

Na razie toczy się bój o wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2019 r. Także i minimalnej stawki godzinowej ponieważ wysokość minimalnego wynagrodzenia za płacę automatycznie wpływa na wysokość stawki godzinowej.
Rząd zaproponował w połowie maja - po krótkim boju ministra pracy z ministrem finansów - wzrost o 120 zł począwszy od 1 stycznia 2019 r., czyli nowe minimalne wynagrodzenie za pracę od 1 stycznia 2019 r. miałoby wynosić 2 220 zł.

„Komisja Trójstronna ma czas na uzgodnienie wysokości minimalnego wynagrodzenia do dnia 15 lipca. Uzgodniona przez Komisję Trójstronną wysokość minimalnego wynagrodzenia na rok następny podlega ogłoszeniu w Monitorze Polskim, w drodze obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów, do dnia 15 września.
Jednak do uzgodnienia w tym terminie takiego stanowiska nie doszło. Finał konsultacji miał nastąpić na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego w miniony czwartek – 12 lipca. Problem w tym jednak, że nie podjęto wówczas uchwały w tej sprawie z… braku kworum. Na posiedzenie nie przybyli bowiem przedstawiciele Forum Związków Zawodowych.

Na szczęście ustawa przewiduje rozwiązanie na wypadek braku zgody wypracowanej na forum Komisji Trójstronnej (Rady Dialogu Społecznego).
„W przypadku gdy Komisja Trójstronna nie uzgodni do 15 lipca wysokości minimalnego wynagrodzenia, wówczas decyzję o wysokości tego wynagrodzenia podejmuje Rada Ministrów i ogłasza, w drodze rozporządzenia, w Dzienniku Ustaw – w terminie do 15 września danego roku. Ustalona przez Radę Ministrów wysokość minimalnego wynagrodzenia nie może być niższa od wysokości, którą Rada Ministrów zaproponowała Komisji Trójstronnej do negocjacji”.

Oznacza to, że w ciągu dwóch niespełna najbliższych miesięcy można spodziewać się stosownego rozporządzenia Rady Ministrów, które zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw. Potwierdzi ono, że ostatecznie minimalne wynagrodzenie za pracę od 1 stycznia 2019 roku wynosi 2 220 złotych a minimalna stawka – od 1 stycznia 2019 r. to 14,50 zł za godzinę pracy.

Bój o dodatki stażowe

Jak zauważa portal aleBank, "Niejako obok toczy się dyskusja o zasadach wyliczania wysokości płacy minimalnej. Rozpoczęła się ona od interpelacji poselskiej (nr 16934) skierowanej do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Występujący z nią posłowie zwrócili uwagę, że zasady wyliczania płacy minimalnej dyskryminują starszych wiekiem pracowników".

Wybierasz się nad Bałtyk? Musisz spodziewać się, że plaża zostanie nieoczekiwanie zamknięta. Kliknij w ten tekst a poznasz szczegóły!

Chodzi o to, że doszło do pewnych patologii. "Stawka podstawowa starszego pracownika niższa niż nowego. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest art. 6 ust. 4 i 5 ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (tj. Dz.U. z 2017 r. poz. 847 ze zm.), na który powołują się pracodawcy, wyliczając najniższe wynagrodzenie razem z wysługą lat. Efektem tego, pracownik ze stażem 30 lat pracy ma od 100 do 200 zł mniej na stawce podstawowej niż nowo przyjęty na to same stanowisko " pisze Małgorzata Jankowska.

Jak zwraca uwagę portal aleBank, w odpowiedzi na interpretację wiceminister Stanisław Szwed, odpowiedzialny bezpośrednio w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za zmiany w prawie pracy, resort planuje etapowo wyłączać ze składu minimalnego wynagrodzenia za pracę niektóre składniki wynagrodzenia.

Z odpowiedzi udzielonej przez wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisława Szweda wynika, że ministerstwo rozważa zmiany polegające na etapowym wyłączaniu poszczególnych składników wynagrodzenia z kategorii minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Osłabi to dynamikę wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę, co odczują młodzi pracownicy - w administracji zatrudniani w sytuacji pierwszej pracy, a więc bez dodatków stażowych. Skorzystają natomiast pracownicy z dłuższym stażem; po w ujęciu spod wymiaru minimalnego wynagrodzenia dodatków stażowych, wyraźniej odczują wzrost minimalnego wynagrodzenia (podwyższy ono głównie zasadniczą jego część, bez uwzględnienie dodatków).
W gospodarce, w której dodatki za staż są stosowane w umowach o pracę fragmentarycznie, na strukturę płac między młodymi a starszymi pracownikami nie będzie taka zmiana miała bezpośredniego wpływu.

Do strajku policjantów dołączają w najbliższych dniach słuzby mundurowe, w tym celnicy. Co to oznacza dla zwykłych obywateli? Po prostu kliknij w ten tekst a dowiesz się szczegółów!

W pierwszym etapie wyłączenie ma dotyczyć dodatków stażowych. Wcześniej, 1 stycznia 2017 r. wyłączone ze składu płacy minimalnej zostały dodatki za pracę w nocy, przypomina portal www.aleBank.pl

Ale i tak zostanie jeszcze mnóstwo różnych nalezności związanych z e stosunkiem pracy, które wchodzą w skład płacy minimalnej. Są to m.in.: premie i nagrody regulaminowe i uznaniowe, dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych, nagrody jubileuszowe, odprawy rentowe i emerytalne, ekwiwalenty pieniężne za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i inne oraz choćby świadczenia o charakterze deputatowym (wartość świadczeń w części nieopłaconej przez pracownika) lub ich ekwiwalenty pieniężne (np. deputaty węglowe, energetyczne, środków spożywczych), a także ekwiwalenty za umundurowanie, jeśli obowiązek jego noszenia wynika z obowiązujących ustaw,
Dopóki pod pojęciem minimalne wynagrodzenie za pracę nie będzie się kryło "czyste" wynagrodzenie bez jakichkolwiek uzupełnień, dopóty jedni będą zyskiwać na podwyżce płacy minimalnej więcej, inni zaś mniej - symbolicznie zgoła.

Rząd wciąż uszczelnia program 500 plus. Coraz więcej rodzin traci świadczenie i coraz więcej musi zwracać pieniądze. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, po prostu kliknij w ten tekst!

Odlatujesz z Okęcia w Warszawie? W wakacje by zrobić zakupy po odprawie będziesz stał w kolejkach, bo większość sklepów zamknięta. Kliknij w ten tekst a dwoeisz się wszystkiego!

Płacisz abonament RTV? Nie płacisz? Kliknij w ten tekst a dowiesz się, ile w 2019 r. trzeba będzie zapłacić za telewizor i radio, a ile wynosić będzie kara za niepłacenie!

Wideo

polecane: FLESZ: Polacy nie spłacają kredytów. Liczba zadłużonych rośnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

06.03.2019, 17:07

Pracuję 25 lat a zarabiam tyle co przyjęty nowo pracownik. Dodatek stazowy mam wliczany w pensje. Czy to się zmieni? Emerytury glodowe to nas czeka

01.03.2019, 10:39

W całym artykule ani razu nie użyto słowa "netto" ani "brutto"

27.02.2019, 17:21

Co ty za bzdury opowiadasz, najniższa krajowa na rękę to1630zl , wiem bo tyle dostaje

15.02.2019, 14:32

Zlikwidować smieciowe umowy po trzech miesiącach pracodawca musi zatrudnić na stałe minimalne wynagrodzenie 1000 euro i po sto euro zwrost przez 5 lat

07.02.2019, 22:30

Płace zamrożone. Podwyżki są tylko dla tych, którzy strajkują. Rzucanie ochłapów.

29.01.2019, 17:54

Dzień dobry. Czy ktoś potrafi konkretnie odpowiedzieć czy dodatki takie jak :
-praca w godzinach nocnych
-praca w święta
-praca w szczególnych warunkach
-dodatek stażowy
Który się wlicza do podstawy wynagrodzenia zasadniczego a który nie?

15.01.2019, 17:53

dodatek jak sama nazwa mówi to jest dodatek anie wyrównywanie najnizszej

28.12.2018, 22:14

Współczesna wieś od dawna nie przypomina tej dawnej.

27.12.2018, 14:52

Bo dodatki powinny dodawać, a nie uzupełniać. Najniższa, minimalna czy jak to tam nie nazwać to powinna być goła pensja poniżej której nie można zarabiać, a wszystkie nagrody, premie, dodatki itp powinny być ponad to.

26.12.2018, 06:45

Co za bzdety wypisują ci pisowcy jaka placa minimalna, a sobie dają po 100 tysięcy nagrody i mówią, że dobrobyt jest w Polsce. To niech pojadą na wieś i zobaczą ja żyją ludzie.

28.11.2018, 16:49

Witam mam 35 lat pracy w jednym zakładzie moja podstawa to 1750 zł brutto plus 350 dodatku stażowego to się równa 2100 zł minus wszystkie składki to na rękę mam 1473 zł minus opłaty domowe to 1200 i na życie zostaje mi 273 zł do następnej wypłaty dobrze że swiatło i gazjest są co dwa miesiące wtedy mam 623 zł ale jak za to wyżyć !

28.11.2018, 15:03

A co to jest brutto 2200? Netto to rozumiem, można wyżyć, ale brutto to akurat na mieszkanie z jakimś drugim pomagaczem bo samemu kaput.

25.11.2018, 19:22

Mam prawie 20 letni staż pracy a pracuję w przedszkolu (Podlasie) i zarabiam 1460 zł czy można w tych czasach za takie pieniądze wyżyć to jakaś żenada ktoś pomyśli to zmień pracę ale ja lubię tą pracę i nie chcę jej zmieniać tylko dostawać godne wynagrodzenie

20.11.2018, 18:09

I bardzo dobrze. Przychodzi taki smartfon do pracy, nic nie umie, same roszczenia, g. robi, tylko grzebie paluchem po ekranie, nawet nie chce się czegoś nauczyć i śmieje się z zaper... za niego pracownika z 30 l. stażu. :rolleyes:  Niech zapracuje latami pracy na wynagrodzenie- a nie należy się...........!!!!!!

13.11.2018, 08:28

OBECNIE TAK WARUNKI MIESZKANIA, JAK I PRACY W wiejskich szkołach są lepsze niż w mieście, w ubogich dzielnicach. Dodatek wiejski dla nauczycieli powinien być dawno zlikwidowany.

07.11.2018, 11:12

Sowita pensja 1900-2200 zł netto
trzynastaka j.wyżej
dodatki- ktokolwiek widział, ktokolwiek wie?
nagrody - 3 razy do roku po 500-1200 zł (łącznie ok 2500 zł)
talony świąteczne -100 zł bonów na dziecko (nie masz dziecka nie masz bonu)
zwrot wydatków za wczasy - 850 zł gruszkowego (nie wiem komu i na jakie wczasy to starczy)
fundusze ekstra- pierwsze słyszę, może są na dyrektorskich posadach
Podzielone przez 12 mies ok 450 zł dodatkowo do miesiecznej pensji co daje 2350-2650 zł. Faktycznie kokosy, zwlaszcza jak ktoś jest sam i nie ma z kim dzielić rachunków, o wzięciu kredytu na mieszkanie 18 metrowe nie wspomnę.

06.11.2018, 12:16

W budżetówce jest różnie, ale gdy przybywa zadań w pracy to pracownik idzie do sektora prywatnego i tam zarabia 2000 zł więcej na rękę za taką samą pracę, mówię oczywiście o specjaliście.
W jednym i drugim sektorze pracownik musi pracować na 100%. Ale w firmie prywatnej nie dość, że za większą kasę to jeszcze wykonuje tylko swoją pracę. W budżetówce zaś, mniejsza kasa i więcej zadań niekoniecznie związanych z danym stanowiskiem.

06.11.2018, 11:59

Ja mam jeszcze premię. Więc to, czy wyłączą dodatek stażowy, czy nie nie za bardzo mnie ratuje. Bo jak dodam premie to przekroczę minimalną pensję. Czyli mimo podniesienia płacy minimalnej i wyłączeniu dodatku stażowego będę zarabiał tylko trochę więcej niż minimalna. A powinienem zarabiać wraz z premią i stażowym 2250 + 30%. Więc teoretycznie mogę nie dostać podwyżki

27.10.2018, 14:34

tak

14.10.2018, 22:14

Czy są gdzieś jakieś aktualne informacje na temat wyłączenia dodatku stazowego. Ja się nie dziwię że starsi pracownicy są tym rozczarowani bo gdzie to po 20 latach bo tyle maksymalnie jest dodatku mieć po 20 zł podwyżki a taki drugi na wejście dostaje tyle samo prawie. Jak dla mnie to jest złodziejstwo. U nas niektórzy mają po 1700 zł zasadniczej brutto bo reszta jest w dodatku.

26.09.2018, 08:53

Witam. Czy stazowe będzie nadal wliczane do płacy?

24.08.2018, 07:57

Jeśli mowa o dodatkach talonach , bonach, dopłat tzw. za wczasy pod gruszą to wydaje mi się , że chodzi tutaj o ZFŚS, który powinien już dawno być zlikwidowany.

24.08.2018, 07:53

Myśle, że chodzi tutaj o dodatki z tyt. ZFŚS. Bony talony , dopłata do wypoczynku tzw. wczasy pod gruszą.

21.08.2018, 15:03

dlaczego ludzie na tym samym stanowisku mają zarabiać - co do joty tyle samo - nie zależnie od stażu pracy. Stary pracownik to mistrz, który wykonuje swoją pracę dokładnie i pewnie.

21.08.2018, 14:56

Przychodzi nowy i dostaje minimalną (+ czasami parę groszy). A pracownik który nie miał podwyżki 10 lat ( są takie np PCPR'y czy inne Sanepidy czy Inspekcje Wet) ale dostał 10% stażowego jest nadal na poziomie pensji minimalnej (jego pensja minimalna składa się z zasadniczej niższej niż minimalna i niskiego dod. stażowego).

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3